Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Asie
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Plánujete-li 100% hypotéku, musíte si pospíšit. Od října totiž skončí!

  15:00
Žadatele o hypotéku čeká v říjnu letošního roku nepříjemné překvapení. Pokud nemáte vlastní úspory, s myšlenkou na bydlení ve svém se prozatím rozlučte. Získat 100 % hypotéku již totiž nebude možné, což vyplývá ze Zprávy o finanční stabilitě, vydané Českou národní bankou.

ČNB zakáže 100 % hypotéky.| foto: iDNES.cz

Zatímco doposud bylo možné využít hypoteční úvěr na celkovou kupní cenu nemovitosti, od října 2016 bude stanoven limit ve výši maximálně 95 %. Od dubna 2017 pak dojde k dalšímu zpřísnění, a to na hodnotu 90 % z celkové kupní ceny.

Důvodem k tomuto opatření je podle zprávy ČNB uvolnění úvěrových standardů, což u některých finančních institucí vede k přijímání vyšších rizik. V důsledku to znamená riziko nárůstu počtu lidí, kteří mají problémy se splácením svých závazků. Úvěry jsou totiž poskytovány i žadatelům bez vlastních úspor a s relativně malým měsíčním příjmem. Tuto obavu potvrzují i experti ČNB: „V případě šoků ve formě nárůstu úrokových sazeb nebo poklesu příjmů by se nemalý počet dlužníků mohl dostat do problémů se splácením.“ Pokud by se tato obava naplňovala, jednalo by se o ohrožení pro celkovou finanční stabilitu České republiky, což není v žádném ohledu žádoucí.

Dalším důvodem ke zpřísnění podmínek je dopad snadno dostupných úvěrů na realitní trh. ČNB ve své zprávě uvádí: „Kombinace mimořádně nízkých úrokových sazeb a snadné dostupnosti úvěrů na bydlení vytváří podmínky pro růst cen rezidenčních nemovitostí nad úrovně odpovídající vývoji fundamentálních faktorů.“ V praxi to znamená vyšší poptávku po koupi nemovitostí, což žene jejich ceny nahoru.

Většina žadatelů opatření nepocítí

Důležitou otázkou, která se jistě nabízí, je, jaký bude mít toto opatření dopad na běžného žadatele. Podle vyjádření zástupců předních českých bank by ovlivnění trhu nemělo být nijak zásadní. Shodují se na tom, že podíl 100 % hypoték na celkovém objemu poskytnutých úvěrů je víceméně zanedbatelný a naprostá většina hypoték pokrývá 70 až 80 procent ceny nemovitosti. V konečném důsledku tak opatření vítají, jelikož může vést k zamezení předlužení českých domácností a zvýšení jejich ukázněnosti při splácení úvěru. Vložení vlastního finančního podílu do celé transakce totiž značným způsobem zvyšuje motivaci nemovitost udržet.

Negativní vliv tak pocítí jen malé procento žadatelů, kteří se pro koupi nemovitosti rozhodnou ačkoliv nemají doposud žádné úspory. Taková výchozí situace ale rozhodně není ideální a je tak možná nakonec výhodou, že jim nebude vyhověno. Mohou tak svou finanční situaci vylepšit a koupi vlastního bydlení realizovat později, ale za cenu větší životní jistoty.

Zdroje: ekonomika.idnes.cz, www.PrahaNovostavby.cz, www.cnb.cz, www.pujcka.co, www.ceskatelevize.cz

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?