Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Petr Bratský: Ekologie zdola a se zdravým rozumem

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
"Je dobře, když se protnou zájmy ekonomie a ekologie. Pomůže to životnímu prostředí a přinese užitek pro ekonomiku, zaměstnanost či dokonce úsporu státní kase. Ale všeho s mírou a selským rozumem v hrsti," říká Petr Bratský, kandidát do Senátu v Praze 6 a Praze 17.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Petr Bratský a jeho boj o Senát | foto: Petr Bratský

Ekologie je dnes v módě. Dají se za ní totiž schovat i lukrativní obchody. Například boom solárních elektráren, které ze svých kapes nedobrovolně platí všichni spotřebitelé a jako bonus získají hrozbu rozkolísání a přetížení přenosové soustavy. Fotovoltaickým zdrojům patří budoucnost, potíž je spíš v jejich příliš rychlém nárůstu způsobeném nepromyšlenou umělou podporou.

"Nebo takové povinné přimíchávání biosložek do nafty a benzínu," povzdechl si Petr Bratský, donedávna člen sněmovního výboru pro evropské záležitosti, nad další z agend prosazovaných v rámci EU. Objevují se studie, že produkce a zpracování biopaliv je nejen dražší, ale také zatěžuje životní prostředí více, než spalování těch fosilních. Vedlejší efekty výroby a umělé podpory biopaliv pak mají i negativní vliv na trhy s potravinami.

Z ekologie se stala móda

Evergreenem je také "ekotendr" aneb obří ekologická zakázka na odstraňování škod vzniklých před rokem 1992. Stát se zavázal, že je uhradí současným majitelům lokalit, které byly poškozeny například těžbou, chemickou výrobou, znečištěním a nebo ukládáním odpadů. Sanace několika desítek lokalit se odhaduje asi na 115 miliard korun. Málokde však proběhl nějaký podrobnější průzkum, aby se zjistilo, co je třeba udělat a kolik to asi bude přesně stát. Stát drží v ruce šek na značnou sumu, ale neví, za co ji utratí. Docela dobrý byznys se státním pojištěním.

"Svět se dnes bojí globálního oteplování, v sedmdesátých letech naopak vědci věštili příchod doby ledové," vzpomíná Petr Bratský. Státy se handrkují o stamiliardy dolarů, které mají snížit obsah oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů v atmosféře. A pak si jen tak kýchne jedna menší islandská sopka a hned je v atmosféře tolik plynů a popílku, kolik lidstvo při veškeré snaze nevyprodukuje ani za mnoho let.

Po každých povodních se zase lamentuje nad tím, jak je málo přehrad a hrází nebo je vodohospodáři navíc předem málo vypustili. V roce 2002 však při povodních proteklo Prahou množství vody více než třicetinásobně převyšující objem všech přehrad vltavské kaskády, i kdyby byly do sucha vypuštěné.

Petr Bratský s dravým ptákem

Ekologie se zdravým rozumem

Znamená to však, že je ekologie zbytečná, že přírodu stejně nemůžeme v globálním měřítku ovlivnit? "Ne, chce to jen víc pokory a rozumu," poznamenává Petr Bratský. Filosofie "poroučení větru a dešti" se v historii pravidelně vrací, jen je vždy převlečená do atraktivnějšího obalu. Člověk a jeho předkové však na této planetě přežili tak dlouho a tolik změn klimatu či životních podmínek ne proto, že by uměli "hýbat vesmírem", ale proto, že vždy našli cestu, jak se neustále měnící situaci přizpůsobit.

Péče o naše životní prostředí má mnoho rovin a ještě více souvislostí. Člověk je málokdy schopen dohlédnout všech důsledků svých činů a rozhodnutí, byť i sebelépe zamýšlených. "A toto vědomí opatrnosti a rozvahy spojené s odpovědností se snažíme už dlouhá léta předávat například dětem ve skautských i dalších oddílech a organizacích. Jen tudy vede cesta," vysvětluje Petr Bratský. Mysli globálně, jednej lokálně, praví známé heslo. A to se týká jak ekologických tendrů za stovky miliard, tak i kousku trávníku vyčištěného partou dětí od poházených papírků.

Kam dál? – Osobní stránky kandidáta do Senátu v Praze 6 a Praze 17 - http://www.bratsky.cz

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vinotéky již nabízí vína ve vyšší kvalitě.
Vinotéky již nabízejí vína ve vyšší kvalitě

Volání po vyšší kvalitě v prodeji sudových vín přináší své ovoce. Víno ve vinotékách nahrazují kvalitní jednorázové obaly VINOBOX.   celý článek

Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce.
Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce

Potvrzení prezidentští kandidáti si na stránkách www.prezident21.cz nově sami upravují své profily, komunikují se svými voliči a odpovídají pravidelně na...  celý článek

SLEVOTISK učí republiku tisknout přes WEB.
Slevotisk učí republiku tisknout přes web

Slevotisk jako první v České republice zprovoznil objednávky zakázkové výroby on-line. Jen zadáte přes web a třetí den už u vás zvoní kurýr na dveře s...  celý článek

Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.