Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kroměříž stojí za to navštívit víckrát. Stejně tak restauraci Vodní meloun

  0:02aktualizováno  0:02
Podzimní slunce má ještě pořád tu správnou sílu a láká na poslední výlety, na které ještě není třeba brát si běžky. Jelikož rád prokládám výlety liduprázdnými lesy a polňačkami nějakým tím zajímavým městem, rozhodl jsem se vyrazit do Kroměříže.

Díky skvělé poloze vidíte ze zahrádky na nádherné náměstí. | foto: Pilsner Urquell

Kroměříž se pyšní především svojí barokní i renesanční architekturou, ovšem návštěvou všech vyhlášených památek jako jsou Podzámecké zahrady či Arcibiskupský palác, výlet teprve začíná. Když se totiž člověk ztratí v květinových zahradách a projde všemi malebnými uličkami v centru, dostane žízeň jako trám.

Fotogalerie

Byla by samozřejmě škoda někam se zavřít a přijít tak o jedinečný výhled na náměstí lemované pestrobarevnými domečky s podloubím. Usadil jsem se proto na zahrádku restaurace Vodní Meloun a objednal si pivo.

V podloubí se pije krásně

Místní Plzeň je nadstandardně dobře čepovaná a není se čemu divit. Kroměříž je vítaným cílem turistů z Česka i ze zahraničí a ani jedna z těchto skupin nepřijela do tohoto městečka pít nic jiného, než pivo jako křen. To navíc chutná ještě lépe, když ho přinese sympatická slečna s veselým úsměvem na rtech.

V případě, že podzim předvede svoji doslova stinnou stránku, zafučí a skropí kroměřížské náměstí deštěm, není třeba zoufat. Vnitřek Vodního Melounu je útulný a díky klenutým stropům zapadá do řady architektonických zážitků celého dne. Zbývající krásy města si sice bude třeba domyslet, díky pravidelnému přísunu piva to ovšem není zase až tak těžké. Příjemná obsluha se navíc ráda podělí i o nějakou tu historku z místních dějin i současných poměrů.

Zastaví se skoro každý

Lukáš Wiesner

Každé místo má své kouzlo. Pro někoho je to oku lahodící prostředí, někdo si potrpí na program a akci a někdo prostě potřebuje mít vše vypipané do puntíku. Pro mě tvoří atmosféru lidé, které přiláká místní genius loci. Je jedno, jestli s nimi hraji na kytaru nebo jen náhodou uslyším smích od sousedního stolu, kde někdo zrovna oslavuje prchavé vítězství v kartách nebo trousí záměrně snobské poznámky o jídle. U dobře načepovaného piva prostě stačí v klidu sedět a vnímat svět kolem sebe.

Lukáš Wiesner

Když se z místní kuchyně na ulici začne linout vůně čerstvě upečené pizzy, zastaví se i ten nejaktivnější turista a zapřemýšlí, jestli není na nějaké chození po městě přeci jenom trochu zima a jestli by nebylo lepší okusit místní kuchyni.

Ale pozor, místní kuchyně je nadmíru světová. V jídelním lístku narazíte na mexické fajitas, americké hamburgery, italskou pizzu, steaky nebo irský chicken pot.

Dobrou vizitkou každé hospody je také přiměřená obsazenost místními. Vodní meloun je na ně připraven a skrývá například částečně oddělený salonek s televizí, kde se dají u piva sledovat důležité sportovní přenosy.

Navíc je televize dobře schovaná tak, aby nerušila hosty, kteří by jinak trpěli typickým syndromem televize v hospodě. Nelze od ní odtrhnout oči, ale dívat se na ni nikdo nechce.

Kroměříž rozhodně není město pouze na jednodenní výlet. Jen po cestě z Vodního Melounu na nádraží lze zahlédnout několik dalších míst, která by stála za návštěvu, ale bohužel se skrývají ve stínu památek UNESCO. Proto je pro ty, kterým Kroměříž učarovala, opakování výletu takřka nevyhnutelné, stejně jako návštěva zahrádky Melounu v podloubí.

Autor:

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Ve Zlatém klasu ctí tradici obřích porcí

Zlatý klas najdete jen pár desítek metrů od Anděla.

Pokud někdy budete mít opravdu velký hlad, zajděte si na oběd do Zlatého klasu jen kousek od Anděla. Udržují tu totiž...

Najdete na iDNES.cz