Výroba buničiny má v našem regionu dlouholetou tradici, trvající již více než 140 let. V roce 1884 byla zcela dokončena výstavba celulózky pro výrobu papírenské buničiny ve městě Vratimov nedaleko Ostravy. Vratimovská papírna fungovala téměř dalších sto let. V průběhu této doby bylo rozhodnuto o výstavbě nového závodu, který by splňoval nové ekologické normy a zvýšené požadavky na výrobní kapacitu
Starý závod ve Vratimově byl uzavřen a v roce 1983 byla zahájena výroba v nové celulózce v nedalekém Paskově, kam se přesunula většina zaměstnanců z Vratimova. Tato celulózka, nyní známá jako Lenzing Biocel Paskov, se rozkládá na ploše 220 hektarů. Někteří z pracovníků, kteří zažili tento přesun, stále pracují v paskovské továrně.
Po přesunu výroby papírenské buničiny z Vratimova do Paskova pokračovala produkce ještě po dobu dalších třiceti let. V roce 2010 převzala závod rakouská skupina Lenzing, která zahájila rozsáhlé investice do moderních technologií a změnila výrobní program. Od roku 2011 se v závodě vyrábí viskózová buničina, která se následně zpracovává na viskózová vlákna pro textilní průmysl a netkané textilie. Tyto produkty jsou nyní uváděny na trh pod značkami TENCEL™, ECOVERO™, LENZING™ a VEOCEL™.
V Paskově je základní surovinou pro výrobu viskózové buničiny smrkové dřevo. Tato buničina se vyrábí z dřeva nízké kvality, konkrétně z probírek kontrolovaných lesních hospodářství a pilařských zbytků. Během výroby se minimalizuje množství odpadních produktů a téměř veškerý materiálu se dále zpracovává. Díky tomu je závod Lenzing Biocel Paskov udržitelnou biorafinerií, která pracuje v tzv. uzavřených cyklech. Závod je téměř úplně energeticky soběstačný a výroba buničiny má velmi nízkou uhlíkovou stopu. Přibližně 98 % energie potřebné k výrobnímu procesu pochází z vlastní produkce zelené energie. Ročně závod vyrobí zhruba okolo 285 000 tun buničiny.
Skupina Lenzing je lídrem ve svém odvětví. Díky investicím do výstavby nových závodů v Brazílii a Thajsku a modernizaci stávajících výrobních jednotek se stala předním světovým dodavatelem speciálních vláken pro textilní a netkaný průmysl. Za zmínku stojí například využití lenzing vláken pro průmyslové materiály, které nabízejí inovativní řešení nejen pro potřeby různých průmyslových segmentů, ale i pro ochranu životního prostředí. Jedním z takových projektů je nový iniciativní program na ochranu horských ledovců, jenž zahrnuje výrobu udržitelných geotextilií z viskózový udržitelných vláken. Tento projekt pomáhá ochraňovat ledovce před dopady globálního oteplování.
Ve společnosti Lenzing jsou nastavena velmi přísná pravidla v oblasti ekologie a udržitelnosti. Udržitelnost pro společnost není pouze prázdným pojmem, ale představuje jednu z hlavních hodnot, které Lenzing integruje do své strategie. Díky odpovědnému přístupu k výrobě, který začíná zpracováním certifikované dřevní hmoty, vznikají nejen textilní vlákna s mimořádnými vlastnostmi, ale také vlákna, která jsou plně kompostovatelná a biologicky rozložitelná v půdě.
Závod v Paskově vede generální ředitelka a předsedkyně správní rady Ing. Kateřina Kupková, která zároveň působí jako viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy. Ve společnosti pracuje od roku 2001, kdy začínala jako manažerka controllingu, později se stala finanční ředitelkou a od roku 2019 je generální ředitelkou. Paní Kupková pochází z nedalekého Vratimova a již od dětství si pamatuje na úzkou spolupráci výrobního závodu s okolními obcemi a městy.
Lenzing Biocel Paskov se dlouhodobě podílí na rozvoji Moravskoslezského kraje v oblastech vzdělávání, sportu, kultury, environmentu či sociálních oblastech. Dlouhodobou stabilitu společnosti jako zaměstnavatele dokládají i její samotní zaměstnanci, kteří zde strávili nebo stále tráví celou svou profesní dráhu. Díky tomu společnost vykazuje minimální míru fluktuace zaměstnanců.