Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pití kvalitní kávy doma i v práci zajistí pouze správný kávovar

Komerční sdělení   15:00aktualizováno  15:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Pití kvalitní kávy je na vzestupu. Přispívá k tomu jak pozitivní změna stravovacích návyků, tak demýtizace kávy coby nezdravého nápoje. Především vysoký obsah antioxidantů vyšší než v čaji a povzbuzující účinky činí z kvalitní kávy, kterou připraví správný kávovar, zdravý nápoj; samozřejmě v přiměřeném množství.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pití kvalitní kávy doma i v práci zajistí pouze správný kávovar | foto: Nápojová Ambulance

Kvalitní káva, espreso, cappuccino a Latte v dámském provedení udávají tón v českých restauracích, kavárnách, kancelářích i domácnostech.

Jaký kávovar je ten pravý?

Stačí jen zmáčknout tlačítko a kávovar se o vše postará sám. Od namletí kvalitní kávy, přes ohřev vody, tlakování a přivedení horké vody do jemného sítka s namletou kávou. Díky zásobníku vody a pohotovostní funkci je kávovar vždy připraven k provozu. Je potřeba se poprat s tvrzením, že se i sám postará i o čištění nebo odvápnění. Tady je vlastní aktivita nezbytná a dost často i rozhodující pro výslednou kvalitu nápoje a životnost stroje.

Kvarteto kávovarů

Pojďme se podívat na výsledky testů, které v loňském roce provedla organizace dTest (více na www.dtest.cz). Do testu bylo zařazeno jedenáct přístrojů různých značek v cenách od třinácti do padesáti tisíc korun.

Osm testujících celé dny pili čerstvě uvařené espreso jednoho druhu. Nikdo nevěděl, který kávovar danou kávu připravil. V zásadě nemělo espreso ze žádného přístroje výrazné senzorické nedostatky, jako třeba hořký „ocásek“.  Ovšem rozdíly mezi nimi byly.

Nejlepší espreso uvařily přístroje De’Longhi ECAM a Philips Saeco HD 8837/09. Kvalitní káva měla správnou teplotu a pevnou, trvanlivou pěnu. Cappuccino z těchto kávovarů ovšem vypadalo hůře. Především Philips měl problémy s napěněním mléka. Zmíněný kávovar je navíc poněkud náročnější na údržbu a vyžaduje více péče než ostatní.

Příznivci cappuccina by měli volit kávovar Jura Impressa C9. Po pouhých 55 sekundách se v hrnku objeví chutné cappuccino s pevnou a vzhlednou pěnovou čepicí, a to bez nutnosti s hrnkem hýbat nebo něco někde přepínat. Automatická příprava pěny se děje nasáváním mléka přímo z obalu nebo pomocí přídavné nádoby na mléko.

Kávovar JEDE

Kávovar JEDE

Při dřívějších testech bylo zaznamenáno u mnoha přístrojů uvolňování niklu a olova do nápoje
z trysky na horkou vodu nebo na kávu, které v případě niklu přesahovaly příslušné limity pro přístroje, které přichází do styku s potravinami; hodnoty olova se pohybovaly na horní hraně přípustné pro pitnou vodu (25 μg/l). Zde se zjevně výrobci polepšili. Hodnoty niklu se pohybovaly okolo deseti procent limitu (100 μg/l) nebo pod ním a olova měl téměř každý kávovar pod 10 μg/l.

Druhou dobrou zprávou je odolnost testovaných kávovarů. Po dlouhodobém testu, a to ani v situaci, kdy po čtyřech tisících šálcích kvalitní kávy přidali testeři ještě dva tisíce bez zvláštního čištění nebo odvápňování, neměl žádný kávovar trvalé následky.

Kdy se který kávovar vyplatí?

Plně automatický kávovar nabízí množství možností individuálního nastavení, je ale drahé a má relativně vysoké náklady na údržbu. Jeden šálek kvalitní kávy tak vyjde na přibližně tři koruny. Čím více kvalitní kávy vypijete, tím spíše se Vám kávovar vyplatí. Na druhou stranu jedna káva Vás v restauraci může přijít i na osmdesát korun. Pro kanceláře a gastro provozy jsou v nabídce programy, kdy je při odpovídajícím měsíčním odběru zrnkové kvalitní kávy automat zdarma.

Kávovar červený

Kávovar červený

Pro občasné pijáky kvalitní kávy je výhodný kávovar na kapsle. Je levnější, rychlejší, jednoduchý na obsluhu a největší plus je v tom, že se nemusí čistit. Jedna kapsle ovšem vyjde na přibližně devět korun a každá značka má navíc zpravidla svůj typ kapslí. Káva dělaná z kapsle je velmi kvalitní a hlavně naprosto odpadá nutnost pravidelné údržby mlecího ústrojí a espresso jednotky.

Není úplnou pravdou, že se automatický kávovar před a po použití sám vyčistí. Provede pouze propláchnutí a zároveň předehřívá horkou vodu. Pro běžný provoz a pro dlouhý život kávovaru je stroj nutné čistit a odvápňovat podle návodu. Filtr na vodu byste měli měnit vícekrát do roka. Zmírňuje usazování vodního kamene a zlepšuje kvalitu vody.

Pokud budete vyjímat varnou jednotku kvůli čištění, nezapomeňte předtím přístroj odpojit od přívodu elektrické energie. Všechny automaty na přípravu kvalitní kávy se po určité době samy vypnou. Někdy je ale doba pohotovostního režimu příliš dlouhá. Její délka je programovatelná, doporučujeme ji zkrátit, zejména u přístrojů s nahřívanou deskou na šálky.

Složení kapsle

Složení kapsle

Který kávovar byl vítězem testu?

Celkovým vítězem testu a zároveň prvním v kategorii přípravy cappuccina se stal přístroj Jura Impressa C9 OneTouchCappuccino (32 430 Kč). Levnější a jednodušší alternativa pro tento plně automatický kávovar představuje Jura Ena7 (19 920 Kč).Nejdražší testovaný kávovar na přípravu kvalitní kávy WMF 800, který získal hodnocení "uspokojivé", je příkladem toho, že ani vysoká cena není vždy zárukou špičkové kvality.

Zdroje  www.dtest.czwww.n-a.cz, www.ecaffe.cz, www.zoegas.cz

Autor:

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Balená voda od Pražských vodovodů a kanalizací dobývá metropoli

šéf projektu balené vody PVK Miroslav Vavroušek se starostou Městské části...

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nabízejí unikátní zdroj náhradního zásobování – balenou vodu v sáčcích. Obsahuje...

Další z rubriky

Univerzita Tomáše Bati patří k nejlepším světovým školám 3. tisíciletí

Univerzita Tomáše Bati patří k nejlepším světovým školám 3. tisíciletí

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) patří k nejlepším světovým univerzitám, které vznikly ve 3. tisíciletí.

Moderní firmy umožňují práci odkudkoliv

Moderní firmy umožňují práci odkudkoliv

Přibývá firem, které nemají žádné své sídlo. Nenutí své zaměstnance chodit každý den do kanceláře a sedět tam osm hodin...

Nedostatek parkovacích míst pomohou vyřešit parkovací domy

Parkoviště Astron

Centra měst, sídliště, nemocnice, letiště, nádraží i obchodní centra se dnes potýkají s nedostatkem parkovacích míst....

Najdete na iDNES.cz