Dávná hranice mezi Moravou a Slezskem se stává turistickou atrakcí

Komerční sdělení   7:20aktualizováno  7:20 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Ostravice – hranice. Toto středověké dělení Evropy, tedy přesněji Moravy a Slezska si (už jen jako onen slogan) pamatují i dnešní obyvatelé Moravskoslezského kraje. Tok řeky Ostravice skutečně býval hranicí mezi zeměmi: levý břeh byl moravský, pravý slezský.

Ostravice | foto: BESKYDHOST

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dnes už se při překročení řeky neplatí clo a nevstupujete do zahraničí. Přesto původní zemská hranice opět získává nové kouzlo – stává se turistickou atrakcí.

Slezsko
Morava

Jedním z míst, kde si lidé připomínají historii spojenou s hranicí obou zemí, je obec Ostravice. Tím, že novodobá silnice už nekopíruje říční břehy, ale překonává na několika místech tok stejnojmenné řeky, překračují turisté zmíněnou dávnou zemskou hranici. 

Aby si to uvědomili, upozorňuje je na to tabulky se symboly Moravy a Slezska. Přejdete most a najednou jste ve Slezsku. Jdete po silnici dál a vracíte se na Moravu… Hned několik takových míst lze na Ostravici, v obci pod Lysou horou, najít.

Od kostela

Místy, kudy bývalá hranice zemí prochází, vedou nejen běžné turistické trasy, ale také systém stezek, které se nazývají „Po medvědích tlapkách“. Medvědí tlapky jsou značeny symbolem medvídka a vedou pohodovými cestami po zajímavých místech oblasti v okolí Lysé hory, Ondřejníku a hory Smrk. 

Kolem řeky Ostravice návštěvníky hor provází červená stezka. Jak je u stezek Po medvědích tlapkách běžné, nejde ani tak o sportovní výkony, ale spíše o poznání zajímavých míst této oblasti. Stezky jsou určeny všem, zvládnou je rodiny s dětmi i senioři.

Lysá hora z Ondřejníku

Lysá hora z Ondřejníku

Červená značka se symbolem medvídka vás podél řeky Ostravice zavede i do míst, kde stávala dříve významná podhorská vesnice Staré Hamry. Tady se rodila historie zdejšího hutnictví a zušlechťování kovů. Dnes je vesnice, která bývala spojena s Ostravou i železniční tratí, zatopena pod hladinou přehrady s pitnou vodou. 

V době sucha je občas vidět pozůstatky domů či starých mostů přes původní říční tok. Jen kamenný kostel přežil. Stával, jak už to bývá, na kopci nad vesnicí a díky tomu se dnes nachází na břehu přehrady jako jedna z posledních připomínek Starých Hamer. Hned vedle hřbitůvku s pomníkem Maryčky Magdonové, kterou známe z Bezručových Slezských písní...

Staré Hamry
Staré Hamry

Ale pojďme dál po červené stezce značené medvídkem a vraťme se do obce Ostravice. Příběh o zdejší pohnuté historii může vyprávět i místní luteránský kostel. Slezští luteráni jej vystavěli na vrcholku na pravém (tedy slezském) břehu řeky v místě, kam původně sahalo území již zmíněných Starých Hamer.

Fotogalerie

Donedávna byl kostel ukryt v lesích a v podstatě se stal neviditelným. Dnes je opět dominantou krajiny a výhledy na Ostravici z tohoto místa připomínají let vyhlídkového letounu. Ostravice (obec i řeka) jsou hluboko pod vámi, na horizontu se tyčí beskydské hory…

Proč neodbočit k tomuto místu při cestě z Ostravice na Lysou horu? Proč si malou, nevýraznou, oklikou nezpestřit jednu z nejznámějších tras na vrchol Moravskoslezských Beskyd? Stojí za to okořenit sportovní zážitek a udělat z něj i výlet za poznáním minulosti této oblasti…

Více na: www.pomedvedichtlapkach.cz

Projekt „Po medvědích tlapkách“ vznikl za podpory Moravskoslezského kraje a je podporován obcemi Ostravice a Malenovice

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Udělejte něco pro sebe, pořiďte si infrasaunu

Infrasauna Rowen pro 4 osoby nabízí saunování pro celou rodinu. Má 11...

Ta je skvělá nejen pro parádní relaxaci v teple, což přijde v zimních měsících opravdu vhod, ale pečuje i o zdraví. A...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Další z rubriky

Nejkrásnější vánoční atmosféru zažijete v ostravském Avionu

Nejkrásnější vánoční atmosféru zažijete v ostravském Avionu

Předvánoční období se v Avion Shopping Parku Ostrava opět nese v duchu filmu Anděl Páně. Nákupní centrum po loňském...

Ostravský Avion Shopping Park nabízí program pro celou rodinu

Ostravský Avion Sport Park nabídne v srpnu speciální program pro celou rodinu.

Avion Shopping Park Ostrava se dlouhodobě snaží přinášet svým zákazníkům radost z nakupování a také možnost aktivně...

Tyrkysová sbírka měla úspěch. Děkujeme dárcům za štědrost

Tyrkysová sbírka měla úspěch. Děkujeme dárcům za štědrost!

100 000 korun. Na takovou částku byl vypsán šek Tyrkysové sbírky pro Křídlení nadační fond, který nyní částku...

Najdete na iDNES.cz