Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravská petice proti ubytovnám má tisíce podporovatelů

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Petice proti ubytovnám, kterou inicioval náměstek ostravského primátora pro sociální oblast Martin Štěpánek, má již tisíc podpisů. Další tři tisíce lidí fandí akci proti „byznysu s chudobou“ na sociálních sítích a webových stránkách.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ostravská petice proti ubytovnám má tisíce podporovatelů | foto: Petice proti ubytovnám

Chtějí, aby se omezilo plýtvání státními doplatky na bydlení a aby sociálně slabí lidé dostali za přiměřené peníze skutečné sociální bydlení, nikoli pokoj bez koupelny a WC. 

Martin Štěpánek

Martin Štěpánek

Petice proti ubytovnám putuje napříč celou Ostravou. Podepsat se mohou všichni dospělí, kteří jsou ochotni uvést své identifikační údaje.

„Žádné anonymní podpisy, ale reální lidé, kteří vnímají jeden z největších sociálních problémů větších měst. Tedy ubytovny se všemi nešvary, které vyplývají z obrovských výdajů státu, rozdělovaných bez rozmyslu a putujících na naprosto nevyhovující bydlení pro sociálně slabé. Jejich koncentrace je pak další problém,“ upozorňuje náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek (ODS). Sběr podpisů bude podle něj probíhat do podzimu, kdy se petiční archy uzavřou a poputují do poslanecké sněmovny.

Boj proti větrným mlýnům? Snad ne

„Je pro mě nepřijatelné tempo, jakým rostou doplatky na bydlení na území Ostravy a jak si z toho mnozí lidé udělali výnosný byznys. Bohužel ubytovny jako sociální problém nespadají pod žádného z mých úředníků,“ říká náměstek Ostravy pro sociální oblast Štěpánek s tím, že loni se v Ostravě vyplatilo v doplatcích na bydlení přes 300 milionů korun, letos už to bude podle odhadů skoro 400 milionů.

Na komunální úrovni je přitom přetahovaná s ubytovnami jako boj s větrnými mlýny. Podle Štěpánka je nutná změna zákona o hmotné nouzi. A pak i uzákonění pojmu „sociální bydlení“. Ubytovny totiž nejsou ukotveny v zákoně, řadí se do skupiny staveb označovaných jako „turistické ubytovací zařízení pro cestovní ruch“. U těch je ale předpoklad, že slouží pouze k dočasnému či nouzovému bydlení. Technické parametry ubytoven tak často neodpovídají standardům k dlouhodobému ubytování například pro rodiny s dětmi. Neexistence přesné definice ze zákona znamená také omezení pro obec či město, které by jinak mohlo tento typ ubytování ovlivnit nebo kontrolovat.

Kolik je ubytoven v Ostravě?

Kolik je ubytoven v Ostravě?

Petici podepisují i obyvatelé ubytoven

Největší ohlas měla Petice proti ubytovnám v městské části Ostrava - Jih. Právě tam, v nejlidnatějším městském obvodu, je podle dostupných informací také nejvíce ubytoven. Vévodí jim nejproblémovější ubytovna Hlubina. Ivona Klímová, která je zastupitelkou v největším obvodu (za ODS) a zároveň je členkou petičního výboru, by ráda počet ubytoven zredukovala. „Je nutné situaci tady začít razantně řešit. Na stánek za námi chodili lidé a chtěli si popovídat, jak jim situace kolem ubytoven vadí, že se bojí o děti, že u nich kolem domu je nepořádek a často tam musí jezdit policie. Velmi mě překvapilo, že petici přišli podepsat i sami obyvatelé ubytoven. Těm se nelíbí, kolik musí platit za ubytování, které jim vůbec nevyhovuje,“ upozornila.

Jaké nabízíme řešení?

Jaké nabízíme řešení?

Petice proti ubytovnám vyvolává diskusi

Petiční stánek se pravidelně objevuje každé pondělí v Ostravě - Jih, v úterý v Ostravě -Porubě, ve středu v Moravské Ostravě a Přívoze, ve čtvrtek ho lze zahlédnout ve Slezské Ostravě a v pátky v Mariánských Horách. Navíc se objevuje i v jiných obvodech jako například v Ostravě - Radvanicích nebo městské části Vítkovice. Informace o umístění stánku v daném týdnu jsou na facebooku Petice proti ubytovnám. Tam se také koncentruje hlavní diskuse okolo celé problematiky. A že je o čem mluvit dokládají dva příklady za všechny.

„Konečně by se s tím mělo něco dělat, je to hnus a doplácí na to obyčejní lidé,“ napsala na facebooku nespokojená obyvatelka Ostravy. A na druhou stranu se dočtete třeba: „Kde může bydlet matka rozvedená s dětmi? Když řádně platí. Je to i můj případ. Nemám na kauci. Je to pro mne aspoň nějaké bydlení, na ulici skončit nechci.“ Petiční výbor ale udělal průzkum a zjistil, že drtivá většina ostravských ubytoven vůbec není vhodná pro matky s dětmi. „Ubytovny tedy problémy neřeší a jejich role v záchranné sociální síti je více než problematická,“ zdůraznil náměstek primátora Ostravy a spoluautor Petice proti ubytovnám Štěpánek.  

Autor:

Nejčtenější

Sledujte bitvu Berdych vs. Federer živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte bitvu Berdych vs. Federer živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Jak zvládnou své čtvrtfinálové bitvy poslední dva čeští zástupci na Australian Open? Sledujte první Grand Slam sezóny...

Veletrh Dřevostavby a Moderní vytápění 2018

Čtyři výstavní dny budou nabité vším, co s dřevem a kvalitními dřevostavbami...

Čtyři výstavní dny budou nabité vším, co s dřevem a kvalitními dřevostavbami souvisí, včetně nejnovějších trendů v...

AMAKO: Jedeme naplno a stále zrychlujeme

AMAKO: Jedeme naplno a stále zrychlujeme

Nenechte si ujít v pořadí již 26. ročník Mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace,...

Ondřej Moravec v kampani Procter & Gamble vzkazuje „Děkuji, maminko“

Ondřej Moravec v kampani Procter & Gamble vzkazuje „Děkuji, maminko“

Společnost Procter & Gamble u příležitosti Zimních olympijských her 2018 v Pchjongčchangu opět vzdává hold všem...

Uživatelé softwaru AURY z celého světa zasedali v Brně

Uživatelé softwaru AURY z celého světa zasedali v Brně

V Brně se konalo již 22. setkání Skupiny uživatelů informačního systému MC CATALOGUE pro podporu kodifikace podle...

Další z rubriky

Ostravar představuje druhou generaci Speciálů ze spilky

Ostravar představuje druhou generaci Speciálů ze spilky - čtrnáctku Grifel.

Pivovar Ostravar přichází před Vánocemi s druhou generací pivních speciálů ze spilky. Speciály ze spilky jsou chuťově...

Slezská univerzita v Opavě nabízí výjimečnou kombinaci oborů pod jednou střechou

Roboti z Ústavu informatiky

Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě je moderní a dynamická vzdělávací instituce. Nabízí...

Dopravní podnik Ostrava chce, aby se cestující cítili bezpečně

Dopravní podnik Ostrava chce, aby se cestující cítili bezpečně

Lidé, kteří cestují veřejnou dopravou v Ostravě, jsou rádi, že ve vozech dopravního podniku potkávají asistenty...

Najdete na iDNES.cz