Přes tři státy, na tři piva… Kolem Trojmezí

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Možná znáte Hrčavu, vesničku, která leží v nejvýchodnější části České republiky v Těšínském Slezsku. Na území Hrčavy se nachází mimo jiné TROJMEZÍ, bod, kde se setkávají hranice Česka, Slovenska a Polska. A právě na výlet kolem Trojmezí vás chceme pozvat.

Trojmezí | foto: Těšínské Slezsko

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ideální je dojet na Hrčavu autobusem, v kombinaci s vlakem do Mostů u Jablunkova. Ale dá se samozřejmě autem. Dále je však třeba vyrazit pěšky.

Přes tři státy, na tři piva… Kolem Trojmezí

Po žluté turistické značce se dejte směrem dolů k Trojmezí. U rozcestníku „Nad Čiernym“, již na česko-slovenské hranici, se rozhodněte zda se přímo na trojmezní bod chcete mrknout, a nebo pokračovat po zelené turistické značce do Čierneho. Varianta rovněž je po žluté pokračovat na Trojmezí, zde překonat potok na Slovensko a po modré značce pokračovat vpravo do Čierneho.

Každopádně projdeme pod nejvyšším dálničním mostem ve střední Evropě s výškou 81 m, který trošku upravil okolní panoráma. Most celkové délky 591 m je tvořen spojitou konstrukcí o devíti polích s rozpětími od 30 do 92 m. Nosnou konstrukci tvoří komorový nosník proměnné výšky od 2,70 do 5,00 m betonovaný letmo.

Přes tři státy, na tři piva… Kolem Trojmezí

Pokud máte chuť na pivo, zamiřte do centra Čierneho do hospody s názvem „Šenk u Flora“ kde mají na čepu místní pivo Čierňan. Dále pokračujte podél cesty směrem na Skalité (necelý kilometr), a kolem Expressa U Grochála odbočte z hlavní cesty vlevo dolů, kde po asi 150m narazíte na rozcestník turistických tras „Čierne – Polesie“. Dále žlutou značkou vpravo, opět pod dálnicí D3 až na hranici s Polskem. Žlutá turistická značka využívá nově vybudovanou a nedávno otevřenou úzkou asfaltku. 

Již na Polské straně je postavena zajímavá luxusně vybavená „odpočívka“, jejíž osvětlení využívá buď sluneční energii a nebo vítr.Sem se dostanete také přímo modrou značkou z Trojmezí kde cestou možná najdete zbytky starých opevnění, které bylo kdysi součástí rozsáhlého systému patřícímu k Jablunkovský Šancím. Od těchto velkých šancí vedlo na východ i na západ pásmo drobnějších pevnůstek (Bařiny, Gírová, Hrčava, Bukovec - Kempa, Javořinka, Koniaków, Čierne…. 

Mezi jednotlivými šancemi se začaly kolem roku 1830 stavět strážní budky, tzv. „čartaky“. Na hraničních přechodech byly celnice, tzv. „třicatky“ . „Čartaky“ a „třicatky“ byly v provozu až do roku 1848. Na Valech stávaly významem i velikosti druhé největší šance na pomezí - malé šance V případě takto využité modré značky však neouchutnáte Čierňana

Přes tři státy, na tři piva… Kolem Trojmezí

Na Polském území pokračujte černou turistickou značkou, zhruba po 100 metrech narazíte na zelenou (vlevo), a ta vás doveden do Jaworzynki na tzv. Trzycatek. V hospodě Dragon mají dnes již Tyskie, ale ještě nedávno bylo Brackie, pivo pocházející z jednoho z nejstarších polských pivovarů, který byl postaven v Cieszynie v roku 1846.

Zpět na Hrčavu se dostanete po žluté turistické značce nahoru kolem kostela. Nezapomeňte se však na začátku Hrčavy zastavit na Hrčavské čepované v Hospůdce Na Vyhlídce, kde se zároveň můžete pokochat výhledy nejen na onen nejvyšší dálniční most ve střední Evropě, okolní kopce a kopečky ale také na téměř celou trasu našeho výletu.

Celý výlet je asi 10 kilometrů a dá se zvládnou v pohodě pěšky za půl dne i s ochutnávkami.

Více informací o Těšínském Slezsku na www.tesinskeslezsko.cz

logo
logo

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Udělejte něco pro sebe, pořiďte si infrasaunu

Infrasauna Rowen pro 4 osoby nabízí saunování pro celou rodinu. Má 11...

Ta je skvělá nejen pro parádní relaxaci v teple, což přijde v zimních měsících opravdu vhod, ale pečuje i o zdraví. A...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Další z rubriky

FPF v Opavě nabízí zcela výjimečné kombinace oborů pod jednou střechou

Roboti z Ústavu informatiky

Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě je moderní a dynamická vzdělávací instituce. Nabízí...

Ostravar Aréna je v Evropě jedinečná. Víme proč

Ostravar Aréna je v Evropě jedinečná. Víme proč.

Ostravar aréna má za sebou úspěšný rok. V hale se během letošního roku objevila celá řada osobností. Naposledy rocková...

Filozoficko-přírodovědecká fakulta: vyberte si, na co máte chuť

Studentky astrofyziky Vendula Doubravská, Jana Dvořáková, Simona Beerová a Jana...

Filozoficko-přírodovědecká fakulta (FPF) Slezské univerzity v Opavě je mezi tuzemskými veřejnými vysokými školami...

Najdete na iDNES.cz