Tip na výlet: železná cyklotrasa v Karviné láká na kolo

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Za dobrými cyklotrasami už dávno nemusíme do Holandska. Stezky rostou v Moravskoslezském kraji jako houby po dešti, často i díky penězům z evropských fondů. Skvělým tipem na projížďku může být nová 22 km dlouhá Železná cyklotrasa v Karviné, která vede po bývalé železnici.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Tip na výlet: Železná cyklotrasa v Karviné láká na kolo | foto: karvina.cz

Kdysi tudy supěl „železný oř“, dnes tu můžete prosvištět na vlastní pohon. Nová cyklostezka vede na polské straně přes opuštěné lesní průseky a náspy, kudy svého času jezdily železniční vlečky na uhlí. Díky tomu je cesta pozvolná, bez velkých převýšení, a nabízí neokoukané průhledy do přírody. Je tak vhodná i pro rodiny s dětmi. Na člověka tu navíc dýchne i tíha dějin – čím si region za poslední staletí prošel.

Železná cyklotrasa v Karviné vznikla i díky Evropské unii

Vybudování stezky protlačily společně dvě české a tři polské obce a peníze na ni poskytla Evropská unie. Z celkových 123 milionů korun dala EU 105 milionů. Cílem byla tzv. „revitalizace“ – což je odborný název pro snahu vdechnout nový život oblastem, kterým podrazila nohy doba, ať už tím, že rozmetala průmyslová odvětví, která je po staletí živila, nebo tím, že zavřela hranice a odřízla od sebe sousedy. A protože jde často o velké a nákladné projekty, neobejdou se bez evropských peněz.

Na cyklostezce můžete procvičit i hlavu: stezku doprovází didaktické informační tabule o karvinském a jastrzebském mikroregionu a můžete si také stáhnout interaktivní mobilní aplikaci, která by měla návštěvníkům pomoci třeba při geocachingu.

Moravskoslezský kraj se stává pro cyklisty rájem

Zajímavé je, že Moravskoslezský kraj se díky mnoha podobným projektům financovaným z EU pozvolna stává top destinací pro české příznivce kol, bruslí a koloběžek. Úspěšně se tu podobných projektů realizovalo už několik.

Když se např. před rokem ucházela Ostrava o titul European Green Capital, pyšnila se mimo jiné svou nadstandardně hustou sítí cyklotras čítající přes 200 kilometrů. Titul sice tenkrát získal Lisabon, ale Ostrava zabodovala i tak. Vryla se do povědomí českých kolařů. A navíc chce síť cyklistických tras skoro zdvojnásobit.

Špatně si nevedou ani okolní města. Opava, jež leží v půli Slezské magistrály, zpříjemňuje jízdu na kole sérií naučných stezek po okolí – oblíbeným výletem je třeba stezka věnovaná památce amerických letců u Raduně. Frýdek-Místek je zase centrem několika scénických cyklookruhů. Intenzivní výstavbě cyklotras se ale věnují i v Bohumíně, Havířově nebo Karviné, v jejímž okolí je nyní realizována Železná cyklotrasa, velký cyklistický okruh odhalující neobyčejnou krásu turisty jinak méně vyhledávaného kraje.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mistr republiky René Andrle ambasadorem elektrokol MTF

Elektrokola MTF

Bývalý profesionální cyklista René Andrle, který získal během své sportovní kariéry titul mistra republiky a startoval...

Češi míří do Wembley! Vsaďte si u Tipsportu a získejte 150 Kč zdarma

Češi míří do Wembley! Vsaďte si u Tipsportu a získejte 150 Kč zdarma

Kvalifikace na příští mistrovství Evropy ve fotbale startuje. A pořádně zostra! Český výběr zahájí cestu na turnaj,...

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Březen je ještě měsícem podávání přihlášek na vysoké školy. Jaký obor je perspektivní? Zvol si technické vzdělání na...

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat.

Stejně jako většina z vás mám peněženku plnou plastových karet. Některé používám prakticky každý den, jiné jen když...

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat.

Stejně jako většina z vás mám peněženku plnou plastových karet. Některé používám prakticky každý den, jiné jen když...

Další z rubriky

Lidé mohou do konce února nominovat výjimečné osobnosti

hejtman Ivo Vondrák

Cenu hejtmana za společenskou odpovědnost a anketu Osobnost Moravskoslezského kraje vyhlásil hejtman Ivo Vondrák koncem...

Pořádná nálož zasněžené zábavy v kraji pod Jeseníky a Beskydami

Praděd

Jste-li milovníky adrenalinu a legrace na sněhu, milujete vítr ve vlasech při sjíždění zasněžených svahů, nebo se...

Gultio chrání svými unikátními výrobky hutníky i zdravotníky

Gultio chrání svými unikátními výrobky hutníky i zdravotníky

Když mu lékaři po magnetické rezonanci páteře nekompromisně zakázali svařování, rozhodl se dnes 51letý René Gryga najít...

Najdete na iDNES.cz