Na skok do Foxconnu, kde je ticho, čisto a i postavy z Hvězdných válek

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Kolem pardubického závodu firmy Foxconn jezdím autem celou řadu let. Několikrát jsem i přemýšlela o tom, že bych tam mohla pracovat. Až letos jsem ale prošla hlavní vstupní branou a podívala se, jak to ve firmě, kterou zná velká část světa jako největšího výrobce elektroniky a počítačových součástek, funguje.

Pardubický závod Foxconn | foto: Foxconn

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Název firmy je nejen v Pardubicích pojem. A právem. Závod, který jenom v České republice zaměstnává více než čtyři tisíce lidí, a z toho více než polovinu v Pardubicích, patří ve svém oboru ke špičce. Zaměstnává lidi na mnoha pozicích.

Já jsem se přijela podívat do divize, kde se vyrábějí dva typy produktů pro zákazníky ze Spojených států. Výroba, která letos oslaví deset let od svého vzniku, se zaměřuje na produkty urychlující přenos dat. „Naše zařízení je například na stadionu San José a díky němu se nemůže stát, že se na místě, kde se koncentruje velké množství lidí, někdo nepřipojí k internetu. Náš provoz funguje už více než deset let a je tady skvělý kolektiv,“ říká vedoucí provozu Jiří.

Pohled do výrobních prostor

Pohled do výrobních prostor | foto: Foxconn

Lidé v jeho výrobě pracují na směny. Provozem mě provádí Jana, jejíž pozice se jmenuje Production supervizor a funguje jako spojka mezi výrobou a vedením.

Ta mi po bezpečnostním školení ukazuje klimatizované prostory výrobních linek v závodě. Na té první se vyrábějí produkty pro amerického zákazníka a většina z nich nese názvy postav z Hvězdných válek. Potkáte se tady třeba se Skywalkerem či Chewbaccou. Každá jednotlivá činnost na lince je popsaná na monitoru, který mají zaměstnanci k dispozici. „Když nastoupí někdo nový, několik dnů až týdnů mu je k dispozici trenér, který mu se vším poradí a všechno ukáže. Určitě se nikdy nestane, že je nováček na práci sám. I po zaučení má k dispozici kolegy, kteří tam pro něj jsou. Jsme tady skvělý kolektiv a nikdo nenechá nikoho na holičkách,“ říká Jana.

Projdeme spolu celou linku a podíváme se, jak se tvoří produkty, které z Pardubic míří do Evropy nebo na Blízký východ.

Potom se jdeme podívat, jak vypadá druhá část výroby. Stejně jako v prvním případě, i tady je až překvapivé čisto a ticho. „Chceme, aby lidé v provozu měli komfortní prostředí. Například při testování jednotek vznikal hluk, tak jsme instalovali kolem testovacího zařízení protihlukové komory,“ vysvětluje mi Jana.

Zde se vyrábí jedny z nejsložitějších produktů ve Foxconnu v hodnotě i několika stovek tisíc dolarů. Procesu se říká vanilka a čokoláda. „Toto označení se hodně vžilo. Vanilka je ten základ, do kterého se podle požadavku instalují další věci. Tedy ta poleva, čokoládová,“ usmívá se moje průvodkyně.

Zaměstnanci mají k dispozici odpočinkové prostory, v areálu závodu je také kuřárna a dobře vybavená jídelna, kde si můžete udělat i menší nákup domů. „Máme na výběr z 10 teplých jídel od 22 korun a dostáváme i příspěvek 3 000 korun, který můžeme čerpat v rámci takzvané kafetérie. K dispozici je také celá řada slev, od nákupu elektroniky po dotovaný tarif mobilního operátora,“ říká mi Jana.

Jejím nejoblíbenějším benefitem je Multisport karta a také fitko, které sousedí s areálem závodu. „Máme možnost navštěvovat hodiny jógy, aerobiku nebo jiné lekce s lektorkou a za 30 korun také posilovnu,“ říká. Do fitka se potom spolu jdeme podívat. Součástí je i pěkná kavárna s bistrem, kde ochutnáváme výbornou domácí limonádu.

Lidé v divizi pracují nejen jako takzvaní operátoři výroby, ale také v kancelářích, kde se celá výroba řídí. „V mém oddělení pracují produktoví inženýři, testovací inženýři, procesní inženýři a také kvalitáři,“ říká manažer kvality František. V jeho oddělení zaměstnanci kontrolují, aby všechny procesy probíhaly tak, jak mají, aby se práce operátorům co nejvíce usnadnila a docházelo k co nejmenšímu množství chyb. Hlídá se také kvalita dodavatelů Foxconnu a dodržování norem.

