Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jedno bahno jako rahno aneb návštěva rezervace Soos s pivním tipem

Komerční sdělení   0:02aktualizováno  0:02
„Jedno bahno, jako rahno,“ pronese zakletý hostinský do ucha nebojácnému Františkovi, když mu na stůl pokládá půllitr piva. Alespoň tak je to v jedné z Werichových pohádek, které najdete v knize Fimfárum. Bahna na výletě do přírodní rezervace Soos uvidíte habaděj, naštěstí ho nakonec můžete spláchnout vychlazenou Plzní v příjemné hospodě Selský dvůr.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Selský dvůr nabízí poctivě načepovanou Plzeň. | foto: Pilsner Urquell

Rezervace Soos, což v chebském německém nářečí znamená močál, je unikátní přírodní útvar kousek od Františkových Lázní. Na 221 hektarech se zde rozprostírá vyschlé slané jezero. Ovšem to, že zde jezero bylo, asi na první pohled nepoznáte. Zato si rozhodně všimnete rozsáhlých rašelinišť a slatinišť s typickými a ve střední Evropě jedinečnými „vodními sopkami“, mofetami. Probublávající oxid uhličitý je asi největším lákadlem množství turistů, kteří do rezervace zavítají.

Fotogalerie

Znalci přírody jistě ocení i rozmanitost pro českou krajinu netypických druhů rostlin. Avizováno je i množství vzácných živočichů, které však v turistické sezoně najdete spíše na vývěsních tabulích a v přilehlé mini zoo. Na slatiništi totiž panuje poměrně čilý ruch.

I tak je pro milovníky přírody návštěva Soosu jedinečným zážitkem. Ten si můžete ještě doplnit o návštěvu muzea Soos a v termínech 3., 4., 17., 18. září ještě rozšířit o projížďku muzejní úzkorozchodnou dráhou Kateřina, jejíž trasa vede z rezervace do stejnojmenné obce a zpět.

Po krásách močálů, krásy pohostinství

To znalci rezavého moku na první pohled ostrouhají. Přitom sluncem rozpálená plocha slatiniště k žízni přímo vybízí. Bohužel přímo v areálu se nachází jen bufetové okénko. Něco k pití zde najdete, ale typická kelímkovo-tácková kultura zajistí, že si člověk zrovna nepochutná.

Vojtěch Kolář

Hledám podniky, co mají srdce

Když přijde na jídlo a pití, dokážu o něm mluvit hodiny. Fascinuje mě dozlatova grilovaná křupavá zelenina, jemně propečené steaky, perfektně se táhnoucí holandská omáčka a krása čerstvě načepovaného piva, jehož vznášejcími se bublinkami probleskují sluneční paprsky. Stejně jako se dokážu rozplývat nad perfektním kulinářským zážitkem, dokáže mě do ruda rozčílit lenost a falešnost, která se z českých hospod ještě zdaleka nevytratila tak, jak bychom si všichni přáli. V restauracích nehledám jenom dobré jídlo a pití, ale hlavně zážitky a příběhy lidí, které do své práce dávají srdce, aby nám tyto zážitky mohli zprostředkovat.

Vojta Kolář

Ovšem není třeba zoufat. Vydejte se po červené na příjemnou kilometr a půl dlouhou procházku do Nového Drahova. Historická památková rezervace s nejlépe dochovaným chebským statkem, má totiž nejen své rurální krásy, ale potěší i vaše chuťové papily. Stylově upravený penzion Selský dvůr je totiž ideálním místem, kde by se měl žíznivý a vyhladovělý poutník zastavit.

Mezi rekonstruovanými hospodářskými i obytnými budovami se nachází příjemné posezení na rozlehlém slunném dvoře. Stoly, na které se mok i krmě podávají, jsou náležitě fortelné. To samé se dá říct o kuchyni, která je s ohledem na především německé návštěvníky typicky česká. Za vyzdvihnutí stojí především vynikající domácí knedlíky a poctivě načepovaná Plzeň, ve které si v kombinaci s nabízenou gastronomií vyloženě porochníte. A patrně nezůstanete u jedné.

Posezení ve dvoře však není jen zážitkem estetickým, ale i ryze praktickým. Vzhledem k faktu, že dvůr je uzavřen, lze případnou přítomnou drobotinu beztrestně vypustit do prostoru. Ta se může beze strachu přátelit s husami, kočkami, ti odvážnější si možná troufnou i na krůtu. A rodičové mají alespoň na pár chvil klid a pohodlí.

Vzhledem k faktu, že Selský dvůr je penzion, nabízí i ubytování a je připraven i na cyklisty. V rámci výletů tedy nemusíte zůstat jen u Soosu a vaše kroky či galusky mohou zamířit třeba do nedalekých Františkových Lázní.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Zatoulaný kocour se usadil na kraji Petrova.
Zatoulejte se na svatomartinskou husu k Toulavému kocourovi

I když má svatý Martin tradičně přijet na bílém koni a přinést tu pravou pohádkovou zimu, v Brně by zatím přijel spíše na kaštanovém ryzákovi s příslibem...  celý článek

Čerstvě naražené sudy se nesmí nechat otálet.
Brno oslavilo první várku plzeňského piva

Do Brna zavítal při příležitosti oslavy 174 let od uvaření první várky plzeňského piva formanský povoz vezoucí dubové sudy naplněné speciálním nefiltrovaným...  celý článek

U Jagušky jako v jedné z prvních hospod v Praze bylo tankové pivo.
Hospoda U Jagušky je postavená na dobrém pivu

Středobodem Palmovky nejen pro milovníky plzeňského piva je pekelně vymalovaná restaurace U Jagušky. Stěny zde zdobí výjevy z lesa a čarodějnických chýší, ale...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.