Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

OR-SYSTEM Open: Umíme spočítat vaše aktivity

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Řešení nedokončené výroby a její oceňování provádí OR-SYSTEM Open již více než 20 let. V letošním roce proběhla legislativní změna, kdy zákon pozměnil dvě oblasti - účtování a oceňování. OR-SYSTEM Open svým uživatelům poskytuje plnou podporu, pojďme se podívat na novinky, změny a přínosy podrobněji.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

OR-System Open: Umíme spočítat vaše aktivity | foto: OR-CZ SPOL. S R.O.

První zákonná změna přinesla změnu účtování přesunem z oblasti výnosů do nákladů a s tím související logikou, kdy se z daňového hlediska nezvyšují výnosy, ale snižují náklady. Zákazníci OR-SYSTEM Open si mohli změnit parametry sami.

Druhá oblast, oceňování, je definována vyhláškou, kterou se provádí některá ustanovení zákona o účetnictví.

Do stávajícího způsobu oceňování, kdy se do přímých nákladů zahrnuje pořizovací cena materiálu a jiných spotřebovaných výkonů plus další náklady, které vzniknou v přímé součinnosti s danou výrobou nebo jinou činností, je nutné k ocenění zásob přiřadit i nepřímé náklady, které se vztahují k výrobě nebo jiné činnosti. Zároveň byl upřesněn způsob oceňování, kdy vlastní náklady zásob vytvořené vlastní činností se oceňují ve skutečné výši nebo na základě kalkulace výroby, stanované účetní jednotkou.

Vlastní náklady zahrnují přímé náklady a mohou zahrnovat také poměrnou část variabilních a fixních nepřímých nákladů, příčinně přiřaditelných danému výkonu a vztahujících se k období činnosti. Náklady na prodej se do těchto nákladů nezahrnují. Volbu metody ocenění provede účetní jednotka s ohledem na povinnosti stanovené zákonem, zejména respektováním principu významnosti a věcného a poctivého zobrazení majetku.

Naši zákazníci mohli mít radost, protože kromě nutné změny nastavení účtování je jejich způsob oceňování přímých nákladů v rámci OR-SYSTEM Open zcela v souladu s novou vyhláškou.

Co modul Controlling v ERP OR-SYSTEM Open vlastně řeší?

Nová legislativní změna vyžaduje zvýšit stávající způsob oceňování zásob a nedokončené výroby o nepřímé náklady. V rámci oceňování lze použít v Controllingu následující možnosti:

  • Definice výrobní režie.
  • Definice části výrobní režie, která bude přiřazena k výrobě.
  • Definice technologické režie, která nejlépe odpovídá požadavku zákona.

Nesmíme zapomenout na přiřazení režijních nákladů k výrobku a k zakázce. Zde je možné také definovat tři možnosti:

a) přiřazení pomocí rozpočtu.

Kdy se definuje suma, která se bude rozpouštět a základna, podle které se bude rozpouštět. Základnou, podle které se bude rozpouštět, mohou být odpracované hodiny na zakázce či výrobku nebo přímé mzdové náklady. Pokud se uživatel rozhodne pro tzv. technologickou režii, základnou pro rozpočet může být množství, vycházející z technologických procesů. Rozpočet se provádí zpravidla jednou měsíčně.

b) přiřazení pomocí sazby.

Tuto možnost používá většina uživatelů, kdy se náklady přiřazují na základě kalkulované sazby k zakázce či výrobku. Sazba se určuje zpravidla na začátku účetního roku a je platná po celý účetní rok.

c) přiřazení oběma dvěma způsoby.

Nejmodernějším způsobem pro přiřazení, který umožňuje Controlling OR-System Open, je spojení obou jmenovaných způsobů do jednoho řešení. Tím vznikne manažerům možnost každý měsíc kontrolovat rozdíl skutečnosti oproti sazbě a v případě negativního vývoje přijmout nápravná opatření, zajišťující zamezení ztrátovosti jednotlivých obchodních případů.

Rychlost a okamžitá reakce – zisk, rentabilita, konkurenční náskok

Kvalitní implementace a nastavení ERP, aby složité výpočty bylo možné provádět automaticky, v krátkém časovém úseku a v rámci účetní závěrky, přináší manažerům vyhodnocování jednotlivých zakázek průběžně, nejen na konci roku nebo při konečném uzavření zakázky. Zřejmou výhodou je snazší orientace při průběžném vyhodnocování ekonomických parametrů, jako jsou zisk, příspěvek na úhradu, marže, nákladovost, rentabilita, skutečná výše režie a produktivita práce, a to nejen za celek, ale i za jednotlivé aktivity - zakázky.

OR-System Open: Umíme spočítat vaše aktivity

Další přínosy

Uživatelé oceňují, že OR-SYSTEM Open má vysokou schopnost zvládnout rozdílná uživatelská nastavení. Controlling váže na výrobní kalkulační systém a rozšiřuje jej o další položky vztahující se nejen k výrobě ale i k obchodu, eventuálně se může jednat o samostatné řešení. Controlling OR-SYSTEM Open provádí ekonomické vyhodnocení výroby za jednotlivé položky kalkulace, kdy se porovnává skutečnost s kalkulací za jednotlivé aktivity - zakázky, a to i ve výrobě s výrobními stupni.

V businessu neexistuje druhé místo

Ve stále turbulentní době, v provázané globální ekonomice světa, je rychlost, přesnost, správnost informací a zapojení zaměstnanců čím dál vyšším fenoménem. ERP OR-SYSTEM Open v komplexním obsahu významně podporuje schopnosti uživatelů pro rychlé rozhodování a správné reakce:

  • řízení vztahů s partnery (CRM), jejich individuální klasifikace a 360o pohled na zákazníky
  • automatizaci procesů mezi obchodem, logistikou a vývojem (konfigurátory výrobků a TPV),
  • propojení konstrukčních technologií (CAD/PLM) a přesných kalkulací výrobků a zakázek,
  • reálné kapacitní plánování zakázek do výroby (APS),
  • průběžný monitoring a automatizaci odhlašování činností výroby,
  • propracovaný controlling a účetnictví,
  • řízení a motivaci všech lidí ve firmě, personalistika.

OR-SYSTEM Open je na účinnou pomoc připraven.

Dokladem je úspěšné nasazení ve více než 100 výrobních a obchodních firmách v České republice a na Slovensku.

Více informací najdete na www.orcz.cz.

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Další z rubriky

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Pro kvalitní plynové armatury se obraťte na specialisty

Pro kvalitní plynové armatury se obraťte na specialisty

Na výrobu a servis plynových armatur, ventilů a uzávěrů se již 27. rokem specializuje firma ARMAGAS s. r. o. Její...

Noblesní Vánoce a Silvestr zažijete v Hotelu Paříž Praha

Noblesní Vánoce a Silvestr zažijete v Hotelu Paříž Praha

Čas sváteční by měl být o pohodě a zklidnění. Odložte proto starosti stranou, nalaďte se na vánoční notu a představte...

Najdete na iDNES.cz