Přes tři státy, na tři piva… Kolem Trojmezí

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Možná znáte Hrčavu, vesničku, která leží v nejvýchodnější části České republiky v Těšínském Slezsku. Na území Hrčavy se nachází mimo jiné TROJMEZÍ, bod, kde se setkávají hranice Česka, Slovenska a Polska. A právě na výlet kolem Trojmezí vás chceme pozvat.

Trojmezí | foto: Těšínské Slezsko

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ideální je dojet na Hrčavu autobusem, v kombinaci s vlakem do Mostů u Jablunkova. Ale dá se samozřejmě autem. Dále je však třeba vyrazit pěšky.

Přes tři státy, na tři piva… Kolem Trojmezí

Po žluté turistické značce se dejte směrem dolů k Trojmezí. U rozcestníku „Nad Čiernym“, již na česko-slovenské hranici, se rozhodněte zda se přímo na trojmezní bod chcete mrknout, a nebo pokračovat po zelené turistické značce do Čierneho. Varianta rovněž je po žluté pokračovat na Trojmezí, zde překonat potok na Slovensko a po modré značce pokračovat vpravo do Čierneho.

Každopádně projdeme pod nejvyšším dálničním mostem ve střední Evropě s výškou 81 m, který trošku upravil okolní panoráma. Most celkové délky 591 m je tvořen spojitou konstrukcí o devíti polích s rozpětími od 30 do 92 m. Nosnou konstrukci tvoří komorový nosník proměnné výšky od 2,70 do 5,00 m betonovaný letmo.

Přes tři státy, na tři piva… Kolem Trojmezí

Pokud máte chuť na pivo, zamiřte do centra Čierneho do hospody s názvem „Šenk u Flora“ kde mají na čepu místní pivo Čierňan. Dále pokračujte podél cesty směrem na Skalité (necelý kilometr), a kolem Expressa U Grochála odbočte z hlavní cesty vlevo dolů, kde po asi 150m narazíte na rozcestník turistických tras „Čierne – Polesie“. Dále žlutou značkou vpravo, opět pod dálnicí D3 až na hranici s Polskem. Žlutá turistická značka využívá nově vybudovanou a nedávno otevřenou úzkou asfaltku. 

Již na Polské straně je postavena zajímavá luxusně vybavená „odpočívka“, jejíž osvětlení využívá buď sluneční energii a nebo vítr.Sem se dostanete také přímo modrou značkou z Trojmezí kde cestou možná najdete zbytky starých opevnění, které bylo kdysi součástí rozsáhlého systému patřícímu k Jablunkovský Šancím. Od těchto velkých šancí vedlo na východ i na západ pásmo drobnějších pevnůstek (Bařiny, Gírová, Hrčava, Bukovec - Kempa, Javořinka, Koniaków, Čierne…. 

Mezi jednotlivými šancemi se začaly kolem roku 1830 stavět strážní budky, tzv. „čartaky“. Na hraničních přechodech byly celnice, tzv. „třicatky“ . „Čartaky“ a „třicatky“ byly v provozu až do roku 1848. Na Valech stávaly významem i velikosti druhé největší šance na pomezí - malé šance V případě takto využité modré značky však neouchutnáte Čierňana

Přes tři státy, na tři piva… Kolem Trojmezí

Na Polském území pokračujte černou turistickou značkou, zhruba po 100 metrech narazíte na zelenou (vlevo), a ta vás doveden do Jaworzynki na tzv. Trzycatek. V hospodě Dragon mají dnes již Tyskie, ale ještě nedávno bylo Brackie, pivo pocházející z jednoho z nejstarších polských pivovarů, který byl postaven v Cieszynie v roku 1846.

Zpět na Hrčavu se dostanete po žluté turistické značce nahoru kolem kostela. Nezapomeňte se však na začátku Hrčavy zastavit na Hrčavské čepované v Hospůdce Na Vyhlídce, kde se zároveň můžete pokochat výhledy nejen na onen nejvyšší dálniční most ve střední Evropě, okolní kopce a kopečky ale také na téměř celou trasu našeho výletu.

Celý výlet je asi 10 kilometrů a dá se zvládnou v pohodě pěšky za půl dne i s ochutnávkami.

Více informací o Těšínském Slezsku na www.tesinskeslezsko.cz

logo
logo

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mistr republiky René Andrle ambasadorem elektrokol MTF

Elektrokola MTF

Bývalý profesionální cyklista René Andrle, který získal během své sportovní kariéry titul mistra republiky a startoval...

Terminály Sazky nejsou jen o sázení. Zaplatíte fakturu, dobijete mobil

Terminály Sazky nejsou jen o sázení. Zaplatíte fakturu, dobijete mobil

Terminál společnosti Sazka je stále vnímán hlavně jako vstupenka k milionům třeba ze Sportky nebo Eurojackpotu. Některá...

Připojištění není zbytečným luxusem

Připojištění není zbytečným luxusem

Jak dobré máte autopojištění, zjistíte většinou až v okamžiku pojistné události. A to už může být pozdě. Jak tedy...

Plánujete vaše letní výlety s předstihem? Vyplatí se to!

Plánujete vaše letní výlety s předstihem? Vyplatí se to!

Sedíte od rána do večera v práci a už teď se chcete těšit na to, jak strávíte léto? Horké dny se blíží mílovými kroky....

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Březen je ještě měsícem podávání přihlášek na vysoké školy. Jaký obor je perspektivní? Zvol si technické vzdělání na...

Další z rubriky

Pořádná nálož zasněžené zábavy v kraji pod Jeseníky a Beskydami

Praděd

Jste-li milovníky adrenalinu a legrace na sněhu, milujete vítr ve vlasech při sjíždění zasněžených svahů, nebo se...

Gultio chrání svými unikátními výrobky hutníky i zdravotníky

Gultio chrání svými unikátními výrobky hutníky i zdravotníky

Když mu lékaři po magnetické rezonanci páteře nekompromisně zakázali svařování, rozhodl se dnes 51letý René Gryga najít...

DPO nabízí cestujícím neomezené wi-fi připojení ve svých vozidlech

DPO nabízí cestujícím neomezené wi-fi připojení ve svých vozidlech

Od začátku března se mohou cestující ve vozidlech Dopravního podniku Ostrava (DPO) připojit k internetu prostřednictvím...

Najdete na iDNES.cz