iDNES.cz

Olomoucký kraj – dvě tváře, co vás dostanou

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Nechte se okouzlit krajem dvou tváří – malebnou hanáckou krajinou podél řeky Moravy a Jeseníky – radostí z ticha a nejčistším vzduchem. Najdete zde koncentraci toho nejlepšího, co tento bohatý kraj nabízí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Olomoucký kraj – dvě tváře, co vás dostanou! | foto: Centrála cestovního ruchu Olomouckého kraje, s.r.o.

Kromě tradiční architektury, technických, přírodních i historických památek, divadel, muzeí a gastroturistiky je zde i pestrá nabídka kulturních akcí.

V úrodné hanácké krajině také stále ožívají kulturní tradice a folklór. Milovníkům aktivní turistiky se nabízí bohatá síť turistických i cykloturistických tras v Jeseníkách, které přímo vybízejí ke sportování. U nás nezapomenete ani odpočívat, k relaxaci vás zvou vyhlášená lázeňská centra a horská střediska. V našem kraji si opravdu každý přijde na své. Čekají na vás nezapomenutelné zážitky, stačí si jen vybrat.

Ruční papírna Velké Losiny

Ruční papírna Velké Losiny

Tvarůžková cukrárna

Tvarůžková cukrárna

HANÁ - Tož přejeďte na vélet

Jedinečný region, který na území České republiky nemá obdoby. Rádi byste viděli tradiční řemeslo, oslavu nebo živé nářečí? Pak Hanou určitě nemůžete minout. Rovné, širé, rodné lány, ano i tak byste si mohli bohatou Hanou představit. Tradice jsou zde stále živé. Doporučujeme navštívit Hanácké muzeum v přírodě Příkazy, které je unikátním dokladem hliněného stavitelství na Hané, či úchvatné mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston, které každoročně probíhá na hradě Helfštýn a řadí se mezi jeden z největších kovářských svátků na světě.

Hrad Helfštýn patří mezi jeden z nejrozsáhlejších hradů ve střední Evropě, kde byla v loňském roce dokončena náročná rekonstrukce renesančního paláce, který je nově z velké části zastřešen a největší místnost se dočkala skleněného stropu. Věříme, že vám vyrazí dech.

Pokud máte rádi duchovno, tak se nechte pohltit dechberoucí atmosférou Baziliky na Svatém Kopečku, která je jednoznačně nepřehlédnutelnou dominantou a také chloubou Olomouce. Toto významné poutní místo prochází dlouhodobou rekonstrukcí, jejíž druhá etapa byla právě dokončena. Díky opravě je nyní tento barokní skvost v perfektním stavu a návštěvníkům se nově otevírají dosud uzavřené prostory.

Basilica minor - Sv. Kopeček

Basilica minor - Sv. Kopeček

Dalším unikátem, který na Hané máme a který patří k oblíbeným turistickým cílům, je Muzeum historických kočárů v Čechách pod Kosířem. Návštěva muzea a samotný program je nezapomenutelným zážitkem pro všechny generace, protože spojuje dávnou minulost se současností. Představí se vám ojedinělá a největší sbírka historických kočárů, saní a luceren ve střední Evropě. Expozice vytvořená restaurátorem Václavem Obrem čítá přes 100 kočárů a saní. Mezi nejvzácnější exponáty patří kočár Zlatá karosa vyrobený ve Francii roku 1750 nebo arcibiskupský kočár, který účinkoval ve filmech Amadeus, Sissi nebo Svatba upírů. Sbírka zahrnuje rovněž smuteční vozy, saně a řadu kočárových doplňků.

Mezi poklady místní kuchyně patří tradiční pokrm Olomoucké tvarůžky - hanácké zlato, které svou vůní a chutí omámí nejednoho z nás. Výchozí surovinou je mléko. Vše o výrobě této hanácké speciality se dozvíte při návštěvě Muzea Olomouckých tvarůžků v Lošticích. Ochutnat je můžete v různých podobách – syrové, obalované, zapečené, smažené nebo třeba ve formě moučníků ve vyhlášené Tvarůžkové cukrárně v Lošticích či jako netradiční tvarůžkovou zmrzlinu ve zdejší kavárně U Lišky Bystroušky.

Muzeum kočárů Čechy pod Kosířem

Muzeum kočárů Čechy pod Kosířem

Muzeum Olomouckých tvarůžků A.W.

Muzeum Olomouckých tvarůžků A.W.

JESENÍKY – hory, které miluješ

Pro milovníky aktivní turistiky jsou Jeseníky jako stvořené. Nabízejí bohatou síť turistických i cykloturistických tras, které přímo vybízejí ke sportování. Doporučujeme absolvovat Hřebenovku Olomouckého kraje, která u nás přechází hned přes tři pohoří, nebo na vlastní kůži zažít světoznámé a jedinečné Rychlebské stezky, které jsou mekkou trailové cyklistiky v České republice. U nás nezapomenete ani odpočívat, k relaxaci vás zvou vyhlášená lázeňská centra a horská střediska. Léčivé prameny daly vzniknout slavné tradici lázeňství v Jeseníkách, proto Jeseníky patří mezi známé lázeňské destinace, jejichž unikátní klima s léčivými účinky se řadí k nejlepším na světě. Vezměte si legendární lázeňský pohárek a vydejte se po stopách léčivých pramenů do parků a lesů Jeseníků. Doporučujeme navštívit Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník, které vděčí za svou světovou proslulost Vincenzovi Priessnitzovi, jemuž se přezdívá „vodní doktor“. Díky němu vznikla nová metoda lázeňského léčení – vodoléčba. Můžete se zde těšit na Fitpark Preissnitz, bylinkové inhalatorium nebo Balneopark Vincenze Priessnitze, který je jedinečným spojením odkazu zakladatele moderní vodoléčby a odpočinku v horském prostředí s dechberoucími výhledy na hřebeny Hrubého Jeseníku.

Pokud rádi relaxujete v teplé vodě, určitě navštivte jedinečný termální park – Termály Losiny, který v České republice nemá obdoby. Jako jediný nabízí relaxační a regenerační vodní svět, bazény napuštěné přírodní termální vodou.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Při lázeňských procházkách nezapomeňte na Ruční papírnu ve Velkých Losinách, která je evropským unikátem a českou národní památkou. Pokud máte rádi tajemno, určitě vás plně pohltí démonická minulost v podobě Čarodějnických procesů, které jsou spojeny s losinským panstvím. V Geschaderově domě v Šumperku najdete stálou expozici, která dokumentuje tento hon na čarodějnice. Jste-li milovníci hudby, nenechte si ujít Mezinárodní setkání flašinetářů v rámci Pekařovské pouti, která každoročně připomíná tradici výroby varhan a flašinetů firmy Franz Kolb & Söhne. Flašinety této firmy můžete najít ve vlastivědném muzeu v Šumperku či Olomouci.

Více informací naleznete na www.ok-tourism.cz.

zpět na článek