Stovky dětí dorazily k silničářům. Užily si zábavu, prozkoumaly stroje

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Podeváté se letos otevřely dveře chrudimského cestmistrovství, kam dorazilo téměř šest stovek dětí z mateřských škol z blízkého i dalekého okolí na akci Mladí cestáři, kterou pro ně uspořádala Správa a údržba silnic Pardubického kraje. Letošní novinkou byl ledořez, jehož práci mohly děti sledovat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Stovky dětí dorazily k silničářům. Užily si zábavu, prozkoumaly stroje | foto: Správa a údržba silnic Pardubického kraje

„Na první ročník k nám dorazilo 70 dětí. Letos přišlo přibližně 600 lidí. Takový zájem nás obrovsky těší. Děti z mateřských škol si návštěvu na cestmistrovství užívají, mohou se podívat na naši techniku, vlézt si do aut. To je ohromě baví a my jsme rádi, že se seznámí s naší prací,“ říká vedoucí chrudimského cestmistrovství Jiří Mašík, který se svými kolegy už přemýšlí nad dalším ročníkem akce v roce 2020.

Stovky dětí dorazily k silničářům. Užily si zábavu, prozkoumaly stroje

Kromě prohlídky techniky byla připravená celá řada dalších akcí – třeba sáňkování na haldě sněhu nebo malování křídami na zdi solné haly. Obdivovat mohly také stroje v akci, třeba ledořez nebo sněžnou frézu. „Po prohlídce areálu a techniky byla pro děti připravená svačina a teplý čaj. Děti malovaly také tématické obrázky,“ říká Jiří Mašík.

Stovky dětí dorazily k silničářům. Užily si zábavu, prozkoumaly stroje

Letos se k akci připojil i BESIP, v jehož stánku dětem promítali film o bezpečnosti na silnicích. „Děti takové akce baví a třeba je to do budoucna nadchne i jako profese. Je potřeba nové generaci ukázat, jak se vlastně silnice ošetřují a co všechno je k tomu potřeba. Jestli jim to v hlavičkách zůstane a jednou bude inspirovat k práci cestáře, pro nás jen dobře,“ komentoval den otevřených dveří senátor a náměstek hejtmana Pardubického kraje pro dopravu Michal Kortyš.

Podle něj je také dobře, že děti vidí, jak práce silničářů v praxi vypadá. „Je to výjimečná akce a byl bych rád, kdyby se něco podobného konalo také v jiných okresech, aby to děti měly blíž,“ dodává Michal Kortyš.

Stovky dětí dorazily k silničářům. Užily si zábavu, prozkoumaly stroje

Prvotní myšlenka uspořádat takový den vznikla před lety s cílem ukázat veřejnosti zimní údržbu „v přímém přenosu“, a to nejen předškolákům, ale i starším dětem a širší veřejnosti. „Já se k této práci inspiroval také jako dítě, když jsem byl u táty v zaměstnání,“ přiznává ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. „Jsem přesvědčený, že podobné akce mají dopad na úrodnou půdu. Mohou mládež inspirovat k výběru povolání. A když kluci a holky vidí, kolik a jaké práce musí cestáři nejen v zimě udělat, třeba to tátovi doma řeknou, až se bude zlobit, že cestářům to dlouho trvá.“

Stovky dětí dorazily k silničářům. Užily si zábavu, prozkoumaly stroje

Zájem dětí je podle něj opravdu veliký. „Jsme rádi, že k nám přijíždí stále více dětí a že máme pozitivní zpětnou vazbu nejen od nich, ale také od jejich doprovodu, učitelek z mateřských škol. Technika je zajímavá nejen pro kluky, ale i pro děvčata,“ říká Miroslav Němec.

Správa a údržba silnic Pardubického kraje

Správa a údržba silnic Pardubického kraje, krajská příspěvková organizace, se sídlem v Pardubicích - Doubravicích je organizací zřízenou pro zajišťování správy a údržby silnic II. a III. tříd v majetku Pardubického kraje.

Návštěvnost dne otevřených dveří rok od roku stoupá. Podobné akce v minulosti Správa a údržba silnic Pardubického kraje pořádala i pro základní a střední školy, ale tam takový zájem nebyl. Naopak mateřské školy se o zajímavý program hlásí samy. „Svým způsobem se jedná o ojedinělou akci, kdy si děti mohou například vlézt do sypače a techniku si samy vyzkoušet. Užívají si to a my s nimi,“ dodává Jiří Mašík.

Stovky dětí dorazily k silničářům. Užily si zábavu, prozkoumaly stroje

Děti se během dopolední návštěvy vystřídaly při prohlídce pluhů, avií, traktorů i jiné techniky. „Paní učitelko, půjdeme se podívat i na náklaďák?“ ptal se při prohlídce asi pětiletý chlapeček. Celá skupina potom vyrazila podívat se na nákladní vozidlo, kde si děti mohly vyzkoušet, jak funguje sklopný systém. Další velkou radostí pro ně bylo troubení na klaksony, a tak bylo na cestmistrovství celé dopoledne pořádně veselo.

Děti se potom vyrazily podívat i na ukázku ledořezu a sněhové frézy. Pozorovaly, jak funguje péče o hodně namrzlé silnice a také o silně zasněžené komunikace.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Příjem televizního vysílání bez stále rostoucích poplatků? Jde to!

Příjem televizního vysílání bez stále rostoucích poplatků?

Poplatky za příjem televizního vysílání přes satelit zdražují, taková zpráva zastihla diváky už po několikáté za...

Zrzavý, Šíma, Procházka - aukční událost sezóny v Mánesu

Hlava – Zrzavý

V pražské výstavní síni Mánes se 28. dubna od 14 hodin uskuteční prestižní aukce uměleckých děl, kterou pořádá lídr...

Kotlíkové dotace potřetí a naposledy: Až 127 500 korun na nový kotel

Kotlíkové dotace potřetí a naposledy: až 127 500 korun na nový kotel

Vytápíte dům starým uhelným kotlem? Za tři roky začne platit zákaz starých kotlů na tuhá paliva a čeká vás investice do...

Vyražte na Volkswagen Maraton Praha a získejte běžeckou bundu adidas

Vyražte na maraton a získejte běžeckou bundu

Volkswagen Maraton Praha slaví 25 let, dárek ale dostanou běžci, a to v podobě kvalitní adidas bundy. Ta bude všem...

Finále Tipsport extraligy je tady! Vsaďte si a sledujte bitvu o Masarykův pohár živě na TV Tipsport!

Finále Tipsport extraligy je tady! Vsaďte si a sledujte bitvu o Masarykův pohár...

Hokejová sezona 2018/19 se blíží ke svému konci, na řadu přichází souboj o mistra extraligy. Poputuje pohár pod Ještěd...

Další z rubriky

Náboráři Kiekertu jsou i samotní zaměstnanci

Náboráři Kiekertu jsou i samotní zaměstnanci.

Druhý největší zaměstnavatel v Pardubickém kraji, přeloučská firma Kiekert, právě dokončuje novou výrobní halu, kterou...

Správa a údržba silnic modernizuje techniku i zázemí

Správa a údržba silnic modernizuje techniku i zázemí

Po období zimní údržby začala Správa a údržba silnic Pardubického kraje před několika týdny s údržbou letní a také s...

Od Pernera a Kašpara přes současnost do budoucnosti

Od Pernera a Kašpara přes současnost do budoucnosti

V kongresovém sále Atrium Palác v Pardubicích se minulý týden uskutečnil již 7. ročník Dopravní konference a o den...

Najdete na iDNES.cz