Stovky dětí dorazily k silničářům. Užily si zábavu, prozkoumaly stroje

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Podeváté se letos otevřely dveře chrudimského cestmistrovství, kam dorazilo téměř šest stovek dětí z mateřských škol z blízkého i dalekého okolí na akci Mladí cestáři, kterou pro ně uspořádala Správa a údržba silnic Pardubického kraje. Letošní novinkou byl ledořez, jehož práci mohly děti sledovat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Stovky dětí dorazily k silničářům. Užily si zábavu, prozkoumaly stroje | foto: Správa a údržba silnic Pardubického kraje

„Na první ročník k nám dorazilo 70 dětí. Letos přišlo přibližně 600 lidí. Takový zájem nás obrovsky těší. Děti z mateřských škol si návštěvu na cestmistrovství užívají, mohou se podívat na naši techniku, vlézt si do aut. To je ohromě baví a my jsme rádi, že se seznámí s naší prací,“ říká vedoucí chrudimského cestmistrovství Jiří Mašík, který se svými kolegy už přemýšlí nad dalším ročníkem akce v roce 2020.

Stovky dětí dorazily k silničářům. Užily si zábavu, prozkoumaly stroje

Kromě prohlídky techniky byla připravená celá řada dalších akcí – třeba sáňkování na haldě sněhu nebo malování křídami na zdi solné haly. Obdivovat mohly také stroje v akci, třeba ledořez nebo sněžnou frézu. „Po prohlídce areálu a techniky byla pro děti připravená svačina a teplý čaj. Děti malovaly také tématické obrázky,“ říká Jiří Mašík.

Stovky dětí dorazily k silničářům. Užily si zábavu, prozkoumaly stroje

Letos se k akci připojil i BESIP, v jehož stánku dětem promítali film o bezpečnosti na silnicích. „Děti takové akce baví a třeba je to do budoucna nadchne i jako profese. Je potřeba nové generaci ukázat, jak se vlastně silnice ošetřují a co všechno je k tomu potřeba. Jestli jim to v hlavičkách zůstane a jednou bude inspirovat k práci cestáře, pro nás jen dobře,“ komentoval den otevřených dveří senátor a náměstek hejtmana Pardubického kraje pro dopravu Michal Kortyš.

Podle něj je také dobře, že děti vidí, jak práce silničářů v praxi vypadá. „Je to výjimečná akce a byl bych rád, kdyby se něco podobného konalo také v jiných okresech, aby to děti měly blíž,“ dodává Michal Kortyš.

Stovky dětí dorazily k silničářům. Užily si zábavu, prozkoumaly stroje

Prvotní myšlenka uspořádat takový den vznikla před lety s cílem ukázat veřejnosti zimní údržbu „v přímém přenosu“, a to nejen předškolákům, ale i starším dětem a širší veřejnosti. „Já se k této práci inspiroval také jako dítě, když jsem byl u táty v zaměstnání,“ přiznává ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. „Jsem přesvědčený, že podobné akce mají dopad na úrodnou půdu. Mohou mládež inspirovat k výběru povolání. A když kluci a holky vidí, kolik a jaké práce musí cestáři nejen v zimě udělat, třeba to tátovi doma řeknou, až se bude zlobit, že cestářům to dlouho trvá.“

Stovky dětí dorazily k silničářům. Užily si zábavu, prozkoumaly stroje

Zájem dětí je podle něj opravdu veliký. „Jsme rádi, že k nám přijíždí stále více dětí a že máme pozitivní zpětnou vazbu nejen od nich, ale také od jejich doprovodu, učitelek z mateřských škol. Technika je zajímavá nejen pro kluky, ale i pro děvčata,“ říká Miroslav Němec.

Správa a údržba silnic Pardubického kraje

Správa a údržba silnic Pardubického kraje, krajská příspěvková organizace, se sídlem v Pardubicích - Doubravicích je organizací zřízenou pro zajišťování správy a údržby silnic II. a III. tříd v majetku Pardubického kraje.

Návštěvnost dne otevřených dveří rok od roku stoupá. Podobné akce v minulosti Správa a údržba silnic Pardubického kraje pořádala i pro základní a střední školy, ale tam takový zájem nebyl. Naopak mateřské školy se o zajímavý program hlásí samy. „Svým způsobem se jedná o ojedinělou akci, kdy si děti mohou například vlézt do sypače a techniku si samy vyzkoušet. Užívají si to a my s nimi,“ dodává Jiří Mašík.

Stovky dětí dorazily k silničářům. Užily si zábavu, prozkoumaly stroje

Děti se během dopolední návštěvy vystřídaly při prohlídce pluhů, avií, traktorů i jiné techniky. „Paní učitelko, půjdeme se podívat i na náklaďák?“ ptal se při prohlídce asi pětiletý chlapeček. Celá skupina potom vyrazila podívat se na nákladní vozidlo, kde si děti mohly vyzkoušet, jak funguje sklopný systém. Další velkou radostí pro ně bylo troubení na klaksony, a tak bylo na cestmistrovství celé dopoledne pořádně veselo.

Děti se potom vyrazily podívat i na ukázku ledořezu a sněhové frézy. Pozorovaly, jak funguje péče o hodně namrzlé silnice a také o silně zasněžené komunikace.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Také si dáváte první kafe v práci hned po ránu? Tak si běžte k nadřízeným pro pochvalu. Vědci právě prokázali, že jste...

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Pokud se zajímáte o dřevostavby, možná vás bude zajímat, jak vlastně moderní dřevostavba vzniká, a pokud si ji...

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Potíže s neplatiči nájemného a jejich časté střídání v bytě, devastace nemovitosti a s tím související finanční ztráty...

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Krátké a pravidelné pauzy na kafe jsou v mnoha zemích samozřejmostí. Jako třeba „fika“. Švédská pauza na kafe, která je...

Bydlení ve Vochově - venkovský klid a Plzeň na dosah

Bydlení ve Vochově   - venkovský klid a Plzeň na dosah

Plzeň jako čtvrté největší město republiky přináší spoustu pracovních příležitostí a patří k sídlům, která nabízejí...

Další z rubriky

Auta bez klik? Žádný problém, říká manažer vývoje

Auta bez klik? Žádný problém, říká manažer vývoje

Představte si, že přijdete k svému autu a nebudete potřebovat ani klíč, ani žádnou kliku. Stačit vám bude přiložit prst...

Letošní zima byla pro silničáře náročná. Silnice trpěly

Letošní zima byla pro silničáře náročná. Silnice trpěly

Silničáři mají za sebou jednu z nejnáročnějších zim za poslední dobu. Hlavně sněhové srážky v lednu si vyžádaly mnohem...

Na armatury CRX se můžete spolehnout

Na armatury CRX se můžete spolehnout

Společnost COREX Pardubice, která se už více než 26 let specializuje na dodávky průmyslových armatur a potrubních dílů,...

Najdete na iDNES.cz