Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravská huť ArcelorMittal dodává na české silnice stále lepší svodidla

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Huť ArcelorMittal Ostrava sídlí v největším výrobním areálu v České republice. Kromě různých druhů trubek, konstrukční oceli a mnoha dalších produktů vyrábí i silniční záchytné systémy neboli svodidla. Od roku 1969 vyprodukovala přes 40 tisíc kilometrů svodidel, což je délka odpovídající obvodu Země kolem rovníku.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ostravská huť ArcelorMittal dodává na české silnice stále lepší svodidla | foto: ArcelorMittal Ostrava a.s.

Více než 80 procent svodidel na českých silnicích pochází právě z ostravské huti, která je v tuzemsku největším výrobcem. Firma se však nespokojuje se současným stavem a do výzkumu a vývoje v této oblasti investuje významné prostředky. Dříve se účastnila vývoje tzv. chytrého svodidla, které samo vyšle signál o automobilové havárii do Integrovaného záchranného systému. Nyní vyrábí speciální svodidlo, které v případě nehody lépe ochrání také motocyklisty.

Už několik desetiletí jsou svodidla důležitým bezpečnostním prvkem na silnicích. Neopravňují sice k neopatrné jízdě, ale výrazně snižují pravděpodobnost vážných následků havárií. Úroveň jejich ochrany se navíc neustále zvyšuje. Díky výzkumu se huti podařilo v posledních letech přijít s novou řadou svodidel. Jsou vyrobena z mikrolegované oceli, která má vyšší pevnost. To umožnilo snížit tloušťku materiálu, a více než o čtvrtinu tak snížit hmotnost. Kromě lepších bezpečnostních parametrů a snadnější manipulace nabídly nové záchytné systémy díky úspoře materiálu i nižší cenu.

Výzkumníci z ArcelorMittal Ostrava dále vyvinuli nový druh svodidla se spodní pásnicí pro zvýšenou ochranou motorkářů. V roce 2013 „motorkářské“ svodidlo huť zdarma nainstalovala na základě spolupráce s Policií České republiky na první vytipovaný rizikový úsek na Blanensku, kde v minulosti došlo ke smrtelnému úrazu motocyklisty. Rok po instalaci se v tomto nebezpečném úseku stala další nehoda, ze které motorkáři díky speciálnímu svodidlu vyvázli jen s lehčími zraněními. Dnes je svodidlo nainstalováno už na třech úsecích v České republice v celkové délce 4 000 metrů a plánuje se jeho použití i na dalších rizikových částech českých silnic.

„Naše nové svodidlo umí kromě posádek automobilů, autobusů a nákladních aut také lépe ochránit motorkáře. V případě nehody hrozí motorkáři podjetí nebo náraz do sloupku svodidla, s čímž se pojí vážná zranění. Spodní pásnice toto eliminuje a utlumí energii nárazu, čímž dokáže předejít fatálním následkům,“ říká Richard Toman, vedoucí úseku svodidel společnosti ArcelorMittal Ostrava.

Ostravská huť ArcelorMittal dodává na české silnice stále lepší svodidla

Ostravská huť ArcelorMittal dodává na české silnice stále lepší svodidla

A jak se vůbec takové svodidlo dostane na silnice? V první řadě je nápad na inovaci a vývoj nového svodidla na papíře. Poté odborníci v huti navrhnou jednotlivé profily a díly a počítačovou simulací provedou a vyhodnotí náraz do svodidla. Následně se vyrobí prototyp svodidla, na kterém se pak provede bariérová zkoušku, tzv. crash test. Pokud je bariérová zkouška úspěšná, záchytný systém získá certifikaci. Pak se připraví technická dokumentace nového výrobku s technickými podmínkami, návodem k montáži a údržbě apod. Jakmile záchytný systém získá schválení pro použití na pozemních komunikacích v ČR od Ministerstva dopravy, může se instalovat na silnice.

Ostravská huť ArcelorMittal dodává na české silnice stále lepší svodidla

Ostravská huť ArcelorMittal dodává na české silnice stále lepší svodidla

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Nepoťte se při výběru sauny, ale až v ní. Naučte se poznat kvalitu

Nepoťte se při výběru sauny, ale až v ní. Naučte se poznat kvalitu

Při koupi domácí sauny máte před sebou vidinu nerušené pohody a ozdravného pocení. Potit se však často začnete už u...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Další z rubriky

Dopravní podnik chce, aby se cestující cítili bezpečně

Dopravní podnik chce, aby se cestující cítili bezpečně.

„Už to nevidíme černě,“ tak se jmenuje kampaň, ve které se Dopravní podnik Ostrava (DPO) zaměřil na problematiku...

Ostravar představuje druhou generaci Speciálů ze spilky

Ostravar představuje druhou generaci Speciálů ze spilky - čtrnáctku Grifel.

Pivovar Ostravar přichází před Vánocemi s druhou generací pivních speciálů ze spilky. Speciály ze spilky jsou chuťově...

Virtuální svět otevřel své brány v ostravském Avion Shopping Parku 16. října

Virtuální svět otevřel své brány v ostravském Avion Shopping Parku 16. října.

Unikátní interaktivní výstavu plnou moderních technologií otevřelo nákupní centrum Avion Shopping Park Ostrava ve svých...

Najdete na iDNES.cz