Dvanáct kluků z dílny poslal Bühler CZ do hor zkoumat, co je to tým

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
S nadšením vzpomínají učni - obráběči na zážitkové dny na Dračí Skále v Horní Orlici, kam je poslala firma Bühler CZ Žamberk, kde se kluci učí řemeslo. „Cílem bylo kluky sdružit, aby mezi sebou více spolupracovali, aby se poznali i jinak, než na pracovišti nebo ve třídě,“ říká Aleš Dytrt.

Dvanáct kluků z dílny poslala firma Bühler CZ do hor zkoumat, co je to tým. | foto: Bühler CZ

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

„Chtěl jsem je poznat mimo výuku, v krajních stresových situacích a bylo užitečné, aby i oni sami sebe poznali a na vlastní kůži zjistili, co s nimi udělá neobvyklá námaha. Na dnešní poměry toho na ně bylo kladeno hodně a oni se s tím popasovali výborně,“ pochválil je šéf tréninkového centra Bühler CZ Aleš Dytrt.

Připomněl, že smyslem celého teambuildingu bylo stmelení skupiny, směřované k efektivní spolupráci při řešení úkolů, a to formou her a komunikace.

Dvanáct kluků z dílny poslala firma Bühler CZ do hor zkoumat, co je to tým.

Také pro samotné žáky Střední školy a služeb v Žamberku bylo poznání se navzájem ve skupině, ze které se pomalu rodí spolupracující tým, nové a zajímavé. „Už samotné seznamování klukům „dalo zabrat“. Každý měl minutu na to, aby o sobě řekl vše důležité a zajímavé a už zde poznali, že to není vůbec jednoduché,“ uvedl Dytrt.

V celkem šestadvaceti hrách ve dvou dnech, kdy z nich byli střídavě Vikingové jako námořníci, detektivové a mravenci, si kluci vyzkoušeli, jak se domluvit bez použití slov či na slepo, jak získat jídlo pro tým, jak zvládnout chaos a stres v případě poplachu, jak se vcítit do druhého a jak uhodnout, co zamýšlí, ale také jak si říci o pomoc a jak rozluštit záhadu.

„Každý bod byl pro ně nový. Vnímal jsem, že tahle hra je něco, s čím se dosud nesetkali. A že se z toho budou rovnat celý zbytek pracovního týdne i víkend,“ usmíval se těsně po akci Aleš Dytrt.

Připomněl, že například ve hře s názvem Jak získat jídlo pro tým šlo o společný postup skupiny na cestě z bodu A do bodu B bažinou a o zjištění, že obětovat se pro tým je nutností, protože chybný krok by znamenal smrt.

Dvanáct kluků z dílny poslala firma Bühler CZ do hor zkoumat, co je to tým.

Hned první den po obědě prověřila tým hra Mravenci a cukr. Kluci do ní vstupují rozděleni na dvě skupiny. Vzdálenost cukru a mraveniště je tak velká, že se musejí spojit, aby dosáhli cíle, ale musí jim to postupně „dojít“, nemají to v propozicích. Totiž každý mravenec, který se vydal na trasu, se přilepil, cesta i okolí bylo polité lepidlem. V tu chvíli musel přiskočit někdo další a jít po stejné trase přes svého kamaráda. „Chvíli jsme měli strach, aby se nezranili, když jsem viděl, jak se přelézali, a říkal jsem si: kolik jich bude ve čtvrtek v práci?

Naštěstí to dobře dopadlo. Je to opravdu dobrá skupina,“ glosuje Aleš Dytrt.

Po Thorově sekeře je svačinka a jde se do lesa. Následuje vyřazovací hra pro celý tým v kruhu s názvem Vikingové jako zdatní bojovníci - vítězem se stává ten, kdo zvládne chaos ve velení. Pak Vikingové přepadají maják – slepý obránce má výborný sluch a zázračnou kost - na koho ukáže, ten končí vyřazen. A hned se z nich zase na další hodinu stávají angličtí detektivové – celý tým určuje vraha pomocí rekonstrukce místa činu a opět se musejí umět domluvit.

