Pět nejčastějších chyb, kterými si ničíte povlečení

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Už se vám někdy stalo, že jste si pořídila zbrusu nové povlečení za nemalé peníze, a po prvním použití bylo zničené? Chyba nemusí být vždy na straně výrobce! Přečtěte si 5 nejčastějších chyb, kterými si můžete povlečení nevědomky a nenávratně zničit sama!

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Při správné údržbě vydrží povlečení stále jako nové i několik let. | foto: Matějovský a.s.

Nalijete gel a odložíte start

Nalití gelu přímo na povrch povlečení může mít ve spojení s odloženým startem katastrofické následky. Aktivní látky v pracím gelu totiž začnou v místech aplikace brzy působit a na jakékoliv barvě vytvoří fleky, které už ani praním nejdou odstranit. Pokud používáte prací gely, nelijte je nikdy přímo na látku. Bezpečnější je gel nalít do odměrky a tu stabilně postavit do důlku v povlečení. Odložený start pak můžete nastavit dle vlastních potřeb a nemusíte se bát, že se ložní prádlo poničí.

Předpíráte ve studené vodě

Myslíte si, že po vybalení stačí povlečení na studeno přemáchnout ve vaně nebo v lavoru, usušit a může se povlékat? Chyba! Pro povlečení s barevným potiskem je tento způsob praní likvidující. Tiskové barvy jsou totiž na povrch nanášeny ve vysoké koncentraci, aby se jich po vyprání co nejvíce zachovalo v sytých odstínech. 

Zejména první vyprání tedy musí být opravdu řádné, nejlépe na přibližně dvouhodinový prací program při doporučené teplotě. Jedině tak dojde k úplnému odstranění všech nežádoucích zbytků barev. Pokud povlečení jen namočíte do studené či vlahé vody, barvy zapustí a vytvoří mapy, kterých se už nikdy nezbavíte.

I luxusní kousky se dají zničit špatnou údržbou.
Zářivé barvy nejlépe zachováte dodržením doporučené teploty praní.

Přeháníte to se sušičkou

Příliš vysoká teplota v sušičce má zejména u bavlněného povlečení za následek polámání a pokroucení jemných vláken, která v takovém stavu rychle přesychají a tvrdnou. Výsledkem je pomačkání v celé ploše, které už nespraví ani přepečlivé žehlení s párou a kropením. Pokud nemáte možnost přirozenějšího sušení, zvolte alespoň program s co nejnižší teplotou a šetrnými otáčkami. Na vhodné otáčky nezapomínejte také při praní – čím jsou vyšší, tím více se povlečení mačká.

Na barvy v červeném spektru je potřeba dávat největší pozor.
Černobílé motivy nejlépe vyperete s práškem na barevné prádlo.

Věšíte za rohy

Zeptejte se výrobce

Pokud si nejste jistá, jak o povlečení správně pečovat, neváhejte a obraťte se přímo na výrobce. Ten ví nejlépe, jaké přípravky a postupy použít, aby si povlečení zachovalo co nejdéle původní tvar a zářivé barvy. Nepouštějte se do experimentů a vsaďte raději na jistotu. Každý seriózní prodejce má tyto informace uvedené na etiketě výrobku nebo na e-shopu. V případě, že se vám nepodaří potřebné informace dohledat, zavolejte a nechte si poradit přímo od personálu, který má bohaté zkušenosti z praxe a na podobné dotazy je připraven kdykoliv odpovědět.

Není nic horšího, než pověsit obrovský kus mokré látky za rohy. Hmotnost vody, která po vytažení z pračky zůstává v povlečení, je totiž větší než si myslíte. Vlivem gravitace pak postupně směřuje do dolní části povlečení, která se začne prověšovat do kulata. V horní části začne veprostřed rovněž vznikat prohlubeň, nad kterou vystupují připevněné rohy, které se více a více natahují. Za postupného usychání povlečení získává zdeformovaný tvar, který se dá jen velmi obtížně navrátit do původního stavu. Proto povlečení vždy věšte pečlivě vyklepané a souměrně přeložené, po pověšení pak všechny konce a rohy ještě rukama popotáhněte a dorovnejte.

Neperete zvlášť, naruby a zapnuté

Povlečení sice nemusí zaplnit celý buben pračky, ale rozhodně se vyplatí prát ho samotné. V přeplněné pračce povlečení nemá prostor pro pořádné vyprání a vyždímání, což může mít za následek zapuštění barev nebo zaprání fleků. Pokud k povlečení přidáte látky jiného druhu nebo textil s různými aplikacemi a dekoracemi, většinou dojde k poškození jemného povrchu povlečení.

Takové poškození se projeví vznikem žmolků nebo zatrhanými nitkami, které v barevné ploše vytváří bílé čárky. Proto je lepší povlečení obrátit naruby, aby se v takovém případě poškodila jen vnitřní strana. Zapnutí zipů pak zabrání otočení zpět na líc a mimo jiné také znemožní dalším kusům napadat dovnitř, což by v extrémním případě mohlo způsobit nevyvážené rozložení prádla a poničení celého mechanismu pračky.

logo

Nejčtenější

Užívejte si oblíbené aplikace bez čerpání dat

Užívejte si oblíbené aplikace bez čerpání dat

Sedíte v dálkovém autobuse z Ostravy do Prahy. Vlak má zase zpoždění. Potřebujete zabavit děti při čekání u lékaře nebo...

P2P nabízí lidem možnost vydělávat jako banka

P2P nabízí lidem možnost vydělávat jako banka

Každý už ví, že si na Zonky může nejlevněji půjčit od lidí. To nabízí příležitost pro spoustu dalších lidí, kteří mohou...

Plzeňské překvapení? Ne! Tipéři to vidí na druhou výhru Realu

Plzeňské překvapení? Ne! Tipéři to vidí na druhou výhru Realu

Druhá prohra s Realem, nebo plzeňské překvapení? Největší komunita sázkařů žene za druhou výhrou Real.

Tipsport spustil novou registraci. Už nemusíte na pobočku!

Tipsport spustil novou registraci. Už nemusíte na pobočku!

Máme skvělou zprávu pro klienty České spořitelny, Moneta Money Bank a Air Bank. Díky novince v podobě online ověření...

Pět nejčastějších chyb, kterými si ničíte povlečení

Při správné údržbě vydrží povlečení stále jako nové i několik let.

Už se vám někdy stalo, že jste si pořídila zbrusu nové povlečení za nemalé peníze, a po prvním použití bylo zničené?...

Další z rubriky

Havlíkova přírodní apotéka využívá sílu bylinek

Havlíkova přírodní apotéka využívá sílu bylinek

Pravděpodobně jste už někdy slyšeli o krému zvaném Havlíkův přírodní zázrak, jehož receptura je stará stovky let,...

Trápí vás bolest kloubů? Chybí vám kolagen a další důležité prvky

Štěpánka Hilgertová

Bolest kloubů je jednou z nejčastějších zdravotních komplikací, která se ozývá v každém ročním období. V době...

Co to znamená, když onemocní dítě?

Co to znamená, když onemocní dítě?

Málokdo si dovede představit, co všechno s sebou přinášejí vážné životní situace, jako jsou nemoci a těžké úrazy. U...

Najdete na iDNES.cz

Mohlo by vás zajímat