Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Petr Bratský: Ekologie zdola a se zdravým rozumem

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
"Je dobře, když se protnou zájmy ekonomie a ekologie. Pomůže to životnímu prostředí a přinese užitek pro ekonomiku, zaměstnanost či dokonce úsporu státní kase. Ale všeho s mírou a selským rozumem v hrsti," říká Petr Bratský, kandidát do Senátu v Praze 6 a Praze 17.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Petr Bratský a jeho boj o Senát | foto: Petr Bratský

Ekologie je dnes v módě. Dají se za ní totiž schovat i lukrativní obchody. Například boom solárních elektráren, které ze svých kapes nedobrovolně platí všichni spotřebitelé a jako bonus získají hrozbu rozkolísání a přetížení přenosové soustavy. Fotovoltaickým zdrojům patří budoucnost, potíž je spíš v jejich příliš rychlém nárůstu způsobeném nepromyšlenou umělou podporou.

"Nebo takové povinné přimíchávání biosložek do nafty a benzínu," povzdechl si Petr Bratský, donedávna člen sněmovního výboru pro evropské záležitosti, nad další z agend prosazovaných v rámci EU. Objevují se studie, že produkce a zpracování biopaliv je nejen dražší, ale také zatěžuje životní prostředí více, než spalování těch fosilních. Vedlejší efekty výroby a umělé podpory biopaliv pak mají i negativní vliv na trhy s potravinami.

Z ekologie se stala móda

Evergreenem je také "ekotendr" aneb obří ekologická zakázka na odstraňování škod vzniklých před rokem 1992. Stát se zavázal, že je uhradí současným majitelům lokalit, které byly poškozeny například těžbou, chemickou výrobou, znečištěním a nebo ukládáním odpadů. Sanace několika desítek lokalit se odhaduje asi na 115 miliard korun. Málokde však proběhl nějaký podrobnější průzkum, aby se zjistilo, co je třeba udělat a kolik to asi bude přesně stát. Stát drží v ruce šek na značnou sumu, ale neví, za co ji utratí. Docela dobrý byznys se státním pojištěním.

"Svět se dnes bojí globálního oteplování, v sedmdesátých letech naopak vědci věštili příchod doby ledové," vzpomíná Petr Bratský. Státy se handrkují o stamiliardy dolarů, které mají snížit obsah oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů v atmosféře. A pak si jen tak kýchne jedna menší islandská sopka a hned je v atmosféře tolik plynů a popílku, kolik lidstvo při veškeré snaze nevyprodukuje ani za mnoho let.

Po každých povodních se zase lamentuje nad tím, jak je málo přehrad a hrází nebo je vodohospodáři navíc předem málo vypustili. V roce 2002 však při povodních proteklo Prahou množství vody více než třicetinásobně převyšující objem všech přehrad vltavské kaskády, i kdyby byly do sucha vypuštěné.

Petr Bratský s dravým ptákem

Ekologie se zdravým rozumem

Znamená to však, že je ekologie zbytečná, že přírodu stejně nemůžeme v globálním měřítku ovlivnit? "Ne, chce to jen víc pokory a rozumu," poznamenává Petr Bratský. Filosofie "poroučení větru a dešti" se v historii pravidelně vrací, jen je vždy převlečená do atraktivnějšího obalu. Člověk a jeho předkové však na této planetě přežili tak dlouho a tolik změn klimatu či životních podmínek ne proto, že by uměli "hýbat vesmírem", ale proto, že vždy našli cestu, jak se neustále měnící situaci přizpůsobit.

Péče o naše životní prostředí má mnoho rovin a ještě více souvislostí. Člověk je málokdy schopen dohlédnout všech důsledků svých činů a rozhodnutí, byť i sebelépe zamýšlených. "A toto vědomí opatrnosti a rozvahy spojené s odpovědností se snažíme už dlouhá léta předávat například dětem ve skautských i dalších oddílech a organizacích. Jen tudy vede cesta," vysvětluje Petr Bratský. Mysli globálně, jednej lokálně, praví známé heslo. A to se týká jak ekologických tendrů za stovky miliard, tak i kousku trávníku vyčištěného partou dětí od poházených papírků.

Kam dál? – Osobní stránky kandidáta do Senátu v Praze 6 a Praze 17 - http://www.bratsky.cz

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Další z rubriky

Veolia věnovala na projekty svých zaměstnanců čtyři miliony korun

Veolia věnovala na projekty svých zaměstnanců 4 miliony korun

V roce 2018 získalo finanční dar z programu MiNiGRANTY Nadačního fondu Veolia na 144 projektů. Jde o veřejně prospěšné...

Hvězdné války se vrací do Rudolfina ve velkolepém koncertu SCI-FI

Na pódiu Rudolfina bude 150 umělců.

Fanoušci filmové hudby se dočkají dalšího tematického koncertu. A bude to pořádný nářez. Už 13. října 2018 naplní...

Balená voda od Pražských vodovodů a kanalizací dobývá metropoli

šéf projektu balené vody PVK Miroslav Vavroušek se starostou Městské části...

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nabízejí unikátní zdroj náhradního zásobování – balenou vodu v sáčcích. Obsahuje...

Najdete na iDNES.cz