Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam na výlet, aneb po jihlavských památkách člověk dostane žízeň

Komerční sdělení   0:02aktualizováno  0:02
Doba výletů začíná a není nic lepšího, než spojit kulturu a chození po památkách s dobrým jídlem a pitím. Existují města, která jsou pro své památky proslulá. Překvapivě příjemným výlet ale můžete zažít i na místech, od kterých byste to možná nečekali. Krásným příkladem je Jihlava.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V Image baru dostanete pivo přesně na hladinku. | foto: Pilsner Urquell

Historie padesátitisícového města uprostřed vysočiny čítá vše od dolování stříbra, ničivých požárů a ještě ničivějších útoků Švédů až po slovutná Bazilejská kompaktáta.

Fotogalerie

Když nepočítáme Prior, světoznámý funkcionalistický patvar, který se tyčí uprostřed jinak nádherného historického centra, je kolem největšího náměstí v republice pořád co k vidění. Kostel svatého Ignáce, středověká Brána Matky Boží, rozsáhlé katakomby nebo třeba muzea a kavárny.

Když člověk opustí chládek kostelů a katakomb, zahledí se do slunce a otře si pot z čela, chuť na vychlazené pivo přichází v řádu vteřin. Pitný režim není v letních měsících radno porušovat. Naštěstí se pár kroků od náměstí nachází historický Dělnický dům, tedy ideální obědová destinace.

Odpolední pohoda v Dělňáku

Pilsner Urquell Original Restaurant Dělnický dům disponuje nejen skvělým tankovým plzeňským, ale i příjemným interiérem, kam je možné si sednout v případě, že se v Jihlavě projeví klasické vysočinské počasí. Nejvíce ale potěší krásná zahrádka s venkovním barem. Obsluha totiž nemusí každý den nachodit několik kilometrů zevnitř restaurace ven a má tedy čas prohodit s každým hostem pár slov o tom, co se zrovna děje nebo o tom, co je zrovna v nabídce.

Právě jídelní nabídka je nejsilnějším tahákem Dělňáku. Každý den se v kachlových kamnech peče husa, v kastrolech na plotně se vaří zelí a člověk má v té směsici vůní neustále tendenci ohlížet se přes rameno, jestli náhodou nejde babička, která by ho načapala při ujídání z hrnce. Po celé zahrádce zase voní grilované maso a zelenina, a je tak téměř nemožné posedět u piva, aniž by se jednomu sbíhaly sliny.

Já neodolal hamburgeru, který potěšil pořádnou porcí masa, zajímavou kombinací slaniny a papriky a hlavně tím, že ho člověk může sledovat na plotně grilu. Spolu s tankovou Plzní a pohodovou atmosférou dokáže člověka jídlo v klidu zdržet přes největší polední vedra. Pak už je čas vyrazit dál a podívat se třeba do vyhlášené Zoologické zahrady, která zabaví děti i dospěláky na celé odpoledne.

Lukáš Wlesner

Každé místo má své kouzlo. Pro někoho je to oku lahodící prostředí, někdo si potrpí na program a akci a někdo prostě potřebuje mít vše vypipané do puntíku. Pro mě tvoří atmosféru lidé, které přiláká místní genius loci. Je jedno, jestli s nimi hraji na kytaru nebo jen náhodou uslyším smích od sousedního stolu, kde někdo zrovna oslavuje prchavé vítězství v kartách nebo trousí záměrně snobské poznámky o jídle. U dobře načepovaného piva prostě stačí v klidu sedět a vnímat svět kolem sebe.

Lukáš Wiesner

Když už má člověk dost netopýrů, medvědů, žiraf a tygrů, stojí za to vyrazit někam na procházku a večeři. Ze ZOO se dá vylézt víceméně pouze do parku Heulos, který místy připomíná spíše les, než park. Procházka návštěvníky zavede na letní kino, kde lze při troše štěstí chytnout nějaký koncert nebo alespoň posedávající skupinky s kytarami a bubny.

Imagine bar je klidnější ostrůvek na Maně

Kdo má radši spíše taneční večery s divokými rytmy, může se z Heulosu přesunout rovnou na Manu, tady sídlištní centrum na Březinkách. Tam už večer tepe několik klubů a diskoték.

Samozřejmě začínat večer na lačno není radno a dát si před tanečním ejchuchů v klidu dobré pivo také nikdy není na škodu. Naštěstí na Maně funguje Imagine bar, kde se vaří, čepuje skvělé pivo a hudba z klubů kolem doléhá pouze tlumeně.

Na zahrádce i vevnitř obsluha nosí piva o sto šest a hosté si užívají relativního klidu a dobrého jídla. Celý bar je jemně rozdělen na několik lehce odlišných zón, kde si člověk může vybrat podle toho, jestli chce vidět televizi, sedět blíže jídelního a pivního baru nebo sedět na zahrádce a pozorovat skupinky rozjařených místních.

I během večera totiž zahrádka funguje a někdy vlastně stačí sedět, povídat si a neúčastnit se rozjetých večírků. Ve zvláštní atmosféře typického sídlištního centra se dá lelkovat celý večer nad chlazeným pivem a říkat si: „Proč jsem vlastně do Jihlavy nejel dřív?“

Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Brno oslavilo první várku plzeňského piva

Čerstvě naražené sudy se nesmí nechat otálet.

Do Brna zavítal při příležitosti oslavy 174 let od uvaření první várky plzeňského piva formanský povoz vezoucí dubové...

Ve Zlatém klasu ctí tradici obřích porcí

Zlatý klas najdete jen pár desítek metrů od Anděla.

Pokud někdy budete mít opravdu velký hlad, zajděte si na oběd do Zlatého klasu jen kousek od Anděla. Udržují tu totiž...

V La Casa Blů se potkávají lidé ze všech koutů světa

Na mnoha místech hospody to vypadá jako v galerii.

Restaurace La Casa Blů na Josefově je sice latinsko-americká, ale dennodenně se tu prolínají různí lidé a kultury z...

Najdete na iDNES.cz