Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za strašidly, výhledy a skvělým pivem na Brčálník

Komerční sdělení   0:02aktualizováno  0:02
Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, a dost možná ještě dál, je Brčálník. Mlhy tu najdete především nad ránem a jsou husté jako povidla. Ovšem, aby nedošlo k mýlce, nebavíme se o rybníčku, ve kterém žije kouzelný skřítek. Řeč je o části šumavské obce Hojsova Stráž, kde mimo jiné najdete hospodu U Fialů. Hospodu s jedním z nejhezčích výhledů na Šumavě.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Brčálník nabízí přírodní, technická i turistická lákadla, ale také hlavně pivo. | foto: Pilsner Urquell

Úvod v duchu večerníčkové pohádky není od věci. Brčálnické údolí a celá okolní krajina má totiž pohádkovou atmosféru. Cesta do Brčálníku je zážitek sám o sobě. Když se z „brány Šumavy“ vydáte po silnici na Nýrsko, brzy začnete strmě stoupat do šumavských hvozdů a za chvíli projedete již zmiňovanou Hojsovou Stráží.

Pak už musíte dávat dobrý pozor. Odbočku, která vás dovede až do kouzelného brčálnického údolí, lze totiž snadno minout. Ovšem na Brčálník se dostanete i vlakem, bez hledání. Rychlíky vyjíždějí co chvíli z Plzně, přímé jedou i z matičky stověžaté.

Hospoda je součástí zoofarmy, ke které patří i kaplička.
Důvod, proč je návštěva hospůdky U Fialů k nezaplacení.
U Fialů se dá i ubytovat.

Ačkoliv se počet stálých obyvatel dá spočítat na prstech, jsou v Brčálníku na turisty náležitě připraveni. Šumava k strašidlům a strašidla k Šumavě patří od věků, a tak tu najdete například Pohádkovou zemi vyzdobenou v duchu strašidelných lexikonů výtvarnice Vítězslavy Klimtové, kterou ocení zejména děti. Pro dospělé je pak přímo na Brčálníku k dispozici sjezdovka, kde si v létě si můžete zařádit na terénních tříkolkách, v zimě rozjezdit na lyžích či čemkoli, co se klouže. Je to spíše kopeček.

Brčálníkem neprotéká jen řeka Úhlava vytvářející zde půvabné a chráněné mokřady, ale také množství turistických tras. Lze je využít k účelům turistiky pěší i cyklo, v zimě pak bez problémů přezujete na běžky. A až vám místní sjezdovka nebude stačit, za humny je jedno z největších šumavských lyžařských center, Špičák.

Nejsnáze se na něj dostanete skrz špičácký tunel, ještě donedávna nejdelší železniční tunel v republice. Jenže já nechci psát o přírodních, technických či turistických lákadlech, ale o pivu. A i to na Brčálníku najdete. Náležitě řácké.

Projděte se do hospody a pořádně se dívejte

Celý Brčálník poznáte prakticky ze silnice, pokud na ni tedy natrefíte. Jednotlivé chaty, chalupy a stavení se totiž rozkládají především podél ní. Projedete-li, nebo ještě lépe projdete-li ji až do konce, narazíte na Zoofarmu Brčálník. Procházka skýtá fantastické výhledy na Královský hvozd s Jezerní horou.

Farma vznikla rekonstrukcí státního statku v roce 1992 a kromě chovu ovcí a skotu se zde nachází také hospoda. Vývěsní štít byste tu hledali marně, takže pokud byste hospodu nemohli najít, zeptejte se kohokoliv, kde najdete hospodu U Fialů.

Vybavení hospody je spartánské, stejně tak jako nabídka. Kromě na štítu zvěčněného Gambrinusu vám zde ochotně načepují Plzeň jako křen. K dispozici je i limonáda, džus, nějaká ta kořalka a kvalitní hospodské pochutiny jako je klobása či tlačenka, které k pivu přijdou vhod. A to je vše. Ptáte se, v čem tedy tkví kouzlo? Vezměte džbánek, vyjděte na práh hospody a rozhlédněte se kolem sebe.

Krása v dlani, krása na obzoru: návod k upotřebení

Uchopte ucho půllitru pevně do ruky, osobně preferuji pravou, ale nechám na vás. Půllitr držte v ruce přibližně ve výši pupíku, klidně si o něj půllitr opřete, tak, aby paže a předloktí svíraly přibližně devadesáti stupňový úhel. Ve chvíli kdy stanete na zápraží před hospodou, zvedněte půllitr tak, aby jím procházely sluneční paprsky.

Tomáš Čada

Na pivu mám nejradši chytré řeči s naprosto neznámými lidmi, které pomalu stírá svítání. V takových situacích nezáleží ani na kvalitě konverzace, ani na kvalitě moku, prostě teče obé. Ovšem od dob, co k nám do hnízda přistála dvě ptáčata, nemám na podobné radovánky právě příhodné prostředí, takže jsem při návštěvách hospod začal zkoumat nejen stránku zážitkovou, ale i kvalitativní. A po pravdě, dost mne to baví.

Tomáš Čada

V případě, že se v těchto letních dnech hodina přiblíží sedmé večerní, můžete očekávat, že sluneční paprsky procházející půllitrem budou utvářet kolmici s Jezerní horou. Teď se zhluboka napijte, klidně do dna. A objednejte si další.

Ano, toto je přesně důvod, proč se hospodu U Fialů vyplatí neminout. Při objednávce druhé rundy se obracím na vrchního s dotazem, zda by mu nevadilo, když si udělám pár fotek. Odpovídá: „Ale to se musíte zeptat majitele, já tu jen zaskakuju. Přes prázdniny. Jsem tu na dovolené.“

S nově naplněným půllitrem vycházím opět před hospodu a pána za barem naprosto chápu. Když se rozhlédnu po osazenstvu, zjišťuji, že na dovolené jsou tu vlastně i ti kluci v montérkách a holinách z přilehlého hospodářství.

Pana Fialy jsem se nakonec nezeptal, ale snad mu nebude vadit, když vás do jeho hospody pozvu. Zajeďte si k němu na dovolenou. Ideálně navečer. Pozor! V pondělí den zavírací.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Na mnoha místech hospody to vypadá jako v galerii.
V La Casa Blů se potkávají lidé ze všech koutů světa

Restaurace La Casa Blů na Josefově je sice latinsko-americká, ale dennodenně se tu prolínají různí lidé a kultury z celého světa. Peruánský barman tu čepuje...  celý článek

Lemon Leaf najdete v Myslíkově ulici, na rohu, kde ústí Pštrossova.
V Lemon Leaf si pochutnáte jako na exotické dovolené a ještě vypálíte bacily

Do thajské restaurace Lemon Leaf v pražské Myslíkově ulici by se mělo v tomhle sychravém počasí chodit preventivně. Kdybych byl doktor, předepisoval bych na...  celý článek

Čerstvě naražené sudy se nesmí nechat otálet.
Brno oslavilo první várku plzeňského piva

Do Brna zavítal při příležitosti oslavy 174 let od uvaření první várky plzeňského piva formanský povoz vezoucí dubové sudy naplněné speciálním nefiltrovaným...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.