Středa 5. srpna 2020, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. srpna 2020 Kristián

Pardubice: Evropské město koní 2020

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Pardubice se pro rok 2020 staly nositelem prestižního putovního titulu Evropské město koní, který si od roku 2016 předávají města sdružená v síti EURO EQUUS. Jejich společným jmenovatelem je dostihová tradice a chov koní.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pardubice: Evropské město koní 2020 | foto: Statutární město Pardubice

Nositel titulu se vždy na rok stává středobodem dění a v kulisách daného města se odehrává vše, co se tradice jezdectví a chovu koní týká.

Pardubice: Evropské město koní 2020

„Chceme letos víc než kdy jindy ukázat, že koně jsou živým klenotem našeho města, ba dokonce jedním z jeho hlavních pilířů. Post evropského města koní považuji za odměnu, vyznamenání, ale i příležitost pro naše město, toto ušlechtilé zvíře k našemu městu i regionu od pradávna patří. V rámci města koní řada akcí ukáže, že koně nejsou jen dostihy nebo chov, kůň je od nepaměti pro člověka pomocníkem i společníkem,“ uvedl primátor města Pardubic Martin Charvát. 

Oslavy letos začínají se zpožděním – zasáhla do nich koronavirová epidemie. Jarní a některé z letních akcí vzaly za své, ale řada z nich byla přesunuta na podzim a město si koně dostatečně užije ve druhé polovině roku. První vlaštovkou pod hlavičkou Evropského města koní je venkovní výstava snímků věhlasného fotografa Josefa Pírky na pardubickém zámku. Výběr z nejpůsobivějších snímků parforsních honů na Pardubicku připomněl, že před více než sto lety se Pardubice proslavily po celém Rakousko-Uhersku právě velkolepými hony. Muzeum se do celoroční akce zapojí ještě na podzim, uspořádá čtyři přednášky na téma chov koní a význam kladrubského hřebčína. 

Pardubice: Evropské město koní 2020
Pardubice: Evropské město koní 2020

„Společně pracujeme také na výstavě k jubilejní 130. Velké pardubické - nese název Cval staletími – legenda jménem Velká pardubická, mapuje nejzásadnější mezníky v historii tohoto legendárního dostihu a v pardubickém Mázhausu vedle radnice na Pernštýnském náměstí bude k vidění od srpna do poloviny října. Těšit se můžete na takové skvosty, jako jsou osobní předměty vynikajícího armádního jezdce kpt. Rudolfa Poplera nebo Laty Brandisové, jediné ženy, která kdy Velkou pardubickou vyhrála,“ uvedla Hana Svobodová, vedoucí úseku vnějších vztahů Kanceláře primátora, která má akce s koňskou tematikou v celém roce na starost.

Seriál výstav pokračuje prázdninovou venkovní expozicí evropského koňského sdružení EURO EQUUS v Tyršových sadech. Na ni navázala srpnová výstava v Átriu Paláci Pardubice Tož budeme sedlat, jež ukáže pohled na důležitost koní v životě prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka a připravil ji kladrubský Národní hřebčín. „O chovu Starokladrubských koní pohovoří 28. srpna na témže místě ředitel hřebčína a jeho zajímavou přednášku doplní skvělý workshop pro děti na téma kůň,“ zve na přednášku malé i velké Hana Svobodová. V září se během procházky Tyršovými sady potěšíte pohledem na fotografie dostihů Romana Vondrouše (držitel řady ocenění za snímky z dostihů, včetně ocenění nejprestižnějšího – World Press Photo) a Bohumila Křižana. 

Pardubice: Evropské město koní 2020

Koně v Evropě

Poslední výstavou je výstava „živá“ - a ta je pro naše představení koní zásadní - každoročně láká tisíce malých i velkých návštěvníků, jmenuje se Koně v akci a její letošní podtitul zní Koně v Evropě, konat se bude ve stejný den jako Evropský den koní, a to o víkendu 5. a 6. září. „Posláním Evropského dne koní je připomínat historické a kulturní dědictví chovu koní a podporovat udržení tradic, kterými se členská města pyšní leckdy už po staletí. V průběhu výstavy budou představení jednotliví členové sdružení Euro Equus, můžete se tedy těšit na ukázky španělské a portugalské drezúry koní, představení polských husarůi další jezdecké disciplíny, tematické soutěže a workshopy nejen pro „koňáky“, ale i širokou veřejnost a zejména pro děti. Navíc budete moci na oslavách nahlédnout i pod pokličku kultury jiných členských měst, plánujeme hudební i taneční produkce, workshopy v lukostřelbě či flamencu, či drobné degustace krajových specialit,“ láká hlavní organizátorka.

Pardubice: Evropské město koní 2020
Pardubice: Evropské město koní 2020

Ve jménu koní se budou odehrávat i podzimní městské slavnosti

Koně si užijeme v samotném srdci města, v prostoru bývalých jatek v Tyršových sadech. Program „Koně v proměnách staletí“ bude moderovat milovník koní Václav Vydra a chybět nebude například historická koňská módní přehlídka. Vrcholem slavností bude nedělní dostih – jubilejní 130. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou.

Výčet akcí je zkrátka dlouhý, nechybí přednášky, výstavy, workshopy, dostihové dny a další koňské soutěže na závodišti. Mimo Pardubice nabídne krásné akce také kladrubský hřebčín, například Hubertovu jízdu pro veřejnost nebo Zimní království starokladrubských koní. Přáním pořadatelů je upevnit lásku ke koním v dětech i dospělých, a to nejen v Pardubicích, které jsou po právu na označení Město koní hrdé.

