Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jakubské náměstí žije, tepe a vaří

  0:02aktualizováno  0:02
Jsou večery, kdy chce člověk vyrazit ven do ulic, jen tak potkávat známé i neznámé, popíjet a klábosit. Ale kam jít, když zrovna není nálada na koncert, divadlo nebo vlastně jakoukoli organizovanou zábavu?

Kapacita zahrádek sice nestačí, ale na obrubníku je také dobře. | foto: Pilsner Urquell

Každé město má svůj střed. Teď samozřejmě nejde o střed geografický, ale o místo, které nejvíce tepe životem, kde je ve dne v noci sympatický šrumec a kde stojí za to i jenom sedět a pozorovat dění kolem sebe. V Brně je tímto místem Jakubské náměstí.

Večery na Jakubském náměstí mají specifickou atmosféru, někde mezi příjemným...

Večery na Jakubském náměstí mají specifickou atmosféru, někde mezi příjemným klidem a neustálým frmolem.

Jakubák má pro funkci živoucího středu města ideální předpoklady: nachází se přímo v centru Brna hned u paty krásného kostela svatého Jakuba, je oblíbeným místem pro konání různých happeningů a hlavně na něm ve dne v noci vysedává nespočet lidí, kteří přišli za zábavou, atmosférou a pivem jako křen. Pojďme se tedy posadit na zahrádku restaurace Jakoby, objednat si jedno vychlazené a pozorovat, co se na malém náměstíčku děje.

Náměstí a zahrádky jedno jsou

Když si totiž na příjemné zahrádce chvíli posedíte, zjistíte, že Jakubák Jakubákem neudělala jeho poloha, ale restaurace, bary a kavárny, které na něm nebo v přilehlých ulicích najdete.

Dobrým zvykem Brňáků je v případě, že je zahrádka jejich oblíbeného podniku plná, vysedávat na ulici kolem ní. Na Jakubáku tento zvyk dosáhl vrcholu. Ve stínu kostela je totiž mezi zahrádkami otevřené prostranství, které se postupně zaplňuje.

Kapacita zahrádek sice nestačí, ale na obrubníku je také dobře.

Kapacita zahrádek sice nestačí, ale na obrubníku je také dobře.

Na Jakubáku potkáte stojan, kde můžete vyměňovat knihy, nebo třeba volně...

Na Jakubáku potkáte stojan, kde můžete vyměňovat knihy, nebo třeba volně přístupný klavír.

Přes den můžeme příjemně z nadhledu pozorovat, jak se nejprve plní samotné zahrádky, poté obrubníky po obvodu náměstí, okraj ostrůvku s jediným stromem, stojánek na knihy a k večeru i jakékoli volné místo na dlažbě. Zkušení jakubáčtí štamgasté si s sebou pro jistotu přibalí deku (dlažba bývá sice vyhřátá, ale tvrdý kámen není ideální sedací povrch) nebo si jednu od obsluhy Jakoby vyprosí.

K teplým večerům se hodí studené pivo

Plácek uprostřed náměstí je ideálním místem pro skupinky milovníků dobrého piva.

Plácek uprostřed náměstí je ideálním místem pro skupinky milovníků dobrého piva.

Pohled na tepající Jakubák člověk samozřejmě nejlépe ocení přes okraj půllitru. Díky skvělé obsluze v Jakoby se totiž nemusíte nikdy bát, že budete na suchu.

Stejně tak je postaráno i o hladovějící milovníky dobrého jídla, kteří v restauraci mohou ochutnat vyhlášenou světovou kuchyni, zapíjet jí výborně načepovanou Plzní a pak už jen ze zahrádky pozorovat neustálé hemžení.

Pokud ovšem chcete zažít ten správný jakubácký pocit, počkejte, až se zahrádky všech podniků začnou slévat v jednu. Pokud jste v totiž Brně už nějaký čas, je téměř jisté, že dříve či později narazíte na své známé a kamarády, které příslib letního večera, poctivě řízného piva a dobrého jídla vytáhl do ulic.

Lukáš Wiesner

Každé místo má své kouzlo. Pro někoho je to oku lahodící prostředí, někdo si potrpí na program a akci a někdo prostě potřebuje mít vše vypipané do puntíku. Pro mě tvoří atmosféru lidé, které přiláká místní genius loci. Je jedno, jestli s nimi hraji na kytaru nebo jen náhodou uslyším smích od sousedního stolu, kde někdo zrovna oslavuje prchavé vítězství v kartách nebo trousí záměrně snobské poznámky o jídle. U dobře načepovaného piva prostě stačí v klidu sedět a vnímat svět kolem sebe.

Lukáš Wiesner

Tato vlastnost Jakubáku je ovšem značně dvojsečná a pokud někam spěcháte nebo máte večer ještě práci, doporučujeme se mu obloukem vyhnout.

Jakoby Jakubák žil svým vlastním životem

O to, aby Jakubák tepal a aby bylo pořád na co se těšit, se starají jak jeho návštěvníci tak i například Divadlo Bolka Polívky, které najdete v přilehlé ulici.

Jakubák díky tomu zažil koncert mnohahlavého orchestru vykukujícího z oken okolních budov, turnaj v kuličkách, divadla a koncerty například v rámci festivalu Na prknech, dlažbě i trávě nebo ověšování již zmíněného stromu klaunskými nosy.

Skutečnou duší Jakubáku jsou ovšem ti, kteří po večerech na obrubnících a dlažbě popíjí. Už jsem zde zažil křídovou anketu na téma „Co pro vás znamená láska?”, nespočet večerů, kdy se hrálo na kytaru (místní i policisté jsou překvapivě tolerantní a pokud se zpívající skupinka chová slušně a je ochotna snížit decibelovou hladinu na rozumnou mez, dá se hrát do rána), koncerty buskerů využívajících klavíru, který v létě na Jakubáku bývá k dispozici, pohádky pro děti i poklidné večery s fantastickou atmosférou nočního náměstíčka.

Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Hospody pod trolejemi: k Peronu už jen kvůli pivu

Restaurace U Peronu vypadá zvenku jako malá hospoda, ale je to obr o 250...

Když jsem do restaurace U Peronu kousek od zastávky Smíchovské nádraží přišel poprvé, žíznivý po zápasu v badmintonu,...

V Lemon Leaf si pochutnáte jako na exotické dovolené a ještě vypálíte bacily

Lemon Leaf najdete v Myslíkově ulici, na rohu, kde ústí Pštrossova.

Do thajské restaurace Lemon Leaf v pražské Myslíkově ulici by se mělo v tomhle sychravém počasí chodit preventivně....

Tři hospody, kam v Praze vyrazit na svatomartinskou husu

Takovouto svatomartinskou husu si můžete dát v restauraci Lokál.

Příjezd svatého Martina na bílém koni je asi největším gastronomickým svátkem, který česká kuchařská tradice má....

Najdete na iDNES.cz