Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Památník Terezín připomíná památku desetitisíců nevinných lidí

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Nechte se vtáhnout do historie, která nebyla vždy růžová. Vzdejte čest nevinným obětem nesmyslného násilí. Jedinou institucí svého druhu v České republice je Památník Terezín. Zde si uvědomíte, jak jsou vaše všední problémy malicherné.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Památník Terezín připomíná památku desetitisíců nevinných lidí | foto: PAMÁTNÍK TEREZÍN

Posláním Památníku Terezín je uchovávat památku obětí rasové a politické perzekuce v letech nacistické okupace. Vznikl v roce 1947, kdy se vláda tehdejší Československé republiky rozhodla zřídit v Terezíně památník s cílem zachovat a udržovat pietní místa nacistické poroby.

V posledních letech se Památník Terezín stal významným badatelským a dokumentačním pracovištěm, ve kterém se shromažďují písemné i fotografické dokumenty a předmětné památky na vězně v Malé pevnosti, terezínském ghettu či koncentračním táboře v Litoměřicích. Konají se zde semináře a vzdělávací programy pro české i zahraniční studenty a pedagogy.

Památník Terezín připomíná památku desetitisíců nevinných lidí

Expozice Muzea ghetta

Památník Terezín je také informačním střediskem pro badatele, kteří zkoumají problematiku politické perzekuce našich občanů a genocidy Židů v době nacistické okupace.

Památník Terezín je rozsáhlou památkou

Zavítat můžete do 12 objektů Památníku Terezín, které se nacházejí v Terezíně a blízkých Litoměřicích. Patří mezi ně Malá pevnost jako historická část Terezína s přilehlým Národním hřbitovem, Muzeum ghetta, bývalá Magdeburská kasárna, modlitebna z doby ghetta a replika mansardy, Židovský hřbitov s krematoriem a Ruský hřbitov, Hřbitov sovětských vojáků, pamětní deska u železniční vlečky, pietní místo u Ohře, Kolumbárium s částí opevnění, obřadní místnosti, ústřední márnice ghetta a bývalá podzemní továrna Richard v Litoměřicích s krematoriem.

Památník Terezín připomíná památku desetitisíců nevinných lidí

Národní hřbitov před Malou pevností

Terezínská opevnění – Hlavní a Malá pevnost, jsou tragickým symbolem utrpení nevinných lidí. Po obsazení Československa zřídili nacisté v červnu 1940 ve zdech Malé pevnosti policejní věznici, do které byli posíláni zprvu čeští a moravští vlastenci, členové mnoha odbojových skupin a organizací, později sem byli posíláni i příslušníci jiných národů. Za pět let prošlo branou Malé pevnosti na 32 000 mužů a žen.

Památník Terezín připomíná památku desetitisíců nevinných lidí

Brána Arbeit macht frei v Malé pevnosti

Životní podmínky uvězněných se rok od roku zhoršovaly a vězňové byli nuceni k vysilující otrocké práci. Celkem zde bylo zastřeleno více než 250 vězňů a při poslední popravě byly zmařeny životy dalších 51.

Malá pevnost měla charakter průchozí věznice, odkud byli vězni posíláni po určité době před soud nebo do koncentračních táborů. Přímo zde zahynulo v důsledku hladu, týrání a nedostatečné lékařské péče a hygieny 2 600 vězňů, další tisíce jich zahynuly po deportaci z Terezína.

Největším českým koncentračním táborem prošlo přes 140 tisíc vězňů

V Hlavní pevnosti Terezína zřídili nacisté v listopadu 1941 v rámci tzv. „konečného řešení židovské otázky“ takzvané ghetto, kde byli soustředěni občané židovského původu do doby, než budou připraveny vyhlazovací tábory na východě.

Terezín se stal největším koncentračním táborem na území českých zemí. Prošlo jím více než 140 000 vězňů. Ubytováni byli v kasárnách i ve všech civilních domech. Při obrovském přeplnění tábora obývali i půdy, sklepy a kasematy ve valech.

Památník Terezín připomíná památku desetitisíců nevinných lidí

Bývalá márnice ghetta

V táboře platily všemožné zákazy a nařízení, pouze kulturní život byl po určité době povolen, neboť měl posloužit jako kulisa k zastření pravdy o osudu, který byl Židům předurčen. Vězni se k umění upnuli, neboť jim pomáhalo překonávat deprese a strach z neznámé budoucnosti. Snažili se, aby ani vězněné děti nezaostávaly v učení a neztrácely rozhled. Přes zákaz nacistů se proto provádělo tajné vyučování.

V posledních dnech války bylo do terezínského ghetta dopraveno ještě 15 tisíc vězňů z koncentračních táborů vyklízených před postupující frontou. V důsledku stresu, hladu a hrozných ubytovacích a hygienických podmínek zde zemřelo na 35 000 lidí.

Více informací najdete na www.pamatnik-terezin.cz.

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Hledáte kvalitní snowboardové nebo skate oblečení? Pak vás určitě potěší, že se brzy v libereckém obchodním domě Brouk...

Další z rubriky

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK čeká letos mnoho událostí

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK čeká letos mnoho událostí.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK má před sebou rok plný událostí. „83. koncertní sezóna bude vyvrcholením první...

Brno ovládla výstava Kmeny 90. Jak se žilo v devadesátkách?

Brno ovládla výstava Kmeny 90. Jak se žilo v devadesátkách?

Politický převrat v listopadu 1989 nastartoval dramatické změny a lidem se celý život obrátil vzhůru nohama. Jak toto...

Výstava Atlas od Daniela Hanzlíka vás pozve do tajuplného světa fyziky

Výstava Atlas od Daniela Hanzlíka vás pozve do tajuplného světa fyziky.

Nechte se okouzlit nevšední výstavou Daniela Hanzlíka, jejíž základní myšlenkou je prověřování fyzikálních principů a...

Najdete na iDNES.cz