Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Petr Bratský: Ekologie zdola a se zdravým rozumem

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
"Je dobře, když se protnou zájmy ekonomie a ekologie. Pomůže to životnímu prostředí a přinese užitek pro ekonomiku, zaměstnanost či dokonce úsporu státní kase. Ale všeho s mírou a selským rozumem v hrsti," říká Petr Bratský, kandidát do Senátu v Praze 6 a Praze 17.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Petr Bratský a jeho boj o Senát | foto: Petr Bratský

Ekologie je dnes v módě. Dají se za ní totiž schovat i lukrativní obchody. Například boom solárních elektráren, které ze svých kapes nedobrovolně platí všichni spotřebitelé a jako bonus získají hrozbu rozkolísání a přetížení přenosové soustavy. Fotovoltaickým zdrojům patří budoucnost, potíž je spíš v jejich příliš rychlém nárůstu způsobeném nepromyšlenou umělou podporou.

"Nebo takové povinné přimíchávání biosložek do nafty a benzínu," povzdechl si Petr Bratský, donedávna člen sněmovního výboru pro evropské záležitosti, nad další z agend prosazovaných v rámci EU. Objevují se studie, že produkce a zpracování biopaliv je nejen dražší, ale také zatěžuje životní prostředí více, než spalování těch fosilních. Vedlejší efekty výroby a umělé podpory biopaliv pak mají i negativní vliv na trhy s potravinami.

Z ekologie se stala móda

Evergreenem je také "ekotendr" aneb obří ekologická zakázka na odstraňování škod vzniklých před rokem 1992. Stát se zavázal, že je uhradí současným majitelům lokalit, které byly poškozeny například těžbou, chemickou výrobou, znečištěním a nebo ukládáním odpadů. Sanace několika desítek lokalit se odhaduje asi na 115 miliard korun. Málokde však proběhl nějaký podrobnější průzkum, aby se zjistilo, co je třeba udělat a kolik to asi bude přesně stát. Stát drží v ruce šek na značnou sumu, ale neví, za co ji utratí. Docela dobrý byznys se státním pojištěním.

"Svět se dnes bojí globálního oteplování, v sedmdesátých letech naopak vědci věštili příchod doby ledové," vzpomíná Petr Bratský. Státy se handrkují o stamiliardy dolarů, které mají snížit obsah oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů v atmosféře. A pak si jen tak kýchne jedna menší islandská sopka a hned je v atmosféře tolik plynů a popílku, kolik lidstvo při veškeré snaze nevyprodukuje ani za mnoho let.

Po každých povodních se zase lamentuje nad tím, jak je málo přehrad a hrází nebo je vodohospodáři navíc předem málo vypustili. V roce 2002 však při povodních proteklo Prahou množství vody více než třicetinásobně převyšující objem všech přehrad vltavské kaskády, i kdyby byly do sucha vypuštěné.

Petr Bratský s dravým ptákem

Ekologie se zdravým rozumem

Znamená to však, že je ekologie zbytečná, že přírodu stejně nemůžeme v globálním měřítku ovlivnit? "Ne, chce to jen víc pokory a rozumu," poznamenává Petr Bratský. Filosofie "poroučení větru a dešti" se v historii pravidelně vrací, jen je vždy převlečená do atraktivnějšího obalu. Člověk a jeho předkové však na této planetě přežili tak dlouho a tolik změn klimatu či životních podmínek ne proto, že by uměli "hýbat vesmírem", ale proto, že vždy našli cestu, jak se neustále měnící situaci přizpůsobit.

Péče o naše životní prostředí má mnoho rovin a ještě více souvislostí. Člověk je málokdy schopen dohlédnout všech důsledků svých činů a rozhodnutí, byť i sebelépe zamýšlených. "A toto vědomí opatrnosti a rozvahy spojené s odpovědností se snažíme už dlouhá léta předávat například dětem ve skautských i dalších oddílech a organizacích. Jen tudy vede cesta," vysvětluje Petr Bratský. Mysli globálně, jednej lokálně, praví známé heslo. A to se týká jak ekologických tendrů za stovky miliard, tak i kousku trávníku vyčištěného partou dětí od poházených papírků.

Kam dál? – Osobní stránky kandidáta do Senátu v Praze 6 a Praze 17 - http://www.bratsky.cz

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

Další z rubriky

Smixin, revoluce v mytí rukou

Smixin, revoluce v mytí rukou

Jedná se o inteligentního pomocníka, který je navíc šetrný k životnímu prostředí. Nemusíte na nic sáhnout, Smixin sám...

V péči o park Stromovka budou pomáhat dva nové elektromobily

V péči o park Stromovka budou pomáhat dva nové elektromobily

Největší pražský krajinářský park Stromovka v letošním roce slaví své 750. výročí založení. Při této příležitosti...

Franchisingová síť NATURHOUSE hledá zdatné podnikatele

Jan Gonda, Master-franchisant NATURHOUSE pro ČR a SR

Franchising s NATURHOUSE je poměrné jednoduchá cesta k podnikání s jistotou. Franchisor předá celé know how a je...

Najdete na iDNES.cz