Nemocnici v Orlové čekají změny

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Akutní lůžková péče se z orlovské nemocnice přesune na pracoviště v Karviné-Ráji a do Nemocnice s poliklinikou Havířov. Rozhodli o tom krajští zastupitelé. Stěhování a změny v systému akutní péče nenastanou okamžitě, ale uskuteční se postupně, v průběhu následujících dvou let.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Krajská nemocnice v Orlové bude dál sloužit pacientům. | foto: MSK

Zároveň se změní současný model řízení těchto nemocnic - personální unie bude zrušena a havířovská nemocnice bude mít nový samostatný řídící management.

Na těchto tzv. optimalizačních změnách v orlovské nemocnici se shodla také loni zřízená odborná pracovní skupina, zajedno jsou i členové Výboru zdravotní a preventivní péče krajského zastupitelstva.

„Ve hře bylo nejdříve 6 variant, které sestavil management nemocnice - od možnosti optimalizace nastíněné před necelým rokem, to znamená přesun akutních lůžek z Orlové do Karviné, až po ponechání současného stavu. Tyto návrhy posuzovala odborná pracovní skupina, vše v kontextu ochoty zdravotníků změnit působiště. Varianty vyhodnotil i Výbor zdravotní a preventivní péče krajského zastupitelstva a krajští radní, kteří tři z nich předložili krajským zastupitelům. Ti dnes vybrali variantu A, což znamená, že by se akutní péče orlovské nemocnice měla přesunout na pracoviště v Karviné-Ráji a do Nemocnice s poliklinikou Havířov,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.Zdůraznil, že rozhodnutí zastupitelů neznamená zrušení orlovské nemocnice, jak se mnozí lidé obávají, ale jde o systémové změny.

Nemocnice se nezavře

„Lidé se bojí naprosto zbytečně, že chceme orlovskou nemocnici zavřít. S ničím takovým optimalizační změny v orlovské nemocnici nikdy nepočítaly a nepočítají. Nemocnice v Orlové sice projde změnami, které se budou týkat pouze lůžkových oddělení, ale zavírat se rozhodně nebude. Lékaři a zdravotnický personál o pacienty budou pečovat 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu. Lidé se nemusí strachovat ani v případě, kdy se během vyšetření v jakékoliv ambulanci orlovské nemocnice ukáže, že je nutná hospitalizace. Nemocní budou stabilizováni a převezeni sanitkou. Zdarma, bezpečně a rychle. A hlavně – změny nenastanou hned, ale po důkladné přípravě v průběhu několika let,“ vysvětlil náměstek hejtmana Martin Gebauer.

Lidé o práci nepřijdou

Dodal, že kraj a vedení nemocnice udělá všechno pro to, aby se změny co nejméně negativně dotkly také zaměstnanců. „Stojíme o všechny naše zaměstnance. Nikdo z nich nepřijde o práci. Znovu budeme se všemi zaměstnanci orlovské nemocnice jednat. Ponecháme pak na jejich svobodném rozhodnutí volbu a výběr jedné z těchto nemocnic pro jejich další pracovní působení,“ řekl náměstek hejtmana Martin Gebauer s tím, že hlavním důvodem plánovaných změn je zvýšit kvalitu a dostupnost zdravotní péče v Moravskoslezském kraji. A zároveň uspokojit dlouhodobou poptávku po místech pro dlouhodobě nemocné a seniory.

„Lůžková část v nemocnici v Orlové zůstane zachována, dokonce se její kapacita navýší. Jen se ze svého akutního zaměření změní na následnou péči, která je díky stárnoucí populaci velmi potřebná. Spousta akutních lůžek v krajských nemocnicích je nevytížená. Naopak chybí místa pro dlouhodobě nemocné,“ upřesnil náměstek hejtmana Martin Gebauer.

Spokojenější pacienti i zdravotníci

„V celé republice chybí sestřičky i lékaři. Ti, kteří v nemocnicích pracují, jsou pak přepracovaní a unavení. Nemocnice se přitom potýkají s problémy v hospodaření, na některých odděleních jsou nevyužitá lůžka, na jiných chybí. Na Karvinsku také klesl počet obyvatel, zároveň se výrazně zvýšil jejich věkový průměr,“ dodal náměstek hejtmana Martin Gebauer. Upozornil, že díky navrhovaným změnám se také zlepší ekonomická situace nemocnice a budou tak možné větší investice do moderního přístrojového vybavení.„V regionu je hodně nemocnic a málo zdravotnického personálu. Žádný kraj nemá 17 nemocnic jako náš a tak blízko vedle sebe. Je nutná restrukturalizace, ne každá nemocnice může dělat všechno,“ konstatoval náměstek hejtmana Martin Gebauer.

