Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Optické kabely. Co vše se o nich lze dozvědět?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Přenosovým mediem pro optickou síť je optické vlákno. Jeho úkolem je dopravit světelný paprsek od zdroje (zářiče) k cíli (detektoru) s co nejnižší ztrátou. Optická vlákna jsou velmi choulostivá na mechanické namáhání a ohyby, takže jsou sdružována a vznikají tak optické kabely.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Optické kabely s těsnou sekundární ochranou [tzv. Tight Buffer] . | foto: LANCOMAT

Konstrukce kabelů se liší použitým pláštěm, počtem vláken a systémem jejich uložení. Optické kabely obsahují jednotlivá optická vlákna o tloušťce 0,125 mm (125 µm) obalená primární izolací. Vlákno s touto primární ochranou má průměr ¼ mm (250 µm).

Zjistěte, jak lze dělit optické kabely

Optické kabely se dělí na dva typy. První s volnou sekundární ochranou [tzv. Loose Tube] - vlákna volně uložena v trubičce a druhý typ s těsnou sekundární ochranou [tzv. Tight Buffer] - na primární ochraně je nanesena sekundární ochrana. Toto vlákno má průměr 0,9 mm (900 µm).

Gelové optické kabely

Dále se optické kabely dělí na suché a gelové. Gelové optické kabely jsou typu Loose Tube - trubička s vlákny je naplněna gelem. Kabel má zvýšenou odolnost proti okolním vlivům prostředí, ale limitní je použití pro vertikální instalaci.

Kabely suché jsou konstrukce Loose Tube nebo  Tight Buffer, kde jsou vlákna v kabelu uložena volně. Vlastní vlákno se skládá z jádra - zde se liší MM (multi-mode, vícevidová, mnohovidová) a SM (single-mode - jednovidová, monovidová) vlákna - a antireflexní vrstvy.

Zatímco SM vlákno obsahuje jádro o průměru 9 µm, u MM vlákna má jádro průměr 50 nebo 62,5 µm. Antireflexní vrstva doplňuje zbylý prostor do průměru 125 µm. Čím je užší jádro, tím je silnější antireflexní vrstva [(125-9):2=58µm, (125-50):2=37,5µm, (125-62,5):2=31,25µm ].

Optické vlákno jako základ optické sítě

Způsob šíření paprsku vláknem záleží na jeho chování při přechodu mezi jádrem a pláštěm, tzv. indexu lomu. U MM vláken rozlišujeme vlákna se stupňovitým indexem lomu a gradientním indexem lomu. U stupňovitého indexu lomu se paprsek odráží od pláště přímo.

U gradientního indexu lomu dochází k jeho ohýbání. MM vlákno je schopné přenášet více vidů [modes], jejichž počet je závislý na vlnové délce světla, které rozlišujeme na lineární, sinusiodální a spirální, ale vždy se jedná o jejich kombinaci.

SM vlákno přenáší jen jediný vid bez odrazů s mezní vlnovou délkou. Rychlost přenosu je závislá na šířce pásma přenosového kanálu, respektive na rozsahu frekvencí, které je tento kanál schopen přenést.

Optické kabely s volnou sekundární ochranou [tzv. Loose Tube]

Optické kabely s volnou sekundární ochranou [tzv. Loose Tube]

Pokud vás informace na téma optické kabely zaujaly, navštivte internetové stránky společnosti LANCOMAT s.r.o. www.lancomat.cz.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Braňte se proti odposlechům, mohou být kdekoliv

Braňte se proti odposlechům, mohou být kdekoliv

Uvažovali jste někdy nad tím, co by se mohlo stát, kdyby například vaše rozhovory z kanceláře slyšel i někdo další?...

Přichází Backend Stories, příběhy ze světa IT budoucnosti

Přichází Backend Stories: příběhy ze světa IT budoucnosti.

V pátek 20. října zažil literární svět velký třesk. Vznikla nová edice Backend Stories zaměřená na vědeckofantastickou...

Panasonic LUMIX GX800: pro špičkové 4K fotky a videa na sociálních sítě

Panasonic LUMIX GX800: pro špičkové 4K fotky a videa na sociálních sítě.

Stylová kompaktní bezzrcadlovka LUMIX GX800 upoutá pozornost stylovým designem, speciálními funkcemi pro selfíčka,...

Najdete na iDNES.cz