Pardubice se na dva dny opět staly hlavním městem dopravy

Komerční sdělení
Ve čtvrtek 5. září odstartoval v Pardubicích již 13. ročník Dopravní konference! Neoblíbená třináctka však přinesla návštěvníkům i organizátorům štěstí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Akce si udržela vysokou odbornou úroveň a do Kongresového centra Paláce Pardubice dorazily stovky hostů, mezi kterými nechyběli projektanti a další odborníci, ředitelé významných firem i zástupci samospráv. Těšit se mohli na bohatý program plný informací k plánům i inovacím v dopravním stavitelství.

K hostům Dopravní konference promluvil například hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Ten ve svém příspěvku rekapituloval snahu krajské samosprávy v oblasti rekonstrukce silnic a připomenul, že poslední dva roky byly z hlediska investic do oprav rekordními. „Loni jsme do oprav našich přetížených silnic II. a III. třídy dali téměř tři miliardy korun s daní a letos je částka podobná. Za dva roky tedy téměř šest miliard. To je cifra, kterou by dohromady dávaly horkotěžko větší a bohatší kraje. Daří se nám využívat evropské i státní dotace a doufám, že pokud se vládě podaří narovnat nespravedlivé rozpočtové určení daní, tak bude mít v příštích letech krajská samospráva i dostatek vlastních zdrojů na nutné opravy. Za klíčové investice pro letošní rok považuji dokončení obchvatů Rokytna, Dašic a zahájení rekonstrukce Wonkova mostu. Jen na tyto tři důležité projekty dáme přes miliardu korun. To naprosto jasně ukazuje, kde máme priority,“ zhodnotil hejtman Martin Netolický letošní stavební sezonu.

Na úvodní proslovy, s nimiž vystoupili i senátor Michal Kortyš, senátorka Miluše Horská, náměstek pardubického primátora Jan Hrabal, ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje (SÚS Pk) Zdeněk Vašák, předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků Pardubice Radim Loukota a děkan Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice Libor Švadlenka navázaly odborné prezentace. V nich se mohli účastníci konference podrobně seznámit s aktuálními i plánovanými projekty, důraz letos organizátoři Dopravní konference kladli zejména na silnice a železnici.

Radek Mátl, generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR, ve svém příspěvku připomněl, že jím řízená organizace v současnosti staví téměř 300 kilometrů dálnic a silnic I. třídy. „Jen letos plánujeme zahájit výstavbu 162 kilometrů dálnice a zprovoznit přes 100 kilometrů po celé České republice. Správa Pardubice má v letošním roce rozpočet na investiční akce téměř sedm miliard korun,“ sdělil ředitel s tím, že mezi nejvýznamnější projekty v našem regionu patří výstavba 32 kilometrů úseků dálnice D35, ale například i severovýchodní obchvat Pardubic.

Masivní investice se netýkají pouze silniční sítě, ale i železnice. Podrobně o tom hovořil Jiří Svoboda, generální ředitel Správy železnic. „Moc bych přál, aby se trend investic udržel ve všech druzích dopravy, protože se díky tomu začínáme rychle přibližovat západní Evropě. V Pardubickém kraji máme aktuálně osm staveb v realizaci za 16 miliard korun, dalších 27 je v přípravě na další roky. Zde se jedná o 158 miliard, což je obrovské číslo. Jen modernizace uzlu Česká Třebová a stavba tunelu mezi Chocní a Ústím nad Orlicí dají dohromady přes 80 miliard,“ uvedl Jiří Svoboda s tím, že řada významných projektů se letos dokončila, například modernizace dopravního uzlu Pardubice či vybudování zastávky Pardubice – centrum, na jejíž vznik přispěla i krajská samospráva.

Pardubický kraj nechce jenom opravovat, ale testuje i nové metody a inovace

V prezentaci o dopravní situaci v Pardubickém kraji čekala na odborníky řada zajímavých informací. Kromě výčtu aktuálních i plánovaných projektů se totiž mohli dozvědět hned o dvou novinkách, v nichž krajská samospráva patří mezi průkopníky v České republice. „Jedná se o výstavbu dřevobetonového mostu v Dolní Čermné. Letos projektujeme a příští rok po letech příprav konečně stavíme. Jedná se o jeden z pilotních projektů u nás. Tento druh konstrukce by měl být rychlejší na instalaci a ekologičtější při zachování délky životnosti i nosnosti. Velice se těším, až tuto technologii v praxi ověříme. Druhou inovací je zavedení poptávkové dopravy. Na Svitavsku máme zkušební období projektu #ZkusBus. Je to doplněk ke klasickým autobusům, naše dodávka jezdí z obcí do centra Svitav a zase zpět. Přivoláte ji přes appku v chytrém mobilu. Vždy víte dopředu, kolik cesta stojí, a navíc si můžete i vybrat místo, kde vystoupíte. Nemusíte běhat na zastávku, #ZkusBus pro vás přijede poblíž vašeho domu. Jsem velice zvědavý na celková data z pilotu, protože jsme vůbec prvním krajem v republice, který to zkouší,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš.

