Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Ovlivní Brexit realitní trh?

  11:30
Evropa a s ní i celý svět si zvyká na výsledky britského referenda ohledně opuštění Evropské Unie. Jedná se bezesporu o zásadní politický krok, který ovlivní celou řadu oblastí a jednou z nich může být i vývoj realitního trhu. Jaké změny lze tedy v důsledku Brexitu očekávat?

Ovlivní Brexit realitní trh?| foto: iDNES.cz

Nejistota jako hlavní téma

O tom, že Britové opouštění Evropskou Unii není pochyb. Málokdo, a to včetně odborníků si však zatím dovede představit, jaké důsledky z tohoto rozhodnutí vyplynou. Hlavním faktorem, který zatím působí, je tak především nejistota.

Z pohledu realitního trhu je však právě nejistota faktorem velmi důležitým, a to zejména z pohledu investic, což se projevilo již před samotným referendem a situace i nadále trvá. Analytická společnost Real Capital Analytics uvedla, že se v prvním čtvrtletí tohoto roku propadl objem investic ve Velké Británii o 43 %, v Londýně pak dokonce o 47 %. Řada investorů totiž odkládala své rozhodnutí právě kvůli referendu a následně i kvůli jeho výsledku. Nikdo si totiž nedovede zatím představit, jak bude odchod takto důležitého člena Unie vypadat.

Očekává se pokles poptávky po komerčních nemovitostech i snížení jejich hodnoty

Jedním z očekávaných dopadů je oslabení pozice Londýna jako hlavního centra evropských financí. Tato skutečnost by mohla vést k rozhodnutí řady společností o přesídlení do jiných evropských států, zejména do Německa či Francie. V důsledku by tak mohlo dojít k ovlivnění realitního trhu snížením poptávky po komerčních nemovitostech. Nicméně je nutné říci, že tato očekávání jsou stále spíše v rovině odhadů a žádný reálný masivní odchod z Londýna zaznamenán nebyl.

Stejně tak se mluví o možném snížení hodnoty nemovitostí napříč Británií. V reakci na to můžeme očekávat i snížení úrokové míry ze strany Bank of England, ve snaze zmírnit dopady Brexitu na celkovou ekonomiku. Souběh těchto dvou faktorů tak může přilákat nové investory, a to zejména z asijských trhů. Čína, která řadí Británii na první místo z pohledu objemu přímých investic, již zmiňuje Brexit jako příležitost k nákupu nemovitostí za výhodné ceny.

Pocítí dopad český realitní trh?

Z pohledu České republiky se asi nedá očekávat žádné zásadní ovlivnění, které by Brexit na náš realitní trh přinesl. Statistiky uvádí, že v roce 2015 investovali Britové do realit v České republice zhruba 5 % z celkové částky 2,8 miliardy eur, která zde byla za nemovitosti utracena. Z tohoto pohledu se tak jedná o poměrně malý podíl, který by ani v případě změny neměl mít výraznější vliv na celý trh.

Na reálné dopady si však musíme, stejně jako zbytek světa, zatím počkat.

Zdroje: www.realhit.cz, www.tyden.cz, ceskapozice.lidovky.cz, zpravy.e15.cz

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?