Na silnicích Moravskoslezského kraje se bude pracovat do konce října

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Téměř 105 milionů korun ze svého rozpočtu, 215 milionů od státu a 941 milionů korun z evropských fondů dá letos Moravskoslezský kraj na rekonstrukce a modernizace silnic II. a III. třídy. Stavební ruch na cestách bude proto až do konce října mimořádný.

Kraj má na opravy silnic přes miliardu korun, opravy skončí v říjnu | foto: MSK

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vyžádá si uzavírky a mnohá dopravní omezení. Silnice je ale nutné opravit, technický stav třetiny z nich je velmi špatný.

„Těch finančních prostředků, které se nám podařilo na rekonstrukce krajských cest letos získat, je opravdu hodně - zhruba 3,5krát více než v roce 2017. K tomu Ředitelství silnic a dálnic modernizuje své komunikace I. třídy, navíc budou komunální volby a také města začnou opravovat cesty jako divá. Kraj ale bez ohledu na politiku bude modernizovat silniční síť rovnoměrně v celém regionu. Rozhodující je technický stav. Nejdříve proto přijdou na řadu ty silnice, které jsou v havarijním stavu a mohly by ohrozit bezpečnost provozu,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Kraj má na opravy silnic přes miliardu korun, opravy skončí v říjnu
Kraj má na opravy silnic přes miliardu korun, opravy skončí v říjnu

Správa silnic Moravskoslezského kraje loni nechala změřit všech 2 735 kilometrů silnic nižších tříd, o které se stará. Vyhodnotila nerovnosti, strukturu a poruchy vozovek, vymezila havarijní úseky, zjišťovala, kde je nutné přemístit inženýrské sítě, a další ukazatele technického stavu cest. „Ukázalo se, že 33 procent silnic je v nevyhovujícím (IV. stav 10%) a v havarijním stavu (V. stav 23%) z pětibodové stupnice. Podle toho jsme sestavili plán souvislých oprav silnic II. a III. třídy, kdy nejen vyměňujeme vozovky, ale rekonstruujeme i související objekty - opěrné zdi, propustky, mosty a křižovatky, překládáme sítě - elektřinu, plyn, vodu, kanalizaci. Upravujeme i krajnice, čistíme příkopy, obnovujeme dopravní značení a další,“ vyjmenoval náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Kraj má na opravy silnic přes miliardu korun, opravy skončí v říjnu
Kraj má na opravy silnic přes miliardu korun, opravy skončí v říjnu

Rozsáhlá modernizace silnic vyžaduje i mimořádná dopravní opatření a koordinaci jednotlivých staveb. „Opravit je ale musíme, technický stav je opravdu špatný, v minulosti se do nich neinvestovalo. Nemůžeme to oddalovat. Aby se stav silniční sítě zlepšil, potřebovali bychom přes 4,2 miliardy korun na vozovky a 1,6 miliardy na rekonstrukce mostů,“ upřesnil náměstek hejtmana Jakub Unucka s tím, že kraj dělá maximum pro to, aby dopravní stavby co možná nejméně lidem otravovaly život.

Mnoho řidičů se v souvislosti s opravami silnice ptá na to, zda je dostatečná kontrola toho, jak pracují stavební firmy. Zkrátka, zda nedělají vše pro to, aby se brzy vrátily a silnici opět opravovaly. Vedení kraje ale upozorňuje, že opravy kontroluje nejmodernějšími metodami. Jde o způsob, kdy se opravené úseky skenují ve formátu 3D.

Kraj má na opravy silnic přes miliardu korun, opravy skončí v říjnu

„Jedná se o přesné kontinuální měření tlouštěk živičných směsí, které se nově pokládají v rámci opravy nebo rekonstrukce vozovky,“ říká náměstek ředitele Správy silnic Moravskoslezského kraje Milan Novák. „ Zejména pokládka asfaltových vrstev v předem určené tloušťce je jednou z nejdůležitějších položek rozpočtu stavby. Od nich se odvíjejí mimo jiné životnost opravené silnice a odolnost proti vzniku poruch.“

Stavbaři jsou tedy pod dohledem, který spočívá v měření před zahájením práce, v průběhu oprav a na konci prací. „Výhodou této metody je kontinuálnost měření v celé ploše a délce, kdy je investorovi předložen výsledek měření s vyznačením míst, kde tloušťky nejsou dostatečné,“ uvádí náměstek Novák.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tmavší barvy v interiéru? Rezidence Waltrovka inspiruje vzorovým bytem

Ve Waltrovce se v lednu 2019 otevírá nový vzorový byt. O jeho podobu se...

Nový vzorový byt navrhla designérka Beata Haškovcová, která nás pozvala do Rezidence Waltrovka na jeho návštěvu. Nejvíc...

Držitelé karet Mastercard platí v Česku pomocí služby Apple Pay

Držitelé karet Mastercard platí v Česku pomocí služby Apple Pay

Uživatelé platebních karet Mastercard a mobilů Apple mohou od 19. února platit pomocí Apple Pay. K dispozici je...

Plzeň vs. Slavia! Vsaďte si a sledujte živě na TV Tipsport

Plzeň vs. Slavia! Vsaďte si a sledujte živě na TV Tipsport

První z fotbalových vrcholů jara je tady! Viktoria Plzeň vs. Slavia Praha. Souboj prvních dvou klubů tabulky nabídne...

Odvety českých klubů v Evropské lize! Vsaďte si a získejte 150 Kč

Odvety českých klubů v Evropské lize! Vsaďte si a získejte 150 Kč

Dnes jsou v Evropské lize na programu odvety českých zástupců. Plzeň jede do Záhřebu ve velmi nadějné pozici, když před...

České kluby v jarní části Evropské ligy! Vsaďte si a získejte 150 Kč

České kluby v jarní části Evropské ligy! Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma

Náš fotbal má dva zástupce ve vyřazovacích bojích Evropské ligy! Týmy Slavie a Plzně se utkají v 1. kole play-off s...

Další z rubriky

Popularita cestování MHD roste a zvyšujeme její bezpečnost

Popularita cestování MHD roste a zvyšujeme její bezpečnost

Od ledna 2019 mohou cestující na linkách Dopravního podniku Ostrava (DPO) narazit na asistenty přepravy i v noci. V...

Filozoficko-přírodovědecká fakulta: vyberte si, na co máte chuť

Studentky astrofyziky Vendula Doubravská, Jana Dvořáková, Simona Beerová a Jana...

Filozoficko-přírodovědecká fakulta (FPF) Slezské univerzity v Opavě je mezi tuzemskými veřejnými vysokými školami...

Gultio chrání svými unikátními výrobky hutníky i zdravotníky

Gultio chrání svými unikátními výrobky hutníky i zdravotníky

Když mu lékaři po magnetické rezonanci páteře nekompromisně zakázali svařování, rozhodl se dnes 51letý René Gryga najít...

Najdete na iDNES.cz