Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravská firma GABEN vlastní revoluční technologii budoucnosti

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Představte si scénář jako vystřižený z filmu: dopravní nehoda. Záchranáři, policie, hasiči. Všichni se zraněnými míří do nejbližší nemocnice. Zmatek, sténání, pláč.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ostravská firma GABEN vlastní revoluční technologii budoucnosti | foto: GABEN, spol. s r.o.

Urgentní příjem praská ve švech. Rozbíhá se kolotoč vyšetření. Někoho vezou na sál, jiný dlouhé hodiny čeká. A teď střih, detailní záběr. Každý ze zraněných dostává na ruku speciální náramek s elektronickým čipem.

Že to neznáte? Nevadí. Drama opadá, vše se vrací do zajetých kolejí. Doktoři díky náramku na zápěstí každého pacienta jednoduše zjišťují jeho cestu nemocnicí, předepsané léky i prodělané zákroky.

Ostravská firma GABEN vlastní revoluční technologii budoucnosti

Ostravská firma GABEN vlastní revoluční technologii budoucnosti

Přijde vám to jako sci-fi? V Ostravě už funguje jedinečná technologie, která mění nečekané scénáře ve skutečnost.

Investice do speciální technologie se firmám rychle vrátí

„Chytré RFID kódy mají obrovské možnosti uplatnění. Využití v nemocnici je jen jedním z příkladů, na jehož realizaci už pracujeme. Chystáme je ale také třeba pro hasičský záchranný sbor,“ vysvětluje Jakub Unucka z ostravské společnosti Gaben, která v současnosti jako jediná v České republice umí vyrábět speciální etikety opatřené RFID kódem. Zatím je o ně zájem hlavně v logistice při manipulaci se zbožím. Podle Unucky je velkým překvapením, že převratnou novinku využívající špičkovou technologii nezačaly zavádět velké společnosti, zásobující například hypermarkety, ale spíše střední a menší firmy.

„Ukazuje to, kdo je v naší ekonomice tím pružným tahounem. V menších firmách rychle zjistili, že se jim investice do revoluční technologie rychle vrátí,“ myslí si Unucka.

Speciální linku na výrobu RFID etiket pořídila ostravská firma Gaben v roce 2011. V České republice je svým provedením ojedinělá a mnoho podobných není ani ve zbytku světa. V Gabenu ovšem předpokládají, že se systém sledování zboží pomocí RFID kódů rozšíří a bude se dále rozvíjet stejně rychle, jako třeba dříve mobilní telefony.

Ostravská firma GABEN vlastní revoluční technologii budoucnosti

Ostravská firma GABEN vlastní revoluční technologii budoucnosti

RFID kódy usnadňují práci a udržují přehled

Elektronické tagy opatřené anténkou a skryté pod papírovou lepicí etiketou mohou nejen usnadnit manipulaci se zbožím, výrazně zvýšit produktivitu, ale také posílit bezpečnost. To je jedním z důvodů, proč si systémy založené na RFID pořizuje stále více firem.

Ostravská firma GABEN vlastní revoluční technologii budoucnosti

Ostravská firma GABEN vlastní revoluční technologii budoucnosti

Díky malé ruční čtečce či čtecí bráně lze pomocí etiket opatřených RFID kódem okamžitě zjistit, zda si zákazník skutečně odváží zboží, které si objednal. Náklady na toto zařízení překvapivě nejsou vysoké, podle typu zařízení se pohybují v řádech tisíců nebo několika desítek tisíc korun.

RFID kódy mohou mít různé nosiče, například přívěšky na klíče, plastové karty, šroubky nebo krabičky. Zatím nejčastější jsou papírové etikety. Ty umí společnost Gaben vyrábět v podstatě v jakémkoliv požadovaném rozměru bez ohledu na množství, protože nepoužívá obvyklé výsekové formy s pevnými rozměry. Z jednolitého pásu řeže samolepky laser, který lze na lince jednoduše nastavit pro libovolný rozměr, třeba k vyseknutí jediné samolepky. Výrobní cena takové chytré etikety opatřené elektronickým kódem se pohybuje kolem tří korun.

Systém, který má budoucnost nejen na evropském trhu

Myšlenku bezkontaktní identifikace umějí čeští odborníci již dnes prakticky využít v různých odvětvích, například v letectví, farmacii, zdravotnictví, automobilovém průmyslu či poštovních službách. Na aplikovaném výzkumu se spolu se specialisty z firmy podíleli a dále podílejí i výzkumníci a studenti z Technické univerzity v Ostravě. Vybudování ostravské linky, která přišla na 20 milionů korun, podpořila finančně Evropská unie ze svého Operačního programu Podnikání a inovace. Podle odhadů odborné komise Evropské unie bude už letos na evropském trhu zapotřebí několik miliard takovýchto chytrých samolepek. Pro firmu Gaben se tak otevírá velké pole působnosti nejen v samotné produkci chytrých etiket, ale také v uplatňování výsledků vlastního výzkumu.

Ostravská firma GABEN vlastní revoluční technologii budoucnosti

Ostravská firma GABEN vlastní revoluční technologii budoucnosti

Společnost GABEN, spol. s r.o. je druhou nejlepší inovační firmou Moravskoslezského kraje za rok 2013.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Montované haly na míru vašemu podnikání.
Montované haly na míru vašemu podnikání

Uvažujete o navýšení výrobní kapacity, uskladnění většího množství materiálu či nové investiční příležitosti? Přední evropský výrobce ocelových hal nabízí...  celý článek

Děti pomalu usedají zpět do lavic a výdaje rostou.
Děti pomalu usedají zpět do lavic a výdaje rostou

Období konce prázdnin a návratu do školních lavic je stresující nejen pro děti, které se musejí vrátit zpět do módu „a teď se musím učit“, ale i pro rodiče,...  celý článek

Cizí jazyk je v dnešní době samozřejmost.
Cizí jazyk je v dnešní době samozřejmost

S desítkami poboček po celém světě, půlmiliardovým obratem a letitou tradicí se jazyková agentura Skřivánek řadí mezi přední agentury nejen u nás, ale i ve...  celý článek

Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak
Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak

Chcete porod bez léků a věčného vyrušování, jenže lékaři vás označí za alternativní matku.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.