Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Petr Bratský na téma doprava: Sever Prahy chce také svůj okruh

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Zatímco na jihu metropole byl v září otevřen nový úsek vnějšího pražského okruhu, doprava v severní a zejména severozápadní části Prahy si na úlevu od přecpaných ulic, smogu a hluku budou muset ještě počkat, říká Petr Bratský, kandidát do Senátu v Praze 6 a Praze 17.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Od dob, kdy silnice brázdily tyto krásné stroje z prvorepublikové Pragovky, se mnohé změnilo. Dnes už se Praha bez dokončeného okruhu neobejde. Tip na rodinný výlet: Automuzeum Praga najdete přímo u Pražského okruhu ve Zbuzanech. | foto: Ing. Petr Bratský

Nově otevřený jižní úsek ulevil Barrandovu i Krči, výrazně zkrátil tradiční kolony aut na Barrandovském mostě a odlehčil podstatné části Jižní spojky. Doprava je zde podstatně plynulejší. Přesto i nadále bude přes město proudit tranzitní doprava směřující od západu na sever a severovýchod.

Příčinou je chybějící severozápadní část okruhu mezi R7 u Ruzyně a D8 u Březiněvsi. "Již léta také chybí další kapacitní silniční přemostění mezi pražským mostem Barikádníků (Holešovice-Troja) a nejbližším dalším silničním mostem nacházejícím se až v Kralupech nad Vltavou," popisuje Petr Bratský, dopravní inženýr a v letech 2002-2010 člen poslaneckého podvýboru pro dopravu.

Boj o dokončení severozápadní části pražského okruhu jižní trasou od Ruzyně tunelem pod Suchdolem a přes nový vltavský most na Březiněves se vede již mnoho let. V územních plánech je tato stavba od dob první republiky.

"Kdyby už stála, ulevilo by se statisícům obyvatel žijících v Praze 6, ale i na sedmičce a osmičce," říká Bratský. A možná nemusel být tak narychlo jako náhrada za chybějící vnější okruh budován tunel Blanka. Ten roste v rámci vnitřního městského okruhu, aby na severozápadě Prahy bylo alespoň něco.

Sever Prahy by měl mít také svůj okruh

Alternativní severní trasy jsou spíše jen čarami na mapě, bez opory v územních plánech, nepřipravené z hlediska pozemků a dalších souvisejících náležitostí. "Znamenaly by otevření okruhu nejméně o 10 let později," odhaduje Bratský i jako dlouholetý zkušený starosta.

I na severních trasách by se s téměř stoprocentní jistotou vyskytly obce protestující a blokující výstavbu či její přípravu. Dříve či později severozápadní část okruhu bude muset vyrůst. A to s největší pravděpodobností právě v jižní variantě, proti které nyní nejhlasitěji vystupuje městská část Praha-Suchdol.

Nejvyšší správní soud letos na jaře zrušil část Zásad územního rozvoje hlavního města Prahy, schválených usnesením Zastupitelstva hl. m. Prahy - vymezení ploch a koridorů veřejně prospěšné stavby s označením "Pražský okruh (SOKP), úsek Ruzyně - Březiněves". Nejen odpůrci stavby či ekologové, ale také chyby a nedůslednost odpovědných úředníků a činitelů tedy mohou za dlouholeté průtahy.

Dveře do Senátu
Jižní varianta je dražší stavebně, ale ...

Jižní varianta je podle současných propočtů sice asi o 4 miliardy dražší než hypotetické severnější trasy, ale také je z hlediska budoucího provozu a samotného smyslu okruhu (tedy pražského, nikoliv středočeského aglomeračního) mnohem efektivnější a doprava by na něm byla výhodnější.

"To co při stavbě utratíme navíc, to se ušetří při provozu. Severní varianty naopak i přes levnější výstavbu znamenají také při předpokládaných desítkách let provozu značnou ztrátu následnou. Snažme se dívat i více dopředu," vysvětluje Petr Bratský.

Zajímavé video-vizualizace jednotlivých úseků Pražského okruhu najdete zde.

"Byl jsem se na místě podívat vícekrát a situaci tam dobře znám. Vidím okruh ne jako hrozbu, ale také jako šanci pro Suchdol, jak na celé věci získat," soudí Bratský.

Při jednáních s investorem může městská část podmínit svůj souhlas nejen protihlukovými a podobnými opatřeními, ale například i závazkem výstavby nebo financování např. nové mateřské školky, parkových úprav, kanalizace, opravy komunikací nebo dalších potřeb městské části.

"Jsem pro co nejcitlivější přístup k detailním aspektům řešení stavby, včetně zohlednění námětů Suchdola," uzavírá Petr Bratský.

Kam dál? Osobní stránky kandidáta do Senátu v Praze 6 a Praze 17 www.bratsky.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Remek očekával, že bude mít české následovníky

Remek očekával, že bude mít české následovníky

První československý kosmonaut Vladimír Remek, od jehož startu uplynulo 2. března přesně 40 let, předpokládal, že dříve...

Jaké typy strojků existují v hodinkách a jaké mají (ne)výhody?

Jaké typy strojků existují v hodinkách a jaké mají (ne) výhody?

Stejně, jako by se auto bez pomoci jen těžko hýbalo, kdyby nemělo motor, tak i hodinky potřebují k tomu, aby mohly...

Jarní Zemědělec 2018: plato třiceti českých vajec za 70 Kč

Plato 30ks českých vajec za 70 Kč! Jarní Zemědělec 2018  21.–25.3 2018

První jarní den oslavíme zahájením výstavy na Výstavišti Lysá nad Labem! Již čtyřicáté osmé pokračování této největší...

Najdete na iDNES.cz