Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V nejstarší chebské hospodě U Krále Jiřího se dveře netrhnou

Komerční sdělení   0:02aktualizováno  0:02 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Husitského krále Jiřího z Poděbrad si v Chebu náležitě váží, a tak není divu, že je podle něj pojmenované nejen náměstí, ale i nejstarší místní hospoda. U Krále Jiřího mají plzeňské jako křen, což vysvětluje, proč se zde na něj stojí fronta.

U Krále Jiřího je hrdá plzeňská hospoda. | foto: Pilsner Urquell

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jiří z Poděbrad při svých mnoha návštěvách Chebu provdal a oženil několik dětí a alespoň dle vyprávění Chebanů se mu tu vždycky náramně líbilo. V hospodě U Krále Jiřího se ale žádná z těchto veselek nekonala, protože hospoda tehdy ještě neexistovala. Přesto se jedná o pohostinství bez debat historické. Založeno bylo již roku 1531 a je tak zaručeně nejstarší hospodou v Chebu.

Fotogalerie

Místní hostinec nefungoval od 16. století nepřetržitě a i jeho název se několikrát měnil. Na začátku to byl hostinec U Červeného koníčka, který se téměř tři století proměňoval podle historických událostí. Tou největší ovšem byl příjezd budoucího císaře Ferdinand I. se svými syny v roce 1804. Návštěvu této honorace dodnes připomíná reliéf na průčelí domu a na jejich počest se tu od té doby tu pocestní mohli najíst a ubytovat U Dvou arcivévodů.

A dům dodnes nese jméno U Dvou arcivévodů, pohostinství ovšem zaniklo po první světové válce. Naštěstí ne na věčnost. Od 60. let se tu opět začali scházet Chebští na pěnivý mok i něco k zakousnutí. A jaképak pivo to bylo. Pamětníci dodnes zmiňují, že pivo tu mají znamenité dlouhodobě. Nejspíš tu přetrvává nějaký pětisetletý pivařský duch. Pravdou je, že na místní Plzeň se tu dnes stojí doslova fronta.

Do dobré hospody se jen tak nevejdete

Ještě že jsem se s návštěvou U Krále Jiřího svěřil místním pivařům. „Jestli si chceš dnes zajít k Jiřímu na pivo, tak ti doporučuju udělat rezervaci,“ poučuje mne Pavel, který mi dnes dělá doprovod. Volám do restaurace a je mi sděleno, že mají prakticky plno. Sakra, to bylo s chlupem. I když přicházíme v předem domluvenou hodinu, nějakých čtvrt hodiny si počkáme, než se zamluvený stůl uvolní.

Restaurace nese punc středověké krčmy, škoda, že útulný dojem kazí velkoplošné obrazovky umístěné v místnostech. Na druhou stranu chlápci přilepení nosem na právě vysílaném fotbalu jsou důkazem, že tahle hospoda v centru není lapač turistů. Což ostatně podtrhují přátelské štulce, které si mezi sebou vyměňují obě strany výčepu. Na straně obsluhy se tu nezastaví tři číšnice přesto, že prostor hospody není nijak veliký. Jenže osazenstvo nesedí jen u stolů, ale postává, kde se dá. Usazeno je dokonce i v okenních vikýřích.

Táta sem chodíval s tátou

Konečně usedáme i my. Kromě štamgastů se v hospodě nachází němečtí turisté, ale i mladí kluci hrající cosi na mobilech. Tahle hospoda žije. Jen, co se usadíme, je u nás číšnice.

Po stručné objednávce pochopíme, že tady je nastavené ostré tempo. Ani se nestihneme začít bavit a briskně nám na stole přistanou tři náramné půllitry. Na první pohled je jasné, že zima na uši jim rozhodně nebude. Vzhledem ke zmíněnému tempu je zde třeba počítat s obsluhou známou z britských barů. Dopitý půllitr se automaticky počítá jako nová objednávka, a tak se člověk ani nerozkouká a má před sebou třetí pivo.