Všechny co nejsrdečněji zveme, bude to stát za to!

Pardubice: Evropské město koní 2020

Pardubice přebraly štafetový kolík Evropského města koní od polské Wrocławi

Evropská síť koňských měst EURO EQUUS, která sídlí ve španělském městě Jerez de la Frontera, je neziskovou organizací, kterou už v roce 2005 založila čtyři evropská města s hlubokou dostihovou tradicí nebo tradicí chovu koní – belgický Waregem, Pardubice, španělský Jerez de la Frontera a portugalská Golegã. Od roku 2015 je nově přistupujícím členem polská Wrocław. Asociace usiluje o propagaci a další rozvoj kulturního dědictví chovu koní. Základem úspěchu je intenzivní spolupráce členských měst v řadě „koňařských“ aktivit – vzájemný kontakt mezi různými evropskými regiony, které pojí kladný vztah ke koním, pomůže asociaci vybudovat v Evropě pevné kulturní, sociální a ekonomické hodnoty. Euro Equus hodlá chránit a rozvíjet „koňařské regiony“ a tím zajistit zachování evropského dědictví koní, podpořit podnikání prostřednictvím výcvikových středisek a zkušeností odborníků z oblasti jezdectví. Umožňuje také organizovat výstavy, závody a řadu dalších akcí. Například výstavy koní, kde by se vedle starokladrubského plemene mohli předvést andaluští koně, nedávno obnovené plemeno vlámských koní, lipicáni či portugalští lusitánové, by byly zřejmě celosvětovou raritou.

Pardubice: Evropské město koní 2020

Prvním nositelem titulu byla v roce 2016 portugalská Golegã, v roce 2017 belgický Waregem, rok poté španělský Jerez a v roce 2019 převzala pomyslné žezlo polská Wrocław. Evropské město koní v podání portugalské Golegy bylo ve znamení krásných lusitánských koní, jejich drezúry, ale i tradiční farmářské kočárové jízdy. O rok později se španělský Jerez prezentoval věhlasnou andaluskou královskou jezdeckou školou (Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre), prezentací tradičních hřebčínů či renomovaných středisek pro španělskou drezúru. V roce 2018 rok koní belgický Waregem pojmul skutečně velkolepě s takzvanou Horse parade, tedy koňským průvodem městem, který mapoval historii koně od prvopočátku, přes vojenské i společenské využití až po současnost. Každé členské město mělo navíc v průvodu maketu nadživotní velikosti hlavy koně typického pro svou zemi. V loňském roce polská Wroclaw uspořádala kromě tradičních dostihů i mistrovství v jízdě bez uzdy, ale neobvykle i koňský filmový festival. Zajímavostí je, že tento festival zahájil životopisným filmem žokej Josef Váňa, který byl promítání osobně přítomen. 

Pardubice: Evropské město koní 2020
  • Nejčtenější

Diabetici 2. typu si neměří hladinu glukózy pravidelně

Komerční sdělení Polovina diabetiků 2. typu v Česku si neměří hladinu glukózy pravidelně. Čtvrtina se neměří vůbec, ukázal průzkum. Na...

Řešení závad? Pronájem kanálů místo častých oprav

Komerční sdělení Je možné si pronajmout kanál? Dnes už ano. Firma POKLOPSYSTEM, s. r. o., spustila jako první v České republice nový...

Pomocná ruka pro DJ’s. Projekt SAVETHENIGHT.CZ rozděluje 60.000 Euro

Komerční sdělení Patří mezi jedny z nejvíce postižených profesí, které díky pandemické krizi přišly o drtivou většinu svých příjmů....

Chystáte se do Brna? Penzion Integrity je zde pro vás

Komerční sdělení V dnešní době je cestování do zahraničí nejisté. Proč být ale doma, když je u nás v tuzemsku stále co objevovat?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jde vaše dítě do školy? Dětský rostoucí nábytek je hitem v přípravách!

Komerční sdělení Při zařizování dětského pokoje kladou rodiče největší důraz na pohodlnou postel, dostatečné osvětlení a kvalitní psací...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Automatizace provozu přináší až 50% úspory. K2 nabízí komplexní služby

Komerční sdělení Průmysl 4.0 je v současné době hodně skloňované téma. Hlavním přínosem digitalizace a automatizace jsou úspory nákladů...

Foxconn slaví 20 let v České republice

Komerční sdělení Pardubice a Kutná Hora. Dvě města, tři výrobní divize a logistické centrum – to je Foxconn v České republice. Během...

Pardubice: Evropské město koní 2020

Komerční sdělení Pardubice se pro rok 2020 staly nositelem prestižního putovního titulu Evropské město koní, který si od roku 2016...

Pomozte rodinám dětí s autismem, zapojte se do projektu Homesharing

Komerční sdělení Seznamte se s autistickými dětmi a pozvěte je k sobě domů. Znáte projekt Homesharing? Sdílet svůj čas i domov s...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Nové zuby mám z Turecka. Zákrok byl psychicky náročný, říká pornoherečka

Česká pornoherečka Daisy Lee si zaletěla do Turecka pro nové zuby. Zákrok, který podstoupila na tamější klinice, ji prý...

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...

Mohlo by vás zajímat