„Před třemi lety jsme přestavovali celou linku tak, aby co nejlépe odpovídala tomu, co vyrábíme, a lidé měli co nejvíce usnadněnou práci. Průběžně děláme nějaké drobné zásahy a snažíme se ji vylepšovat. Například už brzy začne fungovat systém, který při kompletování dodávky rozsvítí poličky, ve kterých jsou uskladněné například kabely, návody a další příslušenství podle aktuální potřeby. Zhasnou v okamžiku, kdy zaměstnanec z poličky vyndá všechno, co má,“ vysvětluje František.

V oddělení plánování a nákupu se zase starají o to, aby bylo vždycky k dispozici vše, co je zrovna k výrobě potřeba. Divize totiž většinu produktů vyrábí na zakázku podle přání zákazníků. „Máme k dispozici předpověď jejich objednávek, ale ty se mění. My se staráme o to, abychom vyráběli plynule,“ říká mi manažer plánování a nákupu Tomáš. Pracovníkům plánování usnadňují činnost různé nástroje a programy.

Nákupčí se potom starají o to, aby materiál byl tam, kde má být, vždy ve správný čas. „Naši zaměstnanci jsou zvyklí komunikovat v angličtině, což beru jako příjemný benefit téhle práce. Když nastupují, mají třeba jen školní znalosti a tady si jazyk opravdu osvojí,“ říká Tomáš. S angličtinou pomáhají lidem v divizi i firemní školení, kde se naučí mimo jiné základy technického jazyka.

Ani v oddělení plánování a nákupu není nikdo hozený do hluboké vody. „Nováčci vždy mají svého mentora, kolegu, který jim se vším pomůže. Nikdo ze školy nevyjde jako plánovač nebo nákupčí a každý potřebuje pomoc. Komunikace je pro nás prioritou a samozřejmě i po zkušební době se zaměstnanci mezi sebou radí a pomáhají si. A kdykoliv mohou přijít i za mnou,“ říká Tomáš.

Na skok do Foxconnu, kde je ticho, čisto a i postavy z Hvězdných válek

Výrobní divize, ve které jsem se byla podívat, patří v rámci společnosti Foxconn k těm menším. Panuje zde přátelská atmosféra, je vidět, že se lidé navzájem znají a tráví spolu čas ve vzájemné symbióze. „Jsem rád, že se u nás lidem dobře pracuje a že jsou tady někteří už deset nebo patnáct let. V dnešní době to není tak obvyklé,“ dodává vedoucí Jiří.

autor: Zuzana Zlinská

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Praze může vzniknout unikátní projekt od Evy Jiřičné. Podívejte se

V Praze může vzniknout unikátní projekt od Evy Jiřičné. Podívejte se

Eva Jiřičná zvítězila ve velké mezinárodní architektonické soutěži na komplex budov po dosluhující telekomunikační věži...

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Krátké a pravidelné pauzy na kafe jsou v mnoha zemích samozřejmostí. Jako třeba „fika“. Švédská pauza na kafe, která je...

O čtvrt milionu náklaďáků méně – díky betonárnám v centru Prahy

Lodní doprava

Denně do Prahy po silnicích proudí plno stavebního materiálu. Těžké náklaďáky zhoršují již tak přeplněnou pražskou...

Bydlení ve Vochově - venkovský klid a Plzeň na dosah

Bydlení ve Vochově   - venkovský klid a Plzeň na dosah

Plzeň jako čtvrté největší město republiky přináší spoustu pracovních příležitostí a patří k sídlům, která nabízejí...

Druhá kvalifikace na Velkou pardubickou se poběží výjimečně v neděli

Druhá kvalifikace na Velkou pardubickou se poběží výjimečně v neděli

Kvalifikační seriál na 129. Velkou pardubickou steeplechase pokračuje druhým dílem. „Červená“ kvalifikace je na pořadu...

Další z rubriky

Vaření v pouličním bistru je nový trend. Vyzkoušejte street food

Vaření v pouličním bistru je nový trend. Vyzkoušejte street food

I gastronomie prožívá svoje trendy, snaží se gurmány oslovit netradičním zážitkem. Restart proto zažívá příprava jídla...

Auta bez klik? Žádný problém, říká manažer vývoje

Auta bez klik? Žádný problém, říká manažer vývoje

Představte si, že přijdete k svému autu a nebudete potřebovat ani klíč, ani žádnou kliku. Stačit vám bude přiložit prst...

Janek Ledecký zahraje akusticky v Poličce

Janek Ledecký zahraje akusticky v Poličce

Janek Ledecký aktuálně absolvuje turné, kde přehrává své písně v akustických aranžích v kulisách Baru Svět. Výjimečnou...

Najdete na iDNES.cz