Tomáš Čada

Na pivu mám nejradši chytré řeči s naprosto neznámými lidmi, které pomalu stírá svítání. V takových situacích nezáleží ani na kvalitě konverzace, ani na kvalitě moku, prostě teče obé. Ovšem od dob, co k nám do hnízda přistála dvě ptáčata, nemám na podobné radovánky právě příhodné prostředí, takže jsem při návštěvách hospod začal zkoumat nejen stránku zážitkovou, ale i kvalitativní. A po pravdě, dost mne to baví.

Tomáš Čada

„Když se tak bavím s chlapama, vzpomínají, že na tohle místo chodili s tátou a ten zase se svým,“ rozpovídá se Pavel. „Já sem na pivo příliš nechodím, ale na oběd, na ten si sem zajdu,“ říká rovněž u stolu sedící Samuel. „Mají tady vyhlášenej guláš,“ přizvukuje Pavel a štamgasti, kteří nás zaslechli, to přikývnutím stvrdí.

U Krále Jiřího je hospoda tradiční. Tradice a historie, tradičně skvělé pivo a tradiční česká kuchyně. A my vedeme tradiční řeči u piva. K plynulosti konverzace přispívá i stěna vyzdobená historickými fotografiemi Chebu. „A tohle je, Pavle, kde?“ ukazuje na jednu z fotografií Samuel a rozjíždí se kolotoč vyprávění, který skončí, až když se ručička hodin přehoupne přes jedenáctku.

Loučíme se s vrchními, které se pro samý spěch ani nechtěly vyfotit. Pár štamgastů na pozdrav zabručí, němečtí turisté se usmějí. Vyrážíme do ulic nočního Chebu. Na návštěvu U Krále Jiřího jen tak nezapomeneme. Bohužel nejen v dobrém, kvůli skvělému plzeňskému pivu, ale i kvůli cigaretovému kouři, který s námi nasáklý v oblečení ještě nějaký čas pobude.

Autor:

Nejčtenější

Znepokojivá pravda o sportování v dětském věku

Znepokojivá pravda o sportování v dětském věku

Nastal čas změnit nebezpečnou praxi. Omezme hlavičkování míče u dětí ve fotbale: chraňme vyvíjející se mozek dítěte.

Designové byty na Harfě u metra – výhodná investice na pronájem

Harfa Design Residence - design uvnitř i navenek

Pražská Libeň patří k vyhledávaným pražským rezidenčním lokalitám. Část této oblíbené čtvrti v okolí O2 arény prochází...

Čtyři smrtelné nemoci způsobené sexem

Čtyři smrtelné nemoci způsobené sexem

Když se řekne sexuálně přenosná nemoc, vybaví se nám syfilis, kapavka a AIDS. Jenže vůbec nejrozšířenější sexuálně...

Zdražil vám dodavatel energie nebo změnil obchodní podmínky?

Zdražil vám dodavatel energie nebo změnil obchodní podmínky? Co s tím?

Ceny elektřiny na velkoobchodním trhu stoupají a vypadá to, že na lepší časy se v tomto směru neblýská. Zvýšení cen...

Univerzita VŠFS podporuje sport

Univerzita VŠFS podporuje sport

Nejen předávat vědomosti z ekonomie, ale i podporovat společensky přínosné aktivity, jakou je třeba sport, si klade za...

Další z rubriky

Ve Zlatém klasu ctí tradici obřích porcí

Zlatý klas najdete jen pár desítek metrů od Anděla.

Pokud někdy budete mít opravdu velký hlad, zajděte si na oběd do Zlatého klasu jen kousek od Anděla. Udržují tu totiž...

Hospoda U Jagušky je postavená na dobrém pivu

U Jagušky jako v jedné z prvních hospod v Praze bylo tankové pivo.

Středobodem Palmovky nejen pro milovníky plzeňského piva je pekelně vymalovaná restaurace U Jagušky. Stěny zde zdobí...

Zatoulejte se na svatomartinskou husu k Toulavému kocourovi

Zatoulaný kocour se usadil na kraji Petrova.

I když má svatý Martin tradičně přijet na bílém koni a přinést tu pravou pohádkovou zimu, v Brně by zatím přijel spíše...

Najdete na iDNES.cz