Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pilíře z papíru. Reforma, nebo deforma?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Jakou nosnost má pilíř z potištěného papíru? Je pozoruhodné, s jakou "kreativitou" vymýšlejí politikové názvy pro různá politická opatření.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pilíře z papíru. Reforma nebo deforma? | foto: ekka gold

Vezměme například termín "balíček". Toto slovo evokuje něco malého, asi bezvýznamného, čeho by si občan snad ani neměl všimnout. Pro opatření, která zpravidla "balíček" skrývá a hlavně pro jejich vliv na životní úroveň občana, by slušelo poněkud méně zdrobnělé a milé pojmenování.

Což takhle dát si raději "daňový balík" či "daňovou sadu" anebo lidověji a méně distingovaně přímo "daňový nářez" nebo raději "daňové nadělení"? Rockeři by možná přivítali "daňový knedlík" a komici z Malé Velké Británie na YouTube  třeba "daňovou šišku".

Vzhledem k tomu, že se kumulativní míra zdanění v naši zemi blíží 70 % (míněn je součet veškerých přímých i nepřímých daní a poplatků, neopodstatněných zvýšení cen energií polostátními firmami a neadekvátně vysokými poplatky a pokutami všeho druhu, či rušení odpočitatelných položek), jsme daleko za hranicí středověkého nevolnického odvádění "desátku" (= 10 %) vrchnosti.

Dalším příkladem, jak zneužít význam slova pro potřeby politického marketinku je slovo "pilíř". Zde ovšem opačně k příkladu o "balíčku" má vhodně zvolený silný termín skrýt chabý obsah.

"Pilíř" evokuje představu něčeho stabilního, solidního, něčeho, co překonává věky. Nabídnut je občanovi "důchodový pilíř". Je libo první, druhý nebo třetí? Jakou nosnost má pilíř z potištěného papíru? Pak tedy děkuji, raději žádný.

Důchodová "reforma" nebo důchodová "deforma"?

Nebudu čtenáře nudit dalšími analýzami a důchodovými kalkulačkami. Stejně nemají valného smyslu. Jsou pouhými přesnými počty s nepřesnými čísly. O budoucnosti nelze říci pravdivý výrok, říká filozof.

Alternativní formy spoření na důchod. Spoření investičního zlata v podobě slitků nebo mincí

Analytický tým společnosti Next Finance nedávno modelově propočítal, jak si polepší v důchodu člověk, který bude do penzijního fondu odvádět po dobu 35 let jednu dvanáctinu ročního příjmu, tedy jeden měsíční čistý plat. Analytici přitom přihlíželi nejen k inflaci, růstu ekonomiky, ale i k růstu průměrné životní úrovně, která bude za 35 let výrazně vyšší než nyní.

Zjištění bylo šokující. "Člověk naspoří v penzijním fondu za 35 let tolik peněz, které ho udrží v důchodu na průměrné životní úrovni jen osm měsíců," říká analytička Next Finance.

Jak je to možné? Odpověď zní: Finanční represe = plíživé vyvlastňování spořitelů manipulativním tlačením úroků pod úroveň inflace. Ani úroky ani státními příspěvky se zpravidla nedostanete nad úroveň inflace, z čehož logicky vyplývá, že dlouhodobým spořením v podstatě znehodnocujete kupní sílu svých úspor.

Výhody zlata jako dlouhodobého investičního média

Tato bankovka má dnes sběratelskou hodnotu 50 Kč. V roce 1910 ji mohl její

Tato bankovka má dnes sběratelskou hodnotu 50 Kč. V roce 1910 ji mohl její majitel volně směnit v Berlíně za 55 uncí zlata. Dnes tedy 1.925.000 Kč…bez úroků a státních příspěvků.(Cena EKKA-Gold dne 30. 11. 2012)

 Zlato jako peníze přežilo více než 2 500 let pohnutých lidských dějin. Zlato dlouhodobě uchovává kupní sílu úspor- úspěšně bojuje proti finanční represi všeho druhu

  1.  Zlato je anonymní vlastnictví
  2.  Podle platných zákonů se při realizaci zisku z prodeje zlata neplatí žádná daň*
  3. Investiční zlato je osvobozeno od daně z přidané hodnoty

"Moderní ekonomické myšlení nemá zlato rádo, neboť zlato vyzrazuje nemilé pravdy."
J. A. Schumpeter

Nejčastější protiargumenty:

Pilíře z papíru. Reforma nebo deforma?

  1. Zlato nepřináší žádné úroky. To je pravda. Ovšem znáte nějaké spoření, které s úroky včetně státních příspěvků zhodnotilo vložené prostředky za posledních 15 let o 600 % a za posledních 40 let o 4900 %? **
  2. Při zpětném prodeji jsou velké srážky.
    Konkurence mezi obchodníky vede ke snižování rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou. Rozdíl je u solidních obchodníků například u slitku o hmotnosti 1 unce (=31,1035 gramů) do 5 %. Pro srovnání stejný rozdíl u podílové jednotky investičního fondu v životním pojištění je i 7 %. Vstupní poplatek akciových fondů pro drobného střadatele činí rovněž až 5 % (+ další náklady manažera fondu)
  3. Zlato je jen pro bohaté, kteří nevědí, co s penězi.
    Nikoliv. Již dnes existují možnosti, jak u solidních společností spořit pravidelně ryzí investiční zlato ve formě slitků a investičních mincí již od malých částek- například 500 Kč měsíčně.

Pilíře z papíru. Reforma nebo deforma?

Doporučení: Investujte raději diskutovaná 2 % z příjmu, která by jinak přišla do fondů  2. důchodového pilíře alternativním způsobem. Třeba do investičního zlata. Neboť slovy Alana Greenspana: "Kdo má zlato, má vždy peníze."

James Turk doporučuje jako vodítko: "Podíl vzácných kovů v majetkovém portfoliu by měl odpovídat věku člověka."

Více informací najdete na www.ekka-gold.cz/prodej-drahych-kovu-33.html .

Autor:
Ing. Zdeněk Ďuriš je analytikem společnosti EKKA-Gold s.r.o. a Catus AG Vermögensverwaltung.

*Pokud mezi okamžikem nákupu a prodeje uplynula doba delší než jeden rok.
** Na bázi cen v USD

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

V nabídce společnosti BIOGEN Praha najdete i produkty Abbkine

V nabídce společnosti BIOGEN Praha najdete i produkty Abbkine

Na českém trhu nabízí produkty Abbkine společnost BIOGEN Praha, která je zde pro vás už 22. rokem. Co vše v portfoliu...

Lidé nechtějí čekat týdny na operaci, říká MUDr. Roman Fraško z GHC

Lidé nechtějí čekat týdny na operaci, říká MUDr. Roman Fraško z GHC

Zavedení laparoskopie do chirurgických operačních technik, ke kterému došlo na konci osmdesátých let minulého století,...

Svěřte své zboží do našich rukou

Svěřte své zboží do našich rukou

Česká rodinná společnost Lorenc Logistic, s.r.o. se sídlem v Klatovech během svého pětadvacetiletého působení na trhu...

Najdete na iDNES.cz