Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Optické kabely. Co vše se o nich lze dozvědět?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Přenosovým mediem pro optickou síť je optické vlákno. Jeho úkolem je dopravit světelný paprsek od zdroje (zářiče) k cíli (detektoru) s co nejnižší ztrátou. Optická vlákna jsou velmi choulostivá na mechanické namáhání a ohyby, takže jsou sdružována a vznikají tak optické kabely.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Optické kabely s těsnou sekundární ochranou [tzv. Tight Buffer] . | foto: LANCOMAT

Konstrukce kabelů se liší použitým pláštěm, počtem vláken a systémem jejich uložení. Optické kabely obsahují jednotlivá optická vlákna o tloušťce 0,125 mm (125 µm) obalená primární izolací. Vlákno s touto primární ochranou má průměr ¼ mm (250 µm).

Zjistěte, jak lze dělit optické kabely

Optické kabely se dělí na dva typy. První s volnou sekundární ochranou [tzv. Loose Tube] - vlákna volně uložena v trubičce a druhý typ s těsnou sekundární ochranou [tzv. Tight Buffer] - na primární ochraně je nanesena sekundární ochrana. Toto vlákno má průměr 0,9 mm (900 µm).

Gelové optické kabely

Dále se optické kabely dělí na suché a gelové. Gelové optické kabely jsou typu Loose Tube - trubička s vlákny je naplněna gelem. Kabel má zvýšenou odolnost proti okolním vlivům prostředí, ale limitní je použití pro vertikální instalaci.

Kabely suché jsou konstrukce Loose Tube nebo  Tight Buffer, kde jsou vlákna v kabelu uložena volně. Vlastní vlákno se skládá z jádra - zde se liší MM (multi-mode, vícevidová, mnohovidová) a SM (single-mode - jednovidová, monovidová) vlákna - a antireflexní vrstvy.

Zatímco SM vlákno obsahuje jádro o průměru 9 µm, u MM vlákna má jádro průměr 50 nebo 62,5 µm. Antireflexní vrstva doplňuje zbylý prostor do průměru 125 µm. Čím je užší jádro, tím je silnější antireflexní vrstva [(125-9):2=58µm, (125-50):2=37,5µm, (125-62,5):2=31,25µm ].

Optické vlákno jako základ optické sítě

Způsob šíření paprsku vláknem záleží na jeho chování při přechodu mezi jádrem a pláštěm, tzv. indexu lomu. U MM vláken rozlišujeme vlákna se stupňovitým indexem lomu a gradientním indexem lomu. U stupňovitého indexu lomu se paprsek odráží od pláště přímo.

U gradientního indexu lomu dochází k jeho ohýbání. MM vlákno je schopné přenášet více vidů [modes], jejichž počet je závislý na vlnové délce světla, které rozlišujeme na lineární, sinusiodální a spirální, ale vždy se jedná o jejich kombinaci.

SM vlákno přenáší jen jediný vid bez odrazů s mezní vlnovou délkou. Rychlost přenosu je závislá na šířce pásma přenosového kanálu, respektive na rozsahu frekvencí, které je tento kanál schopen přenést.

Optické kabely s volnou sekundární ochranou [tzv. Loose Tube]

Optické kabely s volnou sekundární ochranou [tzv. Loose Tube]

Pokud vás informace na téma optické kabely zaujaly, navštivte internetové stránky společnosti LANCOMAT s.r.o. www.lancomat.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Huawei P9 Lite 2017: nadstandard střední třídy.
Huawei P9 Lite 2017: nadstandard střední třídy

Smartphony v poslední době prošly takovým vývojem, že i modely střední třídy mohou nabídnout mnohem více, než tomu bylo v minulosti. Huawei P9 Lite 2017...  celý článek

Mobilní appka roku? Smart Banka od MONETA Money Bank
Mobilní appka roku? Smart Banka od MONETA Money Bank

Pokročilá aplikace pro mobilní telefony Smart Banka se stala absolutním vítězem soutěže Mobilní aplikace roku 2017, kde o hlasy poroty a veřejnosti usilovalo...  celý článek

Barevná revoluce: technologie budoucnosti skrytá v televizorech Samsung QLED.
Barevná revoluce: technologie budoucnosti skrytá v televizorech Samsung QLED

Samsung svou novou řadou televizorů představuje zcela novou kategorii QLED. Tyto televizory přináší špičkový design, prémiový divácký zážitek a ten nejlepší...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.