Kdo vaří nejlepší tmavý pivní speciál v ČR? Budete překvapeni

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Ve druhé polovině října byly v Praze vyhlášeny výsledky prestižní pivovarské soutěže Cerevisa Specialis, která se jako jediná v Česku zaměřuje na produkci pivních speciálů. V kategorii tmavých a polotmavých speciálů byla nejlepším pivem za rok 2018 vyhlášena ostravská Černá Barbora.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kdo vaří nejlepší tmavý pivní speciál v ČR? Budete překvapeni. | foto: Ostravar

Černá Barbora je třináctistupňový tmavý pivní speciál z Pivovaru Ostravar. Je uvařena ze čtyř sladů a hořkých odrůd chmele. Nejlepší tmavý pivní speciál současnosti spatřil světlo světa v roce 2014, kdy pivo poprvé uvařil Roman Richter se svým týmem pro ostravské pivní slavnosti. Dlouhou dobu Ostravar vařil pivo jen v limitovaných várkách a distribuval pouze na Ostravsku.

„Reakce na naše černé pivo byla velmi pozitivní. S rostoucí poptávkou jsme s postupem času začali uvažovat o celoroční produkci a celostátní distribuci,” prozrazuje Roman Richter. Správný čas nastal letos. „V černém pivu vidíme zajímavý potenciál růstu, a to jak u nás, tak i na Slovensku. Zejména má-li takovou kvalitu, jakou má právě Černá Barbora,” tvrdil v květnu vrchní sládek. O šest měsíců později se ostravské pivo stalo nejlepším tmavým pivním speciálem v Česku.

Informace ze zákulisí soutěže

Soutěž Cerevisia Specialis o pivní speciál roku je vyhlašována od roku 2009, kdy tato kategorie začala hrát na tuzemském pivním trhu významnou roli. Vzorky piv hodnotí vždy dva nezávislé expertní panely. 

První je složen z 12 specialistů odborných institucí včetně členů degustační komise Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, který je odborným garantem soutěže. Druhý osmičlenný panel, kterému se říká panel reprezentantů, je sestaven z významných osobností z řad novinářů, lékařů a apodobně, působících mimo pivovarství.

Soutěž probíhá celkem ve 4 kategoriích: nejlepší světlý pivní speciál, nejlepší polotmavý a tmavý pivní speciál, nejlepší svrchně kvašený speciál a čtvrtou kategorii tvoří volná disciplina tzv. neobvyklých piv. Letošního ročníku se zúčastnil rekordní počet pivovarů s historicky nejvyšším počtem piv. Černá Barbora soutěžila v kategorii polotmavých a tmavých speciálních piv.

Ostravar speciály umí

Pivovar Ostravar patří k nejstarším dobře fungujícím podnikům na území města Ostravy. Filosofií pivovaru Ostravar je dlouhodobé zaměření se primárně na region, z nějž pochází. Vedle pevného sepětí s Moravskoslezským krajem je ostravský pivovar vyhlášený právě svými pivními speciály. 

„První ocenění za speciální pivo obdržel Ostravar před více než 50 lety. V době, kdy jsme získali ocenění za čtrnáctistupňový světlý speciál Baník, nebyla řada našich konkurentů, ještě na světě,“ připomíná Roman Richter. Spoustu cen pro Ostravar posbírala na přelomu nového tisíciletí také piva Velvet a Kelt a výjimečných úspěchů pak dosáhl Ostravar Strong, legendární světlá čtrnáctka z let 2003 až 2006, která neměla ve své době konkurenci.

V současné době má Ostravar pro pivní speciály dokonce vlastní značku Speciály ze spilky. Jedná se o limitované várky řemeslně zpracovaných piv, které jsou vyšlechťovány na spilce.

www.ostravar.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Také si dáváte první kafe v práci hned po ránu? Tak si běžte k nadřízeným pro pochvalu. Vědci právě prokázali, že jste...

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Pokud se zajímáte o dřevostavby, možná vás bude zajímat, jak vlastně moderní dřevostavba vzniká, a pokud si ji...

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Krátké a pravidelné pauzy na kafe jsou v mnoha zemích samozřejmostí. Jako třeba „fika“. Švédská pauza na kafe, která je...

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Potíže s neplatiči nájemného a jejich časté střídání v bytě, devastace nemovitosti a s tím související finanční ztráty...

Bydlení ve Vochově - venkovský klid a Plzeň na dosah

Bydlení ve Vochově   - venkovský klid a Plzeň na dosah

Plzeň jako čtvrté největší město republiky přináší spoustu pracovních příležitostí a patří k sídlům, která nabízejí...

Další z rubriky

Atrakce Slavností Ostravaru: Ochutnávka z legendárního pivního tanku

Atrakce Slavností Ostravaru: Ochutnávka z legendárního pivního tanku

V ležáckém sklepě pivovaru Ostravar najdete celkem 178 ležáckých tanků o objemu od 175 do 300 hektolitrů a Ostravar...

Na horských kolech s pomoci nové aplikace MTB Beskydy

Těšínské Beskydy skýtají velké množství hezkých výhledů

Stáhněte si z App STore či Google Play do svého mobilního telefonu aplikaci MTB Beskydy, která vás provede těmi...

Slavnosti pivovaru Ostravar. Na které kapely se můžete těšit?

Slavnosti pivovaru Ostravar. Na které kapely se můžete těšit?

Slavnosti pivovaru Ostravar jsou festivalem plným skvělého piva a hudby. Organizátoři letos v unikátních prostorách,...

Najdete na iDNES.cz