Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Operační program Praha - pól růstu ČR podpoří také inovační podnikání

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Udržení či posílení mezinárodní konkurenceschopnosti pražské ekonomiky bude v nejbližší budoucnosti podmíněno tím, jak Praha dokáže reagovat na celoevropské výzvy takzvaného inteligentního a udržitelného růstu a jak bude dále rozvíjet principy znalostní společnosti.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Nový operační program významně podpoří udržitelný růst v Praze | foto: Operační program Praha - pól růstu ČR

Praha je v porovnání s ostatními kraji výrazně bohatším regionem a zároveň výkonnost její ekonomiky je podle Eurostatu jedna z nejvyšších v Evropské unii. V Praze se generuje více než čtvrtina HDP české republiky a hodnota pražského HDP v přepočtu podle parity kupní síly dosahuje 172 % unijního průměru.

Inovační výkonnost Prahy se zhoršila

Vedle řady pozitiv nelze ale nevidět i slabé stránky, které vyžadují řešení. Ukazuje se například, že velká část hodnoty, která se v Praze vyprodukuje, zde nezůstává. Finanční toky mezi jednotlivými sektory v Praze dále dokládají, že zatímco využívání veřejných zdrojů v podnikatelském sektoru narůstá, nedaří se zvyšovat podíl domácích podnikatelských zdrojů na financování výzkumu a vývoje. To ukazuje na nedostatečnou spolupráci mezi aktéry soukromého, akademického a veřejného sektoru. Inovační podnikání také čelí nedostatku podpůrných služeb, které by pomáhaly podnikům v počátečních obdobích. Podle mezinárodního hodnocení se pozice Prahy v inovační výkonnosti zhoršila. Problémem je materiální a technické zaostávání výzkumných kapacit na území hl. m. Prahy, což je důsledek nedostatečných finančních zdrojů.

Operační program Praha - pól růstu ČR

Operační program Praha - pól růstu ČR

Nový operační program Praha – pól růstu ČR přispěje ke zlepšení situace

K zlepšení situace by měl rozhodně přispět nový operační program pro Prahu na období 2014 – 2020, nazvaný „Praha – pól růstu ČR“, jehož prioritní osou č. 1 je právě posílení výzkumu, technologického rozvoje a inovací. Nový operační program bude dále podporovat udržitelnou mobilitu a energetické úspory, ale také sociální začleňování a boj proti chudobě. Poslední prioritní osu tvoří podpora vzdělání a vzdělanosti a podpora zaměstnanosti. Celková částka určená k čerpání tohoto široce koncipovaného operačního programu není malá, dohromady je připraveno 11 miliard korun. Z toho polovinu tvoří příspěvek Evropské unie.

V rámci prioritní osy č. 1 podpoří operační program spolupráci výzkumných organizací s podniky a veřejnou správou a rozvoj inovačních podniků částkou cca 3,4 mld. Kč. Pokud tedy uvažujete o zahájení vlastního podnikání, sledujte nabídku podnikatelských inkubátorů a vědeckotechnických parků, které tato prioritní osa číslo 1 podpoří, aby mohly účinněji pomáhat začínajícím podnikům. Pokud již podnikáte a uvažujete o spolupráci s výzkumnou organizací, sledujte rovněž tyto informace. Nový pražský operační program totiž podpoří spolupráci podniků a výzkumných organizací. Stejně tak můžete získat podporu, pokud váš podnik potřebuje využít specializovanou službu, kterou si nyní nemůže dovolit (ochrana duševního vlastnictví, certifikace, transfer technologií).

Podpora nových produktů

Praha začne pracovat s novým typem veřejných zakázek, jejichž cílem bude vyvinout nové produkty, které dosud na trhu nejsou, nebo otestovat chystané produkty v praxi. To bude příležitost pro podniky, které si budou chtít rozšířit portfolio produktů nebo využít možnosti praktického vyzkoušení svých dokončovaných novinek. Praha začne rovněž podporovat komercializaci výstupů činnosti výzkumných organizací, které bude moci využít ve prospěch svých obyvatel. Výsledkem projektů výzkumných organizací budou nové produkty připravené ke vstupu na trh. To bude příležitost pro podniky, aby se ujaly jejich komerční produkce.

PhDr. Jan Hauser, ředitel Odboru evropských fondů MHMP

PhDr. Jan Hauser, ředitel Odboru evropských fondů MHMP

„Operační program Praha – pól růstu České republiky podpoří podniky, které mají potenciál svou exportní činností přitáhnout do regionu dodatečné zdroje pro jeho další rozvoj,“ říká ředitel Odboru evropských fondů Magistrátu hl. m. Prahy PhDr. Jan Hauser.

Výzvy k uvedeným aktivitám budou vyhlášeny v prvním a druhém čtvrtletí 2016. Podniky nebudou zpravidla žadateli a podpora se k nim dostane přes mezičlánky, jimiž budou magistrát nebo městské organizace, výzkumné organizace, vědeckotechnické parky a inkubátory, případně specializovaní poskytovatelé služeb.

Aktuální informace najdete na http://www.prahafondy.eu/cz/opppr/vyzvy.html.

Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Přichází Backend Stories, příběhy ze světa IT budoucnosti

Přichází Backend Stories: příběhy ze světa IT budoucnosti.

V pátek 20. října zažil literární svět velký třesk. Vznikla nová edice Backend Stories zaměřená na vědeckofantastickou...

Obraz jako v hollywoodském filmovém studiu

Obraz jako v hollywoodském filmovém studiu.

Televizory osazené panely OLED nabízejí v současnosti nejvyspělejší zobrazovací technologie. Panasonic EZ950 uspokojí i...

Získejte zpět svou krásu v laserovém centru VS Lasera

Získejte zpět svou krásu v laserovém centru VS Lasera

Trápí vás nežádoucí chloupky, vrásky, tetování, nebo třeba chrápání? Všeho se můžete bezbolestně zbavit pomocí šetrných...

Najdete na iDNES.cz