Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Petr Bratský: Férové podnikání nese zisk a čisté svědomí

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Podnikatelé hodní toho jména nepotřebují kdovíjaké úlevy, dotace, státní pobídky a jiné deformace. Spíše ocení přehledný trh s jasnými pravidly, férové prostředí bez korupce a neprůhledných vazeb.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Petr Bratský a jeho boj o Senát | foto: Petr Bratský

Jak ale účinně bojovat proti korupci v českém hospodářství? Musí jít o kombinaci více kroků a celkovou změnu uvažování celé společnosti. Musíme v plné nahotě nahlédnout, jak moc a v čem konkrétně nám korupce škodí, jak podvazuje naše možnosti, naši vlastní prosperitu a konkurenceschopnost. Trvat na zprůhledňování všech výběrových řízení, ctít princip otevřenosti a informovanosti. Je třeba upravit zákony tak, aby za přijatá rozhodnutí byla nesena konkrétní osobní i hmotná odpovědnost, bez schovávání se za kolektivní rozhodování různých komisí.

Už počátkem letošního roku to nevydržela německá i americká obchodní komora a rozhodly se něco udělat se současnou situací v Česku. Byla založena nezávislá a nadstranická Platforma pro transparentní veřejné zakázky, která se během krátké doby rozrostla o desítky sdružení, institucí, ale i politických stran. V expertní skupině Platformy jsem jako zástupce ODS spolu s dalšími pracoval na závěrečné zprávě a seznamu téměř čtyř desítek konkrétních doporučení vedoucích k férovějšímu zadávání veřejných zakázek u nás (podrobně na www.transparentnizakazky.cz).

Pomůže také širší využití prvků e-governmentu - zautomatizování a elektronizace potřebných postupů bez nutnosti kontaktů s konkrétním úředníkem, čímž se zase zmenší prostor pro korupční jednání.
Hlavní je ovšem důkladná revize všech agend státu. Co opravdu musí a co nemusí stát zajišťovat, kontrolovat a regulovat. Čím méně bude agendy, tím méně razítek a tím méně příležitostí k uplácení. Pak také nebude potřeba snižovat platy všem plošně, ale raději lépe zaplatit spolehlivé profesionály.

Petr Bratský

Nestačí jen zjednodušit úřední procedury a složitost zamotaných paragrafů, do kterých se úplatní i úplatkáři schovávají jako švábi do děr v podlaze. Aktivní zájem občanů je nejlepším prostředkem k vyhubení korupce. Koukat úředníkům i voleným politikům pod prsty, žádat informace a vysvětlení nesrovnalostí i složitostí. Nedat jim v zatuchlém přítmí "klid na práci". Ano, je to pracné, nepohodlné, občas možná i nebezpečné. Nechceme-li však, aby se naše země stala rájem mafií, nesmíme dovolit, aby živnou půdou korupce byla naše vlastní lhostejnost.

Jedním z hlavních motivů mé kandidatury do Senátu je právě prosazení účinnější protikorupční legislativy. Již jako poslanec jsem se snažil přispět k proměně našeho právního prostředí. V minulém volebním období jsem při projednávání novely zákona o veřejných zakázkách podal pozměňovací návrhy ve s cílem eliminovat výběr zakázek pochybným losováním či zavést povinnost bezprostředně po otevírání nabídek informovat veřejně o základních parametrech nabídek, včetně ceny. Novely však jsou jen záplatou, před novou vládou stojí mnohem těžší úkol zcela nového komplexního zákona. Pro začátek by pomohlo i zavedení povinného hodnocení možného rizika korupce už při předkládání návrhů zákonů.

Petr Bratský www.bratsky.cz
kandidát do Senátu ve volebním obvodu č. 25 - Praha 6 a Praha 17

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce.
Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce

Potvrzení prezidentští kandidáti si na stránkách www.prezident21.cz nově sami upravují své profily, komunikují se svými voliči a odpovídají pravidelně na...  celý článek

Žena programátorka je jako vzácný diamant.
Žena programátorka je jako vzácný diamant

Na otázku, proč usilovat o ženu v IT odpovědělo TOP 1000 světových firem. Z odpovědí lze vyčíst, že ženy by se tomuto oboru rozhodně neměly vyhýbat.  celý článek

Modernizace elektrických zařízení z rukou společnosti ADS Technologies.
Modernizace elektrických zařízení z rukou společnosti ADS Technologies

Česká společnost ADS Technologies patří díky desítkám spokojených tuzemských i zahraničních klientů a mnoha letům zkušeností ke špičce ve svém oboru. Jednou z...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.