Dvanáct kluků z dílny poslala firma Bühler CZ do hor zkoumat, co je to tým.

V další akci se jde hrát fotbal a volejbal na ruby, poté Vikingové bojují o hospodu, kde vítězí ten tým, který se dříve vtlačí dovnitř přes „živé zábrany“. Čeká je ještě hra Bájná Atlantida a otázka: „Kdy byla dokončena bájná stavba obelisku Zin?“ Celý tým společně řeší matematickou hádanku ze spleti informací.

„Každý do toho vnese, co umí, a tím ten příklad mohou společně vyřešit jednodušeji, rychleji. Jedinec nemá všechny ty vlohy, a když přijdou na to, že je užitečně propojit a odstraní svá ega či prosazování svého řešení jako jediného správného, dojdou dříve k výsledku,“ popisuje Aleš Dytrt a doplňuje: „A kluci zde zaznamenali rekord – měli to za 35 minut, tím, že se uměli spojit, dosáhli jeden z nejlepších časů. Zde musím vyzdvihnout práci hlavního instruktora Jana Nečase, který to všechno bezvadně vymyslel, řídil a měl hodně trpělivosti.“

Dvanáct kluků z dílny poslala firma Bühler CZ do hor zkoumat, co je to tým.

Potěšilo ho, že se jim dvoudenní klání líbilo a přiznal, že ne všechno bylo „nej“. „Byly i úkoly, ze kterých žáci nebyli nadšení. Bylo například zajímavé pozorovat, co s nimi udělala hra, ve které měli zákaz mluvit. Při porušení dostali dvě varování a to třetí ukončilo hru. Byli zklamaní, že se to ukončilo, ale to je právě ono, že ne všechno je růžové a že když jsou tým, musejí si to vyřešit.“

Aleše Dytrta jsme se zeptali:

Jak se týmová práce projeví při praktickém vyučování v tréninkovém centru Bühler CZ?
„Spoustu úkolů vyřeší rychleji. A už vidím, že například, když skončí výuka a je třeba uklidit, nikdo z učňů nezmizí a rozdělí si to jako tým. Jsou na sebe zvyklí a už vědí, co od sebe mají čekat, myslím, že si v mezních situacích lépe poradí.

Fotogalerie

Snažil jsem se při hře stále připomínat, jaký je rozdíl mezi týmem a skupinou a že oni jsou skupina, ze které roste jejich zásluhou tým. Těžší to mají v tom, že se nemohli vybrat navzájem, že se potkali na jednom místě z různých míst. Jsou teprve v prvním ročníku a tohle je začátek, zpozoroval jsem však už, že se někteří více otevřeli a uvolnili. Ono to už probíhá od nástupu loni v září. Dvojice, které tehdy vznikly, už to mají trochu jinak. Už si více hledají „parťáka“ podle svých charakterových vlastností, poznávají se. Po teambuildingovém klání to bude mít další vývoj, snaha je stmelit a hra i učení bude pokračovat a já se na to těším.“

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Udělejte něco pro sebe, pořiďte si infrasaunu

Infrasauna Rowen pro 4 osoby nabízí saunování pro celou rodinu. Má 11...

Ta je skvělá nejen pro parádní relaxaci v teple, což přijde v zimních měsících opravdu vhod, ale pečuje i o zdraví. A...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Další z rubriky

Na skok do Foxconnu, kde je ticho, čisto a i postavy z Hvězdných válek

Pardubický závod Foxconn

Kolem pardubického závodu firmy Foxconn jezdím autem celou řadu let. Několikrát jsem i přemýšlela o tom, že bych tam...

Zajímavou a různorodou práci nabízí společnost Autoneum

Zajímavou a různorodou práci nabízí společnost Autoneum

Nudí vás jednotvárná práce? Nebo jste právě absolvovali technickou školu a poohlížíte se po zaměstnání, které by vás...

Začíná letní údržba. Správa a údržba silnic nabídne služby i obcím

Správa a údržba silnic nabídne služby i obcím

Letošní zima se z pohledu nároků na údržbu řadila k těm průměrným. Správa a údržba silnic Pardubického kraje...

Najdete na iDNES.cz