Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Petr Bratský na téma doprava: Sever Prahy chce také svůj okruh

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Zatímco na jihu metropole byl v září otevřen nový úsek vnějšího pražského okruhu, doprava v severní a zejména severozápadní části Prahy si na úlevu od přecpaných ulic, smogu a hluku budou muset ještě počkat, říká Petr Bratský, kandidát do Senátu v Praze 6 a Praze 17.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Od dob, kdy silnice brázdily tyto krásné stroje z prvorepublikové Pragovky, se mnohé změnilo. Dnes už se Praha bez dokončeného okruhu neobejde. Tip na rodinný výlet: Automuzeum Praga najdete přímo u Pražského okruhu ve Zbuzanech. | foto: Ing. Petr Bratský

Nově otevřený jižní úsek ulevil Barrandovu i Krči, výrazně zkrátil tradiční kolony aut na Barrandovském mostě a odlehčil podstatné části Jižní spojky. Doprava je zde podstatně plynulejší. Přesto i nadále bude přes město proudit tranzitní doprava směřující od západu na sever a severovýchod.

Příčinou je chybějící severozápadní část okruhu mezi R7 u Ruzyně a D8 u Březiněvsi. "Již léta také chybí další kapacitní silniční přemostění mezi pražským mostem Barikádníků (Holešovice-Troja) a nejbližším dalším silničním mostem nacházejícím se až v Kralupech nad Vltavou," popisuje Petr Bratský, dopravní inženýr a v letech 2002-2010 člen poslaneckého podvýboru pro dopravu.

Boj o dokončení severozápadní části pražského okruhu jižní trasou od Ruzyně tunelem pod Suchdolem a přes nový vltavský most na Březiněves se vede již mnoho let. V územních plánech je tato stavba od dob první republiky.

"Kdyby už stála, ulevilo by se statisícům obyvatel žijících v Praze 6, ale i na sedmičce a osmičce," říká Bratský. A možná nemusel být tak narychlo jako náhrada za chybějící vnější okruh budován tunel Blanka. Ten roste v rámci vnitřního městského okruhu, aby na severozápadě Prahy bylo alespoň něco.

Sever Prahy by měl mít také svůj okruh

Alternativní severní trasy jsou spíše jen čarami na mapě, bez opory v územních plánech, nepřipravené z hlediska pozemků a dalších souvisejících náležitostí. "Znamenaly by otevření okruhu nejméně o 10 let později," odhaduje Bratský i jako dlouholetý zkušený starosta.

I na severních trasách by se s téměř stoprocentní jistotou vyskytly obce protestující a blokující výstavbu či její přípravu. Dříve či později severozápadní část okruhu bude muset vyrůst. A to s největší pravděpodobností právě v jižní variantě, proti které nyní nejhlasitěji vystupuje městská část Praha-Suchdol.

Nejvyšší správní soud letos na jaře zrušil část Zásad územního rozvoje hlavního města Prahy, schválených usnesením Zastupitelstva hl. m. Prahy - vymezení ploch a koridorů veřejně prospěšné stavby s označením "Pražský okruh (SOKP), úsek Ruzyně - Březiněves". Nejen odpůrci stavby či ekologové, ale také chyby a nedůslednost odpovědných úředníků a činitelů tedy mohou za dlouholeté průtahy.

Dveře do Senátu
Jižní varianta je dražší stavebně, ale ...

Jižní varianta je podle současných propočtů sice asi o 4 miliardy dražší než hypotetické severnější trasy, ale také je z hlediska budoucího provozu a samotného smyslu okruhu (tedy pražského, nikoliv středočeského aglomeračního) mnohem efektivnější a doprava by na něm byla výhodnější.

"To co při stavbě utratíme navíc, to se ušetří při provozu. Severní varianty naopak i přes levnější výstavbu znamenají také při předpokládaných desítkách let provozu značnou ztrátu následnou. Snažme se dívat i více dopředu," vysvětluje Petr Bratský.

Zajímavé video-vizualizace jednotlivých úseků Pražského okruhu najdete zde.

"Byl jsem se na místě podívat vícekrát a situaci tam dobře znám. Vidím okruh ne jako hrozbu, ale také jako šanci pro Suchdol, jak na celé věci získat," soudí Bratský.

Při jednáních s investorem může městská část podmínit svůj souhlas nejen protihlukovými a podobnými opatřeními, ale například i závazkem výstavby nebo financování např. nové mateřské školky, parkových úprav, kanalizace, opravy komunikací nebo dalších potřeb městské části.

"Jsem pro co nejcitlivější přístup k detailním aspektům řešení stavby, včetně zohlednění námětů Suchdola," uzavírá Petr Bratský.

Kam dál? Osobní stránky kandidáta do Senátu v Praze 6 a Praze 17 www.bratsky.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Další z rubriky

Nový letní fenomén, lehký drink s těžkým jménem, Cointreau Fizz

Nový letní fenomén, lehký drink s těžkým jménem, Cointreau Fizz

Minimalismus je trendy, stává se z něj nový životní styl a kromě módy a designu se promítá i do gastronomie. Užijte si...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Polovina léta je za námi, ale ta druhá na nás ještě čeká. Ale pozor, řítí se na nás masakr cen. Rázně do nich řízla...

Najdete na iDNES.cz