Otázky pro náměstka hejtmana pro zdravotnictví Martina Gebauera

O budoucím fungování orlovské nemocnice rozhodli krajští zastupitelé. Co tomu předcházelo?
Ve hře bylo nejdříve 6 variant, které sestavil management nemocnice. Tyto návrhy posuzovala odborná pracovní skupina, a to také v kontextu ochoty zdravotníků změnit působiště. Varianty vyhodnotil Výbor zdravotní a preventivní péče krajského zastupitelstva a tři z nich předložil krajským zastupitelům. Všechny varianty, se kterými management orlovské nemocnice přišel, počítaly se zachováním lékařské péče v rozsahu 24/7. Ambulance tedy budou lidem k dispozici 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Opakuji, že změny se týkají pouze lůžkových oddělení. Z navržených variant Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje zvolilo dle mého názoru nejvhodnější verzi.

Z jakých možností tedy krajští zastupitelé vybírali?
Zastupitelé měli možnost vybírat mezi oběma krajními návrhy, plus jedním kompromisním řešením. První varianta, která byla nakonec zvolena, byl původní optimalizační návrh, tedy přesun lůžkových oddělení ortopedie, interny i chirurgie. Dále mohli zastupitelé zvolit zachování současného stavu. Třetí variantou pak byl návrh ředitele nemocnice Jiřího Matěje, který přišel s takzvanou jednooborovou nemocnicí. Tento kompromis spočíval v tom, že by se orlovské pracoviště specializovalo na ortopedii. V Orlové by tedy zůstalo celé ortopedické oddělení, lůžková rehabilitace a nezbytný počet interních a chirurgických lékařů.

Zaměstnanci nemocnice v Orlové údajně zvažují podání hromadné výpovědi. Počítá kraj i s touto možností?
O hromadných výpovědích jsem samozřejmě slyšel, ovšem z osobních pohovorů s jednotlivými zaměstnanci vím, že takový postoj rozhodně nemají všichni. Samozřejmě jsou v Orlové zdravotníci, kteří nekompromisně žádají zachování stávajícího stavu. A to i přes opakované informace, že určitá forma restrukturalizace je nutná. Osobně jsem ale hovořil i s pracovníky, ať se sestřičkami nebo i s lékaři, kteří plánované změny naopak plně respektují a jsou ochotni změnit pracoviště. Rád bych připomněl, že z celkového objemu výkonů nemocnice v Orlové je pouze 20 procent akutních, to i podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha znamená, že orlovská nemocnice se nemůže ani v současnosti považovat za akutní nemocnici.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mistr republiky René Andrle ambasadorem elektrokol MTF

Elektrokola MTF

Bývalý profesionální cyklista René Andrle, který získal během své sportovní kariéry titul mistra republiky a startoval...

Plánujete vaše letní výlety s předstihem? Vyplatí se to!

Plánujete vaše letní výlety s předstihem? Vyplatí se to!

Sedíte od rána do večera v práci a už teď se chcete těšit na to, jak strávíte léto? Horké dny se blíží mílovými kroky....

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Březen je ještě měsícem podávání přihlášek na vysoké školy. Jaký obor je perspektivní? Zvol si technické vzdělání na...

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat.

Stejně jako většina z vás mám peněženku plnou plastových karet. Některé používám prakticky každý den, jiné jen když...

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat.

Stejně jako většina z vás mám peněženku plnou plastových karet. Některé používám prakticky každý den, jiné jen když...

Další z rubriky

Nemocnici v Orlové čekají změny

Krajská nemocnice v Orlové bude dál sloužit pacientům.

Akutní lůžková péče se z orlovské nemocnice přesune na pracoviště v Karviné-Ráji a do Nemocnice s poliklinikou Havířov....

Veletrh i-Mobilita se koná na Černé louce v Ostravě

Veletrh i-Mobilita se koná na Černé louce v Ostravě

Veletrh i-Mobilita, který se koná v Ostravě na Černé louce, přináší spoustu krásných inteligentních aut ohleduplných k...

Máte rádi retro? Přijďte se pobavit i nakoupit do ostravského Avionu

Ilustrační foto z Retro dnů z roku 2018

Také si rádi zavzpomínáte, jak jsme se kdysi oblékali, jak jsme bydleli nebo kam jsme jezdili na dovolenou? Po...

Najdete na iDNES.cz