Moravskoslezskému kraji se podařilo zvýšit zájem o řemesla a techniku

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Skoro o třetinu více žáků se začíná od září učit řemeslu nebo technice na středních školách v Moravskoslezském kraji.

Moravskoslezskému kraji se podařilo zvýšit zájem o řemesla a techniku | foto: MSK

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Nedostatek kvalifikovaných a kvalitních pracovníků v těchto oborech region trápí dlouhodobě. Proto se vedení Moravskoslezského kraje rozhodlo situaci řešit. V minulém školním roce začala žáky ke studiu technických a řemeslných oborů lákat nejen úspěšná kampaň Řemeslo má respekt, ale také krajská stipendia. A podařilo se. Zájem o obory podporované stipendii se meziročně zvýšil minimálně o 30 procent.

„Moravskoslezský kraj začal žáky vybraných oborů finančně podporovat od začátku minulého školního roku. Krajská stipendia motivují k lepším studijním výsledkům a k zodpovědnějšímu přístupu ke studiu. A jsou také lákadlem pro nové žáky, což je pro nás velmi důležité. Konečné počty nově přijatých žáků do středních škol budeme znát až na podzim, ale už teď je zřejmé, že se zájem o obory podporované stipendii meziročně zvýšil o více než 30 procent,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny a doplnil, že si stipendia pochvalují žáci a jejich rodiče i ředitelé škol. 

„V prvních ročnících podporovaných oborů se výrazně zlepšila docházka a také studijní výsledky žáků,“ doplnil náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.

Krajské stipendium má dvě na sobě nezávislé části. Motivační složku, díky které mohou žáci měsíčně získat 500 nebo 1000 korun a prospěchovou složku. Ta se vyplácí pololetně ve výši tři, dva nebo jeden tisíc korun podle dosahovaných studijních výsledků.

Moravskoslezskému kraji se podařilo zvýšit zájem o řemesla a techniku

„Žáci vybraných technických nebo řemeslných oborů mohou ročně získat až 16 tisíc korun ročně. Ve školním roce 2017/2018 Moravskoslezský kraj žákům ve 21 středních školách vyplatil na stipendiích přes tři miliony korun. Z toho šlo přes dva miliony na motivační složku a necelý milion korun na prospěchovou složku stipendia. Motivační stipendium získalo asi 75 procent žáků z celkového počtu 533 možných a prospěchové stipendium získalo 57 procent žáků,“ řekl náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny a dodal, že přímá finanční podpora žáků bude pokračovat i v tomto školním roce. 

„Budeme také pokračovat s propagační kampaní Řemeslo má respekt. I díky ní se letos opět začne vyučovat obor Klempíř, který pro nezájem nebyl vloni otevřen. Letos v tomto oboru už zápisový lístek odevzdalo 13 žáků. Zájem se zvýšil i u ostatních odvětví, například se dvojnásobil v oborech Řezník – uzenář a Pokrývač.“

Mezi obory podporovanými stipendii bylo pro tento školní rok nejvíce přihlášek podáno do oboru vzdělání Mechanik seřizovač. Stipendia jsou dále udělovaná v učebních oborech Pokrývač, Klempíř, Kominík, Řezník-uzenář, Malíř a lakýrník, Montér suchých staveb, Nástrojař, Elektrikář, Tesař, Zedník, Pekař, Elektromechanik pro zařízení a přístroje a Výrobce textilií a dále v maturitních oborech Mechanik strojů a zařízení, Mechanik seřizovač, Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení, Operátor dřevařské a nábytkářské výroby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Nudíte se? Zkuste rande bez závazků

Nudíte se? Zkuste rande bez závazků

Tajné erotické fantazie žen se stále častěji stávají skutečností na platformách nezávazného seznamování. Dámy zde mohou...

Další z rubriky

Přijďte si zalyžovat do Těšínských Beskyd. Máme nové sedačkové lanovky

Přijďte si zalyžovat do Těšínských Beskyd

Také letos bude nabídka lyžařských areálů v Těšínském Slezsku představovat důležité zprávy pro lyžaře a sněhové...

Nejkrásnější vánoční atmosféru zažijete v ostravském Avionu

Nejkrásnější vánoční atmosféru zažijete v ostravském Avionu

Předvánoční období se v Avion Shopping Parku Ostrava opět nese v duchu filmu Anděl Páně. Nákupní centrum po loňském...

Ostravar Aréna je v Evropě jedinečná. Víme proč

Ostravar Aréna je v Evropě jedinečná. Víme proč.

Ostravar aréna má za sebou úspěšný rok. V hale se během letošního roku objevila celá řada osobností. Naposledy rocková...

Najdete na iDNES.cz