Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Magická přitažlivost hospody U Dvou koček

Komerční sdělení   0:02aktualizováno  0:02
V ulicích a uličkách Starého Města jsou stovky hospod a restaurací, které lákají proudící davy na tradiční českou kuchyni a skvěle čepované pivo. Vždy když ale do těchto koutů zabloudím, zvláštní přitažlivá síla mě táhne jediným směrem. Na Uhelný trh, do restaurace U Dvou koček.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Interiér pravé staroměstské hospody | foto: Pilsner Urquell

Když jsem před lety během parného večera poprvé vešel do namodralého příšeří restaurace a od podivuhodného kovaného výčepu na mě přistál pohled dvou koček, hned jsem pochopil, že tohle místo má neobyčejnou moc.

Fotogalerie

Jako ve snu jsem proplul oparem a výčepní mi na moje pokynutí hlavou bez jediného slova podal zlatem zářící půllitr s hustou pěnou. Když jsem pak upil z bleskurychle načepované Plzně a poslední starost všedního dne odplula, jeden z místních štamgastů mi začal vyprávět o historii domu U Dvou koček.

Vojtěch Kolář

Hledám podniky, co mají srdce

Když přijde na jídlo a pití, dokážu o něm mluvit hodiny. Fascinuje mě dozlatova grilovaná křupavá zelenina, jemně propečené steaky, perfektně se táhnoucí holandská omáčka a krása čerstvě načepovaného piva, jehož vznášejcími se bublinkami probleskují sluneční paprsky. Stejně jako se dokážu rozplývat nad perfektním kulinářským zážitkem, dokáže mě do ruda rozčílit lenost a falešnost, která se z českých hospod ještě zdaleka nevytratila tak, jak bychom si všichni přáli. V restauracích nehledám jenom dobré jídlo a pití, ale hlavně zážitky a příběhy lidí, které do své práce dávají srdce, aby nám tyto zážitky mohli zprostředkovat.

Vojta Kolář

S tímhle místem je spojena celá řada legend a pověstí. V době, kdy byl Uhelný trh na samém kraji města, byla místní usedlost známá jako dům U Ruky, snad coby zbožná snaha o požehnání pro ochranu před vším zlým.

I tak se ale v průběhu staletí nashromáždily o místní čtvrti nejprapodivnější strašidelné historky. Jedna ze soch na střeše nedalekého kostela svatého Martina ve zdi je prý pozůstatkem prokletí od místní babice, na Uhelném trhu pak byl za nevěru o hlavu zkrácen syn knížete burgundského.

Ne všechny legendy ale mají původ v dávných stoletích. V samotné hospodě se na začátku osmdesátých let odehrála vražda, jejíž detaily dodnes kolují v pražském podsvětí jako novodobý mýtus.

Nechceme zacházet do podrobností, ale hospodě se pak mezi místními prý pár let říkalo Pacifik. Paci – Fik. Když pak po vyslechnutí všech domněnek a hypotéz stojíte se skupinkou štamgastů před výčepem, zaručeně vám přeběhne mráz po zádech.

Děsivé příběhy už jsou dávnou minulostí

Po krvavé události to šlo s hospodou U Dvou koček z kopce, ale po čase se na děsivou událost zapomnělo a lidé se sem začali vracet. Hlavně díky dobře načepovanému plzeňskému pivu a poctivým českým jídlům za ceny, které byste v centru naší metropole hledali jen marně. Veškerá klasika tady ani dnes nemá chybu. Svíčková s terčem, kančí guláš nebo vrabec se špenátem patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy v centru jedl.

U Dvou koček si navíc drží punc pravé staropražské hospody, dřevěné stoly, lavice i bednění, kované lustry, v rohu hrající harmonikář jak z jiného století a výčepní, který v družném hovoru se štamgasty dokáže sázet na pult jedno pivo za druhým. Tohle místo by zkrátka mělo nevídanou přitažlivou moc i bez své hrůzostrašné historie.

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Další z rubriky

Zatoulejte se na svatomartinskou husu k Toulavému kocourovi

Zatoulaný kocour se usadil na kraji Petrova.

I když má svatý Martin tradičně přijet na bílém koni a přinést tu pravou pohádkovou zimu, v Brně by zatím přijel spíše...

Brno oslavilo první várku plzeňského piva

Čerstvě naražené sudy se nesmí nechat otálet.

Do Brna zavítal při příležitosti oslavy 174 let od uvaření první várky plzeňského piva formanský povoz vezoucí dubové...

Hospoda U Jagušky je postavená na dobrém pivu

U Jagušky jako v jedné z prvních hospod v Praze bylo tankové pivo.

Středobodem Palmovky nejen pro milovníky plzeňského piva je pekelně vymalovaná restaurace U Jagušky. Stěny zde zdobí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz