Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pití kvalitní kávy doma i v práci zajistí pouze správný kávovar

Komerční sdělení   15:00aktualizováno  15:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Pití kvalitní kávy je na vzestupu. Přispívá k tomu jak pozitivní změna stravovacích návyků, tak demýtizace kávy coby nezdravého nápoje. Především vysoký obsah antioxidantů vyšší než v čaji a povzbuzující účinky činí z kvalitní kávy, kterou připraví správný kávovar, zdravý nápoj; samozřejmě v přiměřeném množství.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pití kvalitní kávy doma i v práci zajistí pouze správný kávovar | foto: Nápojová Ambulance

Kvalitní káva, espreso, cappuccino a Latte v dámském provedení udávají tón v českých restauracích, kavárnách, kancelářích i domácnostech.

Jaký kávovar je ten pravý?

Stačí jen zmáčknout tlačítko a kávovar se o vše postará sám. Od namletí kvalitní kávy, přes ohřev vody, tlakování a přivedení horké vody do jemného sítka s namletou kávou. Díky zásobníku vody a pohotovostní funkci je kávovar vždy připraven k provozu. Je potřeba se poprat s tvrzením, že se i sám postará i o čištění nebo odvápnění. Tady je vlastní aktivita nezbytná a dost často i rozhodující pro výslednou kvalitu nápoje a životnost stroje.

Kvarteto kávovarů

Pojďme se podívat na výsledky testů, které v loňském roce provedla organizace dTest (více na www.dtest.cz). Do testu bylo zařazeno jedenáct přístrojů různých značek v cenách od třinácti do padesáti tisíc korun.

Osm testujících celé dny pili čerstvě uvařené espreso jednoho druhu. Nikdo nevěděl, který kávovar danou kávu připravil. V zásadě nemělo espreso ze žádného přístroje výrazné senzorické nedostatky, jako třeba hořký „ocásek“.  Ovšem rozdíly mezi nimi byly.

Nejlepší espreso uvařily přístroje De’Longhi ECAM a Philips Saeco HD 8837/09. Kvalitní káva měla správnou teplotu a pevnou, trvanlivou pěnu. Cappuccino z těchto kávovarů ovšem vypadalo hůře. Především Philips měl problémy s napěněním mléka. Zmíněný kávovar je navíc poněkud náročnější na údržbu a vyžaduje více péče než ostatní.

Příznivci cappuccina by měli volit kávovar Jura Impressa C9. Po pouhých 55 sekundách se v hrnku objeví chutné cappuccino s pevnou a vzhlednou pěnovou čepicí, a to bez nutnosti s hrnkem hýbat nebo něco někde přepínat. Automatická příprava pěny se děje nasáváním mléka přímo z obalu nebo pomocí přídavné nádoby na mléko.

Kávovar JEDE

Kávovar JEDE

Při dřívějších testech bylo zaznamenáno u mnoha přístrojů uvolňování niklu a olova do nápoje
z trysky na horkou vodu nebo na kávu, které v případě niklu přesahovaly příslušné limity pro přístroje, které přichází do styku s potravinami; hodnoty olova se pohybovaly na horní hraně přípustné pro pitnou vodu (25 μg/l). Zde se zjevně výrobci polepšili. Hodnoty niklu se pohybovaly okolo deseti procent limitu (100 μg/l) nebo pod ním a olova měl téměř každý kávovar pod 10 μg/l.

Druhou dobrou zprávou je odolnost testovaných kávovarů. Po dlouhodobém testu, a to ani v situaci, kdy po čtyřech tisících šálcích kvalitní kávy přidali testeři ještě dva tisíce bez zvláštního čištění nebo odvápňování, neměl žádný kávovar trvalé následky.

Kdy se který kávovar vyplatí?

Plně automatický kávovar nabízí množství možností individuálního nastavení, je ale drahé a má relativně vysoké náklady na údržbu. Jeden šálek kvalitní kávy tak vyjde na přibližně tři koruny. Čím více kvalitní kávy vypijete, tím spíše se Vám kávovar vyplatí. Na druhou stranu jedna káva Vás v restauraci může přijít i na osmdesát korun. Pro kanceláře a gastro provozy jsou v nabídce programy, kdy je při odpovídajícím měsíčním odběru zrnkové kvalitní kávy automat zdarma.

Kávovar červený

Kávovar červený

Pro občasné pijáky kvalitní kávy je výhodný kávovar na kapsle. Je levnější, rychlejší, jednoduchý na obsluhu a největší plus je v tom, že se nemusí čistit. Jedna kapsle ovšem vyjde na přibližně devět korun a každá značka má navíc zpravidla svůj typ kapslí. Káva dělaná z kapsle je velmi kvalitní a hlavně naprosto odpadá nutnost pravidelné údržby mlecího ústrojí a espresso jednotky.

Není úplnou pravdou, že se automatický kávovar před a po použití sám vyčistí. Provede pouze propláchnutí a zároveň předehřívá horkou vodu. Pro běžný provoz a pro dlouhý život kávovaru je stroj nutné čistit a odvápňovat podle návodu. Filtr na vodu byste měli měnit vícekrát do roka. Zmírňuje usazování vodního kamene a zlepšuje kvalitu vody.

Pokud budete vyjímat varnou jednotku kvůli čištění, nezapomeňte předtím přístroj odpojit od přívodu elektrické energie. Všechny automaty na přípravu kvalitní kávy se po určité době samy vypnou. Někdy je ale doba pohotovostního režimu příliš dlouhá. Její délka je programovatelná, doporučujeme ji zkrátit, zejména u přístrojů s nahřívanou deskou na šálky.

Složení kapsle

Složení kapsle

Který kávovar byl vítězem testu?

Celkovým vítězem testu a zároveň prvním v kategorii přípravy cappuccina se stal přístroj Jura Impressa C9 OneTouchCappuccino (32 430 Kč). Levnější a jednodušší alternativa pro tento plně automatický kávovar představuje Jura Ena7 (19 920 Kč).Nejdražší testovaný kávovar na přípravu kvalitní kávy WMF 800, který získal hodnocení "uspokojivé", je příkladem toho, že ani vysoká cena není vždy zárukou špičkové kvality.

Zdroje  www.dtest.czwww.n-a.cz, www.ecaffe.cz, www.zoegas.cz

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Lidé nechtějí čekat týdny na operaci, říká MUDr. Roman Fraško z GHC

Lidé nechtějí čekat týdny na operaci, říká MUDr. Roman Fraško z GHC

Zavedení laparoskopie do chirurgických operačních technik, ke kterému došlo na konci osmdesátých let minulého století,...

Plánování směn a nepřítomností zaměstnanců nikdy nebylo snadnější

Plánování směn a nepřítomností zaměstnanců nikdy nebylo snadnější

Máte při plánování směn zaměstnanců problémy s hlídáním jejich počtu směn a dodržováním legislativy? Neztrácejte se v...

TOP HOTEL Praha nabízí vše pod jednou střechou

TOP HOTEL Praha **** nabízí vše pod jednou střechou

TOP HOTEL Praha je čtyřhvězdičkový hotel, který se nachází na Praze 4, pouhých osm kilometrů jižně od centra města,...

Najdete na iDNES.cz