Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravská petice proti ubytovnám má tisíce podporovatelů

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Petice proti ubytovnám, kterou inicioval náměstek ostravského primátora pro sociální oblast Martin Štěpánek, má již tisíc podpisů. Další tři tisíce lidí fandí akci proti „byznysu s chudobou“ na sociálních sítích a webových stránkách.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ostravská petice proti ubytovnám má tisíce podporovatelů | foto: Petice proti ubytovnám

Chtějí, aby se omezilo plýtvání státními doplatky na bydlení a aby sociálně slabí lidé dostali za přiměřené peníze skutečné sociální bydlení, nikoli pokoj bez koupelny a WC. 

Martin Štěpánek

Martin Štěpánek

Petice proti ubytovnám putuje napříč celou Ostravou. Podepsat se mohou všichni dospělí, kteří jsou ochotni uvést své identifikační údaje.

„Žádné anonymní podpisy, ale reální lidé, kteří vnímají jeden z největších sociálních problémů větších měst. Tedy ubytovny se všemi nešvary, které vyplývají z obrovských výdajů státu, rozdělovaných bez rozmyslu a putujících na naprosto nevyhovující bydlení pro sociálně slabé. Jejich koncentrace je pak další problém,“ upozorňuje náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek (ODS). Sběr podpisů bude podle něj probíhat do podzimu, kdy se petiční archy uzavřou a poputují do poslanecké sněmovny.

Boj proti větrným mlýnům? Snad ne

„Je pro mě nepřijatelné tempo, jakým rostou doplatky na bydlení na území Ostravy a jak si z toho mnozí lidé udělali výnosný byznys. Bohužel ubytovny jako sociální problém nespadají pod žádného z mých úředníků,“ říká náměstek Ostravy pro sociální oblast Štěpánek s tím, že loni se v Ostravě vyplatilo v doplatcích na bydlení přes 300 milionů korun, letos už to bude podle odhadů skoro 400 milionů.

Na komunální úrovni je přitom přetahovaná s ubytovnami jako boj s větrnými mlýny. Podle Štěpánka je nutná změna zákona o hmotné nouzi. A pak i uzákonění pojmu „sociální bydlení“. Ubytovny totiž nejsou ukotveny v zákoně, řadí se do skupiny staveb označovaných jako „turistické ubytovací zařízení pro cestovní ruch“. U těch je ale předpoklad, že slouží pouze k dočasnému či nouzovému bydlení. Technické parametry ubytoven tak často neodpovídají standardům k dlouhodobému ubytování například pro rodiny s dětmi. Neexistence přesné definice ze zákona znamená také omezení pro obec či město, které by jinak mohlo tento typ ubytování ovlivnit nebo kontrolovat.

Kolik je ubytoven v Ostravě?

Kolik je ubytoven v Ostravě?

Petici podepisují i obyvatelé ubytoven

Největší ohlas měla Petice proti ubytovnám v městské části Ostrava - Jih. Právě tam, v nejlidnatějším městském obvodu, je podle dostupných informací také nejvíce ubytoven. Vévodí jim nejproblémovější ubytovna Hlubina. Ivona Klímová, která je zastupitelkou v největším obvodu (za ODS) a zároveň je členkou petičního výboru, by ráda počet ubytoven zredukovala. „Je nutné situaci tady začít razantně řešit. Na stánek za námi chodili lidé a chtěli si popovídat, jak jim situace kolem ubytoven vadí, že se bojí o děti, že u nich kolem domu je nepořádek a často tam musí jezdit policie. Velmi mě překvapilo, že petici přišli podepsat i sami obyvatelé ubytoven. Těm se nelíbí, kolik musí platit za ubytování, které jim vůbec nevyhovuje,“ upozornila.

Jaké nabízíme řešení?

Jaké nabízíme řešení?

Petice proti ubytovnám vyvolává diskusi

Petiční stánek se pravidelně objevuje každé pondělí v Ostravě - Jih, v úterý v Ostravě -Porubě, ve středu v Moravské Ostravě a Přívoze, ve čtvrtek ho lze zahlédnout ve Slezské Ostravě a v pátky v Mariánských Horách. Navíc se objevuje i v jiných obvodech jako například v Ostravě - Radvanicích nebo městské části Vítkovice. Informace o umístění stánku v daném týdnu jsou na facebooku Petice proti ubytovnám. Tam se také koncentruje hlavní diskuse okolo celé problematiky. A že je o čem mluvit dokládají dva příklady za všechny.

„Konečně by se s tím mělo něco dělat, je to hnus a doplácí na to obyčejní lidé,“ napsala na facebooku nespokojená obyvatelka Ostravy. A na druhou stranu se dočtete třeba: „Kde může bydlet matka rozvedená s dětmi? Když řádně platí. Je to i můj případ. Nemám na kauci. Je to pro mne aspoň nějaké bydlení, na ulici skončit nechci.“ Petiční výbor ale udělal průzkum a zjistil, že drtivá většina ostravských ubytoven vůbec není vhodná pro matky s dětmi. „Ubytovny tedy problémy neřeší a jejich role v záchranné sociální síti je více než problematická,“ zdůraznil náměstek primátora Ostravy a spoluautor Petice proti ubytovnám Štěpánek.  

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Soutěž o pátého inovačního oskara je v plném proudu.
Soutěž o pátého inovačního oskara je v plném proudu

Až do 15. září se malé a střední firmy mohou přihlašovat do soutěže Inovační firma Moravskoslezského kraje, kterou 28. března oficiálně vyhlásil...  celý článek

Slavnostní krájení dortu, zleva Ivo Vondrák - hejtman Moravskoslezského kraje,...
Moravskoslezské inovační centrum Ostrava slavnostně otevřeno

V pátek 13. října se Moravskoslezské inovační centrum Ostrava, a.s. (MSIC) oficiální cestou představilo veřejnosti. Setkání se zúčastnilo 250 hostů z řad...  celý článek

Pás betonových pevností je svědek nedávné minulosti.
Pás betonových pevností je svědek nedávné minulosti

Vojáci, kteří v roce 1938 obývali betonovou pevnost u Darkoviček, měli dokonalý rozhled a přehled. Posuďte sami: Před vámi se rozprostírá Hlučín a Ostravsko....  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.