Jednou z činností, které se Dům kultury Akord Ostrava-Zábřeh věnuje, je realizace vlastních autorských projektů, jakým je třeba STUD2NA aneb Studnice studentských nápadů. Klade si za cíl poskytnout profesionální zázemí pro umělecké aktivity mládeže. Během roku se v rámci projektu předvedly různé divadelní soubory, základní umělecké školy či studentské kapely, z nichž některé se představily také ve společně připravovaném programu letošní Noci divadel.
„Zapojení do Noci divadel či do podobných celoostravských akcí – např. Shakespeare Ostrava 2016, Zažít Ostravu jinak - je věc, kde se Akord prezentuje nad rámec své obvyklé cílové skupiny,“ komentuje dramaturg Akordu Jan Ražnok, „A na druhé straně tím vyjadřujeme podporu právě organizátorům těchto akcí, že jejich aktivity mají smysl.“
Akord pomáhá i na poli charitativní činnosti. Příkladem může být spolupráce s Mobilním hospicem Ondrášek, se kterým připravil benefiční ples, benefiční koncerty a Cyklosvětlušku - večerní jízdu Bělským lesem na kolech ozdobených světýlky. Zapojily se celé rodiny, panovala nádherná atmosféra naplněná souzněním a ochotou pomoci. Výtěžek z těchto akcí putoval na podporu Ondrášku. Akord hospici však pomohl i tím, když jako patron projektu Partnerstvím k rozvoji zprostředkoval řadu setkání ředitelky Ondrášku s profesionálním koučem. O tomto projektu vzniklo video, které můžete zhlédnout níže. Akord se tak stal prvním příkladem ostatním firmám a institucím, které by podobným způsobem mohly podpořit vybrané jedince v jejich profesním či osobním rozvoji.
Od koučinku je to jenom kousek k různým konferencím a firemním střetnutím, jichž bývá Akord partnerem – např. Setkání Patriotů Moravskoslezského kraje, konference Rady pro rozvoj MSK anebo tzv. byznys snídaně. Účastníci těchto akcí se dozvídají nové informace v oblasti managementu a podnikání, vyměňují si zkušenosti s ostatními a nacházejí nové partnery pro své aktivity v rámci networkingových setkání.
Zajímavé příležitosti, jichž umí Akord využít, nabízí Evropské strukturální fondy. Díky grantům z ESF mohly vzniknout projekty určené pro amatérské muzikanty Fajn Fest či amatérské fotografy Foto Fest. Na obou akcích Akord spolupracoval s polskými partnery a Fajn Fest dokonce zvítězil ve své kategorii jako nejlepší projekt za 10leté fungování fondu mikroprojektů Euroregionu Silesia. Finance z EU také posloužily k rozvoji zaměstnanců Akordu, kteří tak mohli absolvovat řadu zajímavých a užitečných školení a workshopů.
„Zaměstnanci jsou pro Akord velkým pokladem,“ tvrdí Daňková. „Máme zde kreativní, pracovité lidí, kteří myslí hlavou i srdcem. Ve svých oborech jsou profesionálové a plně si uvědomují váhu, jakou má pro nás každý klient, každý návštěvník. Moc si vážím jejich přístupu a elánu.“
Akord už dávno nemá nálepku „kulturáku“ z dob minulých. Když ještě přičteme další aktivity, kterým se Akord věnuje na poli obchodní činnosti, jako jsou realizace firemních večírků, eventů, plesů, akcí na klíč, služby vlastní restaurace a hotelu, tak řekněte sami: je Akord klasický kulturák? Jihoostravský dům kultury má za sebou více než padesátiletou historii. Dnes zaujímá pozici moderního, multifunkčního společenského a kongresového centra, které drží krok se současnými trendy. „Akord zní zkrátka ještě lépe,“ usmívá se Daňková.