iDNES.cz

K přeměně Karvinska přispěje vědecko-výzkumný park EDEN Silesia

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Slezská univerzita ve spolupráci s Moravskoslezským krajem a městem Karvinou připravuje ambiciózní projekt, který pomůže oživit pohornickou krajinu Karvinska. Vzdělávací a vědecko-výzkumný park Eden Silesia bude sloužit nejen vzdělávání, navštěvovat jej bude moci i veřejnost.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

EDEN Silesia by měl spustit provoz v roce 2028 | foto: Moravskoslezský kraj

Projekt EDEN Silesia je jedním ze strategických projektů, který se bude ucházet o evropské finance z Fondu pro spravedlivou transformaci. Slezská univerzita představila, jak bude tento vzdělávací a vědecko-výzkumný park vypadat. Oproti původním představám získala hlavní budova nový design a celý park se ze strategických důvodů posunul blíže městu Karviná.

„Jsem zvědav, jestli nová podoba Edenu bude lidem více připomínat indiánské týpí, sopku nebo kovářský hamr. Ale ať tomu budeme říkat jakkoliv, tak kontrast této moderní zelené a architektonicky zajímavé budovy s betonovou skipovou věží dolu Darkov v sousedství bude zcela jistě novým symbolem změny Karvinska. A pokud se opravdu povede k vytápění a chlazení použít zelenou energii, bude to jasný důkaz toho, že tento dosud černý region se opravdu může změnit k lepšímu. A samozřejmě jsem moc rád, že studie proveditelnosti potvrdila naše předpoklady o tom, že tento projekt bude nejen pěkný, ale i ekonomicky udržitelný,“ řekl 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka.

Finální architektonický návrh Edenu Silesia odráží hlavní téma projektu: propojení člověka s přírodou. „Při tvorbě architektonické studie jsme se nechali inspirovat přírodou a její schopností vytvářet krásný a efektivní design. Snaha o co nejnižší energetickou i ekonomickou náročnost stavby vedla ke zmenšení rozsahu centrální budovy, ve které bude soustředěna hlavní část vzdělávacích aktivit pro studenty naší univerzity i pro veřejnost,“ komentoval finální podobu projektu prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity Tomáš Gongol.

Veřejnost se může těšit na různorodé vzdělávací aktivity i procházky nově vypěstovaným lesem s porostem a rostlinami příbuznými s prehistorickou flórou, ze které vznikalo uhlí. Okrasné i užitkové zahrady včetně vodních ploch v exteriéru o celkové rozloze zhruba 50 hektarů nabídnou návštěvníkům prostor pro odpočinek i kulturní vyžití.

Finální lokalita parku se posunula blíže centru Karviné, tedy blíže lidem. Náměstek primátora statutárního města Karviné Lukáš Raszyk k lepší dostupnosti parku pro obyvatele Karviné řekl: „Jsem přesvědčen, že se nová lokalita výrazně pozitivně odrazí na životě ve městě a jeho okolí. Přesun do blízkosti města zajistí lepší začlenění do celkové infrastruktury města pro jeho následnou obsluhu a využití.“

Finální podobu projektu představili Jakub Unucka (v popředí), Tomáš Gongol a Pavel Tuleja

V areálu také vznikne unikátní univerzitní kampus pro výuku nového studijního programu zaměřeného na regenerativní rozvoj regionu a krajiny, který připravuje Slezská univerzita společně s Mendelovou univerzitou v Brně. Bude tu i prostor na profesní praxi studentů Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné i opavských součástí Slezské univerzity. EDEN Silesia by měl spustit provoz nejpozději v roce 2028.

zpět na článek