Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo nebyl na Bláhovce, jako by nepil

Komerční sdělení   0:02aktualizováno  0:02
Když jsem kamarádovi řekl, že budu psát blog o brněnských hospodách, první, co na mě vybafnul, bylo: „Tak jdeš na Bláhovku, ne?” A nebyl jediný. Legendární hospoda u zastávky Grohova totiž platí za pivařskou Mekku, kam by každý Brňák, který se alespoň trochu zajímá o pivo, měl zajít.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Na pověstném květináči je místo přesně pro dva lidi a dvě piva. | foto: Pilsner Urquell

Přitom Hostinec U Bláhovky vypadá na první pohled zcela obyčejně. Druhý pohled už ovšem odhalí mnohem víc. Na zahrádce je totiž úplně plno, protože uvnitř jsou všechna místa beznadějně zabraná. Ti, kdo se nevejdou ke stolečkům, postávají u pověstného květináče, a když se nevejdou ani k němu, zbývá jim už jen chodník. Všichni ale vypadají naprosto spokojeně.

Plzeň, jak má být

Příčina jejich spokojenosti se vám vyjeví hned, jak přistoupíte k výčepu. Připravené půllitry odpočívají v čisté vodě, dokud je nevyloví jeden z výčepních. Ten pak čepuje pivo s odhadem někoho, kdo za den načepuje více Plzní, než poctivý pivař vypije za celý rok a obratem podává žíznivé návštěvě krígl.

Večer je v hostinci U Bláhovky příjemný šrumec. Místo focení doporučujeme pít.

Večer je v hostinci U Bláhovky příjemný šrumec. Místo focení doporučujeme pít.

Barmani mají, stejně jako pivo, které točí, ten správný říz.

Barmani mají, stejně jako pivo, které točí, ten správný říz.

Kdo od pohledu pozná, že z tanku čepuje profesionál, nepřemítá nad tím, zda pivo dojde přesně na hladinku. Ono totiž dojde. Tam, kde jinde čekají na rysku nebo používají váhu a točí na gramy, měří výčepní z Bláhovky zkušeným okem profesionála. A potom, hned jak se napijete, zjistíte, proč přitahuje jinak nenápadná hospoda tolik lidí.

Lukáš Wiesner

Každé místo má své kouzlo. Pro někoho je to oku lahodící prostředí, někdo si potrpí na program a akci a někdo prostě potřebuje mít vše vypipané do puntíku. Pro mě tvoří atmosféru lidé, které přiláká místní genius loci. Je jedno, jestli s nimi hraji na kytaru nebo jen náhodou uslyším smích od sousedního stolu, kde někdo zrovna oslavuje prchavé vítězství v kartách nebo trousí záměrně snobské poznámky o jídle. U dobře načepovaného piva prostě stačí v klidu sedět a vnímat svět kolem sebe.

Lukáš Wiesner

Perfektně opečovávané vypiplané pivo je ale jenom začátek. Podruhé, potřetí a pokdovíkolikáté se pivaři do Bláhovky vrací hlavně kvůli neuvěřitelné atmosféře napůl stísněné a napůl otevřené hospody, kde dnem i nocí krouží pivem obtěžkaní číšníci, klidní štamgasté i lehce udivení šťastlivci, kteří sem zavítali poprvé.

V Bláhovce je totiž atmosférické takřka všechno. Sklenice utopenců vyřádkované u nivových koulí, zlatem zářící pípa, i místní výčepní, kteří jsou přátelští, ale s nikým a ničím se naprosto nemažou.

Charakter podniku pak dotváří příjemně nesourodá sorta lidí. Cyklisté, kteří se zastavili na jednoho šnyta, postarší štamgasté, bavící se o posledním fotbalovém zápase, muzikanti, připravující se na výlet do ulic, i rodiče, kteří sem při vycházce s dětmi „náhodou” na jedno rychlé zabloudili.

Kde končí zahrádka a začíná ulice?

Venku na květináči sedí Jana s Kamilou, dvě dávné kamarádky, které si pochutnávají na vyhlášeném pivu. V přátelské atmosféře, která na zahrádce vládne, není těžké navázat rozhovor a zeptat se, co je do Bláhovky přivádí.

„Vytáhla jsem Kamču sem, protože se po dvou letech vracím do Brna a kam jinam bychom šly?” odpovídá mi Jana. Kamila to má ještě jednodušší: „Já jsem deset let bydlela tady na Jirandě, takže jsem to měla blízko, teď z Bystrce je to sice dál, ale tady to má atmosféru jako nikde jinde,” směje se zpoza půllitru.

Zahrádka se večer rozlévá dál do ulice.

Zahrádka se večer rozlévá dál do ulice.

Bláhovka má totiž své kouzlo, které chytne a nepustí. Pro milovníky dobrého piva spočívá v oroseném kríglu, pro ty, kdo jdou za atmosférou nočního Brna, zase v živé, ale ne příliš rušné ulici pár minut chůze od centra.

A pro nás, milovníky útulných hospod jak vystřižených z Haškových nebo z Hrabalových knih, skýtá Bláhovka pravý pivní ráj nahuštěný na pár metrech čtverečních.

Autor:
Témata: blog, Bystrc, Mekka, Plzeň, Zlato

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Hledáte kvalitní snowboardové nebo skate oblečení? Pak vás určitě potěší, že se brzy v libereckém obchodním domě Brouk...

Další z rubriky

Hospoda U Jagušky je postavená na dobrém pivu

U Jagušky jako v jedné z prvních hospod v Praze bylo tankové pivo.

Středobodem Palmovky nejen pro milovníky plzeňského piva je pekelně vymalovaná restaurace U Jagušky. Stěny zde zdobí...

V Jihlavském Parlamentu rozhodujete vy. A že je o čem rozhodovat

Příjemnější vstup je rozhodně z terasy.

Je to už více než rok, co se v nové jihlavské čtvrti zvané Jihlavské terasy, otevřel podnik, který do metropole...

Zatoulejte se na svatomartinskou husu k Toulavému kocourovi

Zatoulaný kocour se usadil na kraji Petrova.

I když má svatý Martin tradičně přijet na bílém koni a přinést tu pravou pohádkovou zimu, v Brně by zatím přijel spíše...

Najdete na iDNES.cz