Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Památník Terezín připomíná památku desetitisíců nevinných lidí

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Nechte se vtáhnout do historie, která nebyla vždy růžová. Vzdejte čest nevinným obětem nesmyslného násilí. Jedinou institucí svého druhu v České republice je Památník Terezín. Zde si uvědomíte, jak jsou vaše všední problémy malicherné.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Památník Terezín připomíná památku desetitisíců nevinných lidí | foto: PAMÁTNÍK TEREZÍN

Posláním Památníku Terezín je uchovávat památku obětí rasové a politické perzekuce v letech nacistické okupace. Vznikl v roce 1947, kdy se vláda tehdejší Československé republiky rozhodla zřídit v Terezíně památník s cílem zachovat a udržovat pietní místa nacistické poroby.

V posledních letech se Památník Terezín stal významným badatelským a dokumentačním pracovištěm, ve kterém se shromažďují písemné i fotografické dokumenty a předmětné památky na vězně v Malé pevnosti, terezínském ghettu či koncentračním táboře v Litoměřicích. Konají se zde semináře a vzdělávací programy pro české i zahraniční studenty a pedagogy.

Památník Terezín připomíná památku desetitisíců nevinných lidí

Expozice Muzea ghetta

Památník Terezín je také informačním střediskem pro badatele, kteří zkoumají problematiku politické perzekuce našich občanů a genocidy Židů v době nacistické okupace.

Památník Terezín je rozsáhlou památkou

Zavítat můžete do 12 objektů Památníku Terezín, které se nacházejí v Terezíně a blízkých Litoměřicích. Patří mezi ně Malá pevnost jako historická část Terezína s přilehlým Národním hřbitovem, Muzeum ghetta, bývalá Magdeburská kasárna, modlitebna z doby ghetta a replika mansardy, Židovský hřbitov s krematoriem a Ruský hřbitov, Hřbitov sovětských vojáků, pamětní deska u železniční vlečky, pietní místo u Ohře, Kolumbárium s částí opevnění, obřadní místnosti, ústřední márnice ghetta a bývalá podzemní továrna Richard v Litoměřicích s krematoriem.

Památník Terezín připomíná památku desetitisíců nevinných lidí

Národní hřbitov před Malou pevností

Terezínská opevnění – Hlavní a Malá pevnost, jsou tragickým symbolem utrpení nevinných lidí. Po obsazení Československa zřídili nacisté v červnu 1940 ve zdech Malé pevnosti policejní věznici, do které byli posíláni zprvu čeští a moravští vlastenci, členové mnoha odbojových skupin a organizací, později sem byli posíláni i příslušníci jiných národů. Za pět let prošlo branou Malé pevnosti na 32 000 mužů a žen.

Památník Terezín připomíná památku desetitisíců nevinných lidí

Brána Arbeit macht frei v Malé pevnosti

Životní podmínky uvězněných se rok od roku zhoršovaly a vězňové byli nuceni k vysilující otrocké práci. Celkem zde bylo zastřeleno více než 250 vězňů a při poslední popravě byly zmařeny životy dalších 51.

Malá pevnost měla charakter průchozí věznice, odkud byli vězni posíláni po určité době před soud nebo do koncentračních táborů. Přímo zde zahynulo v důsledku hladu, týrání a nedostatečné lékařské péče a hygieny 2 600 vězňů, další tisíce jich zahynuly po deportaci z Terezína.

Největším českým koncentračním táborem prošlo přes 140 tisíc vězňů

V Hlavní pevnosti Terezína zřídili nacisté v listopadu 1941 v rámci tzv. „konečného řešení židovské otázky“ takzvané ghetto, kde byli soustředěni občané židovského původu do doby, než budou připraveny vyhlazovací tábory na východě.

Terezín se stal největším koncentračním táborem na území českých zemí. Prošlo jím více než 140 000 vězňů. Ubytováni byli v kasárnách i ve všech civilních domech. Při obrovském přeplnění tábora obývali i půdy, sklepy a kasematy ve valech.

Památník Terezín připomíná památku desetitisíců nevinných lidí

Bývalá márnice ghetta

V táboře platily všemožné zákazy a nařízení, pouze kulturní život byl po určité době povolen, neboť měl posloužit jako kulisa k zastření pravdy o osudu, který byl Židům předurčen. Vězni se k umění upnuli, neboť jim pomáhalo překonávat deprese a strach z neznámé budoucnosti. Snažili se, aby ani vězněné děti nezaostávaly v učení a neztrácely rozhled. Přes zákaz nacistů se proto provádělo tajné vyučování.

V posledních dnech války bylo do terezínského ghetta dopraveno ještě 15 tisíc vězňů z koncentračních táborů vyklízených před postupující frontou. V důsledku stresu, hladu a hrozných ubytovacích a hygienických podmínek zde zemřelo na 35 000 lidí.

Více informací najdete na www.pamatnik-terezin.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Hledáte kvalitní čtení na víkend? Máme pro vás knižní bestsellery
Hledáte kvalitní čtení na víkend? Máme pro vás knižní bestsellery

Nechte se vtáhnout do imaginárního světa, ve kterém je vše možné. Knihy vás odvedou od reality všedního dne, pobaví, vyděsí, ale také pomohou s tím, co vás...  celý článek

Divadlo SemTamFór přineslo to nejlepší ze zájezdů i do Prahy
Divadlo SemTamFór přineslo to nejlepší ze zájezdů i do Prahy

Divadlo SemTamFór je v Praze již dva měsíce. Jak se divadlu v hlavním městě daří a co plánují na příští rok, nám sdělil principál nového pražského divadla...  celý článek

Audioknížky z Radiotéky potěší každého, třeba i pod stromečkem
Audioknížky z Radiotéky potěší každého, třeba i pod stromečkem

Před dvěma lety nově otevřený e-shop Českého rozhlasu poprvé nabídl zájemcům a posluchačům vybrané tituly mluveného slova. Nenechte si ani vy ujít audioknížky...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.