Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Označení, produkt, ochranná známka: braňte se napodobování výrobků

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Napodobuje někdo váš produkt? Parazituje na vašem označení či zneužívá vaši ochrannou známku? Jak se bránit napodobování výrobků, radí advokátka a patentová zástupkyně JUDr. Petra Korejzová.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Nenechte se okrádat! Existují práva k duševnímu vlastnictví. | foto: KOREJZOVÁ &SPOL., v.o.s

V minulém článku jsem vám nastínila možnost ochrany vašich práv duševního vlastnictví formou registrace u Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV). Nyní se budeme věnovat ochraně a vymáhání těchto práv v případě, že dojde k jejich porušení. Pokud se někdo snaží o napodobování výrobků, je třeba se bránit.

Pokud své obchodní jméno či svoje výrobky nemáte chráněny nástroji tzv. průmyslových práv, (což jsou obecně práva související s ochrannými známkami, užitnými vzory, patenty atd.) a dojde k jejich zneužití či napodobení, nabízí se vám ochrana proti nekalé soutěži zakotvená v Obchodním zákoníku - např. ochrana před vyvoláním nebezpečí záměny a parazitováním na pověsti.

JUDr. Petra Korejzová

JUDr. Petra Korejzová

Zákon však pomýšlí i na situaci, kdy si někdo chce jako ochrannou známku registrovat označení, které je na trhu již používáno jiným uživatelem, ale ochrannou známkou chráněno není. V takovém případě má dřívější nezapsaný uživatel možnost podat námitky proti zápisu přihlášené ochranné známky, případně návrh na prohlášení neplatnosti, pokud již ochranná známka byla zapsána.

Ochrana proti napodobování výrobků existuje, i pokud své produkty průmyslovými právy chráněné nemáte, nicméně pak je nepochybně těžší prokázat míru užívání a obecné známosti, kterou zákon pro udělení ochrany nezapsanému uživateli vyžaduje. Vždy je tedy lepší mít co nejvíce práv zapsaných u ÚPV v Praze nebo u jiného zápisného úřadu v zahraničí.

Je několik způsobů obrany proti nezákonnému napodobování výrobků

V rámci ochrany práv duševního vlastnictví se podnikateli nabízí několik způsobů obrany proti nezákonnému napodobování výrobků či užívání označení. Předně je možné podat podnět na Českou obchodní inspekci, která prošetří, zda se nejedná o porušení zákona o ochraně spotřebitele, případně celou věc vyhodnotí jako nekalou obchodní praktiku.

Porušení práv duševního vlastnictví dále monitorují (jak z moci úřední, tak na základě podnětu) orgány Celní správy. Ty lze požádat o přijetí opatření k zabránění porušování práv u zboží podléhajícím celnímu dohledu nebo o provedení dozoru na vnitřním trhu u zboží, které celnímu dozoru nepodléhá (opět podle zákona o ochraně spotřebitele). Když Celní úřad zjistí výrobky porušující právní předpisy, může rozhodnout o udělení pokuty a současně o propadnutí nebo zabrání takových výrobků.

Poslední možností, jak zahájit boj proti napodobování výrobků, je obrátit se na soud. Ve věcech průmyslových práv je podle zákona č. 221/2006 Sb. příslušný Městský soud v Praze, při kterém jsou k tomu účelu zřízeny specializované senáty. K žalobě na porušení práv průmyslového vlastnictví se často připojuje i nárok z nekalosoutěžního jednání protistrany.

Oprávněná osoba se může domáhat toho, aby se porušovatel zdržel jednání, jímž dochází k porušení nebo ohrožení práva a odstranil následky porušení. Dále může soud oprávněné osobě na návrh přiznat náhradu škody, vydání bezdůvodného obohacení, a přiměřené zadostiučinění.

Obraťte se na ty, kteří mají s daným problémem zkušenosti

Které z výše uvedených řešení zvolit, jak se nápravy porušení svého práva domoci co nejdříve a nejjednodušeji?

logo KOREJZOVÁ &SPOL., v.o.s.

S tím vám mohou pomoci advokáti a patentoví zástupci advokátní kanceláře KOREJZOVÁ & SPOL., v.o.s. (www.korejzova.cz), kteří mají se spory v oblasti ochrany práv duševního vlastnictví bohaté zkušenosti již od roku 1992.

logo Tradis

Pokud máte zájem o obecnější informace zdarma, týkající se práv duševního vlastnictví, můžete kontaktovat agenturu TRADIS Praha, spol. s r.o. (www.tradis.cz).

Autor:

Nejčtenější

Prodáváte auto nebo máte doma nepojízdný vrak? Když si nedáte pozor, může vás to vyjít draho

Prodáváte auto nebo máte doma nepojízdný vrak? Když si nedáte pozor, může vás...

Od nového roku zaplatíte příspěvek do garančního fondu, pokud máte auto zapsané v registru vozidel a nemáte ho...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Pět rad, jak vypadat mladší. Vyhněte se chemii a vyhlaste válku stresu

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Jak vypadat mladší? To je otázka, ke které dříve nebo později dojde každá žena. Je to jednodušší, než si myslíte. Stačí...

Když střeva vypovědí službu

Když střeva vypovědí službu

Člověk by si řekl, že má svůj život prakticky pod kontrolou. Že si sám rozhoduje o tom, kdy jí, kdy odpočívá, kdy spí a...

Další z rubriky

TOP HOTEL Praha nabízí vše pod jednou střechou

TOP HOTEL Praha **** nabízí vše pod jednou střechou

TOP HOTEL Praha je čtyřhvězdičkový hotel, který se nachází na Praze 4, pouhých osm kilometrů jižně od centra města,...

Dluhová smyčka se může utáhnout i nad vámi. Jak se ubránit?

Dluhová smyčka se může utáhnout i nad vámi. Jak se škrcení ubránit?

Odborné průzkumy, které jsou prováděny pravidelně a napříč celým sociologickým spektrem v České republice, bohužel...

Mějte své globální portfolio plně pod kontrolou

Mějte své globální portfolio plně pod kontrolou

Průběžné sledování rizik u větší skupiny vašich obchodních partnerů, navíc rozptýlených po celém světě, se může zdát...

Najdete na iDNES.cz