O tématu dřevobetonových mostů a využití průmyslového dřeva v dopravních stavbách se mohli účastníci konference dozvědět více v samostatné prezentaci Ondřeje Perháče z NEMA Construction, jehož společnost se této problematice podrobně věnuje.

Podrobná diskuze k rekonstrukci Wonkova mostu

A u mostů se v příspěvcích týkajících se Pardubického kraje zůstalo i nadále. Jednou z nejdůležitějších staveb letošní sezony je totiž rekonstrukce Wonkova mostu v Pardubicích. Tomuto tématu se v samostatné prezentaci podrobně věnoval projektant a autor návrhu probíhající opravy Jan Bursa z kanceláře MDS Projekt. Podle ředitele SÚS Pk Zdeňka Vašáka bylo při přípravě investice klíčovým požadavkem, aby byla zachována průjezdnost této důležité dopravní tepny přes Labe. „Jedná se o technologicky náročnou rekonstrukci, při které se mění lana volného předpětí. Jelikož jsme si nemohli dovolit ještě více zkomplikovat dopravu v krajském městě, vše jsme pečlivě koordinovali a plánovali tak, aby vždy byly průjezdné dva pruhy – jeden v každém směru. Tato stavební sezona je pro nás ale výzvou nejenom kvůli Wonkově mostu. Otevřeli jsme dva nové dálniční přivaděče a celkem letos děláme na 100 projektech za téměř dvě miliardy korun. Dalších 80 projektů je v přípravě,“ prohlásil Zdeněk Vašák.

Silniční veletrh lákal na vodíkovou tatrovku

V pátek 6. září se následně v areálu SÚS Pk v Doubravicích uskutečnil již 23. ročník Silničního veletrhu. Oblíbená akce určená pro odborníky na dopravu a výstavbu infrastruktury přilákala stovky návštěvníků, mezi hlavní lákadla patřila tradiční výstava techniky.

Velký zájem byl například o novou tatrovku na vodíkový pohon. Jednodenní výstava je určená pro firmy z oblasti silničního hospodářství, výrobce a prodejce techniky, stavebních materiálů, dodavatele, ale i města a obce. „Mám velkou radost z toho, že k nám do Doubravic dorazily nejenom stovky dospělých návštěvníků, ale i studenti středních škol, kteří se tu mohli podívat na nabídku jednotlivých firem i přehlídku moderních strojů, se kterými budou jednoho dne pracovat. Pro nás jako organizaci je veletrh skvělou příležitostí se sejít s našimi obchodními partnery a společně probrat novinky a změny na trhu v oblasti silničního hospodářství. Letošního ročníku se zúčastnilo přes 60 vystavovatelů a dorazilo zhruba 800 hostů, což je velice dobré číslo. Těším se na příští ročník a pokusíme se opět vymyslet program, který k nám přiláká lidi různých profesí i věku,“ řekl ředitel SÚS Pk Zdeněk Vašák s tím, že jeho ze všech vystavovaných strojů nejvíce oslovil mimo vodíkovou tatrovku nákladní automobil Scania na elektrický pohon. „Na jedno nabití má dojezd 300 kilometrů a rovnou z veletrhu zamířil vůz do Brna, kde si ho převzali kolegové z tamní správy a údržby silnic,“ dodal Zdeněk Vašák.

Vodík, budoucnost dopravy?

Mezi nejfotografovanější techniku letošního Silničního veletrhu bezesporu patřila tatrovka na vodíkový pohon. Ostatně o tomto druhu pohonu byla díky spolupráci s Regionální rozvojovou agenturou Pardubického kraje na programu i více než hodinová diskuze. Debata se točila nejenom o konkrétním využití a benefitech vodíkových pohonů, ale i o evropském projektu GH2M (celým názvem Accelerating the deployment of green hydrogen mobility in EU regions), jehož cílem zrychlit zavádění vodíkových technologií a infrastruktury.

Nejčtenější

Užijte si jaro na Valašsku – krásná příroda, folklor i pohoda

Komerční sdělení

Rozkvetlé louky, tradice, zážitky i odpočinek – Rožnov pod Radhoštěm vás na jaře okouzlí svou pohostinností, živou kulturou i krásnou přírodou.

Internet do chytrých hodinek nebo kamery? Jde to bez placení dat navíc

Komerční sdělení

Už dávno nepotřebujeme data jen v mobilu. Nosíte na ruce chytré hodinky, používáte tablet nebo vám chatu hlídá kamera? Teď můžete mít tato chytrá zařízení připojená k internetu kdykoli a kdekoli. A...

Podpořme ženy na ledě a dejme jim hlas, který jim náleží

Komerční sdělení

České hokejistky skončily na domácím mistrovství světa čtvrté a chystají se na olympiádu v Itálii. Přestože je ženský hokej rychlý, tvrdý a plný emocí - stále čelí stereotypům a zůstává v médiích i...

Prodlužovací přívod na bubnu DEK: váš spolehlivý pomocník

Komerční sdělení

Při práci na stavbě, v dílně nebo na zahradě se často setkáváme s potřebou prodloužit dosah elektrických zásuvek. Ať už jde o napájení elektrického nářadí, zahradní techniky nebo osvětlení,...

Na co by Češi nejčastěji využili půjčku 250 tisíc korun ihned?

Komerční sdělení

Bydlení vede. Mladí chtějí investovat do sebe, starší do úspor.

Češi si oblíbili elektrokola, Lectron boduje s Taurou i Esconderem

Komerční sdělení

Domácí značka elektrokol Lectron sází na vlastní vývoj a montáž v Česku. Mezi jeho nejnovější počiny patří rozšíření řady Taura i nový celoodpružený model Esconder FSX.

30. dubna 2025

Grilovací sezona je tu: jaké jsou letošní trendy?

Komerční sdělení

Jaro je tu a s ním i teplejší dny, kdy chceme být co nejvíce venku. Spojit pobyt pod širým nebem s přípravou jídla na grilu, je oblíbená aktivita mnoha lidí. Co by ve vaší letošní grilovací výbavě...

30. dubna 2025

Kvalitní a estetické: Stavební materiály, které doma rádi přiznáte

Komerční sdělení

Při výběru stavebních materiálů se obvykle zaměřujeme na jejich funkčnost, odolnost a tepelně izolační vlastnosti. Moderní trendy však ukazují, že stavební prvky nemusí být pouze skryté pod omítkou...

30. dubna 2025

Díky fixaci cen energií zákazníci ušetří. Zájem o ni roste

Komerční sdělení

Fixovat, nebo nefixovat ceny energií? To je otázka, kterou si v dnešní době klade nejedna domácnost. Stále více odpovědí zní: fixovat. Průměrná domácnost totiž může zafixováním cen za rok uspořit až...

30. dubna 2025

Juniorský maraton v Ústí nad Labem zvládli nejlépe žáci z Mostu

Komerční sdělení

Dvě stovky žáků se zúčastnily v Ústí nad Labem krajského kola 27. ročníku Juniorského maratonu. Štafetového závodu určeného pro střední školy se účastnila družstva složená z 10 členů a společnými...

30. dubna 2025

Architekt David Kotek navrhuje domy, kde se cítíte šťastní a spokojení

Komerční sdělení

David Kotek patří mezi výrazné osobnosti moderní architektury. Už řadu let navrhuje stavby a domy, které ho bez nadsázky přežijí a stanou se součástí kulturního odkazu naší doby. Stavby vznikají pod...

16. března 2025,  aktualizováno  29.4 10:49

Prodlužovací přívod na bubnu DEK: váš spolehlivý pomocník

Komerční sdělení

Při práci na stavbě, v dílně nebo na zahradě se často setkáváme s potřebou prodloužit dosah elektrických zásuvek. Ať už jde o napájení elektrického nářadí, zahradní techniky nebo osvětlení,...

29. dubna 2025

Užijte si jaro na Valašsku – krásná příroda, folklor i pohoda

Komerční sdělení

Rozkvetlé louky, tradice, zážitky i odpočinek – Rožnov pod Radhoštěm vás na jaře okouzlí svou pohostinností, živou kulturou i krásnou přírodou.

29. dubna 2025

Pernerka fandí udržitelnosti: Odkaz tradice a moderní technologie

Komerční sdělení

Pečete rádi? Pak určitě znáte českou mouku značky Pernerka. Víte ale, že se za tímto názvem skrývá i nesmírně zajímavá historie a inspirativní podnikatelský příběh? A víte, že se značka věnuje i...

29. dubna 2025

Hisense U7Q PRO: Špičková Mini-LED televize pro hry, filmy i sport

Komerční sdělení

Hisense U7Q PRO přináší brilantní Mini-LED obraz, 165Hz plynulost, zvuk Dolby Atmos a chytré AI funkce. Proměňte svůj domov na centrum domácí zábavy, herních zážitků i chytré domácnosti. Objevte...

29. dubna 2025

Malá Úpa: tady končí asfalt a začíná pohoda

Komerční sdělení

Už jste někdy spali na boudě, kde večer praská v kamnech a ráno voněj lívance z plotny? Tady v Malý Úpě to zažijete. Boudař vám večer poví, co dělaly srnky pod okny, a ráno vám ukáže, kam se ten den...

29. dubna 2025

Trávníkář Tomáš Šena: Od snu o sekačce až po úspěchy v zahraničí

Komerční sdělení

Jestli lze někoho v České republice považovat za skutečného odborníka na trávníky, pak je to bezesporu Tomáš Šena, který si jednoduše říká trávníkář. Jeho rozsah znalostí o zelené ploše ale dalece...

29. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.