Operace šedého zákalu je prevencí stařecké demence

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Jsem už starý, nic nepotřebuju, nějak už dožiju. Slyšeli jste i vy podobnou větu z úst vašich rodičů nebo prarodičů? V pokročilém věku, bohužel, stále nebývá výjimkou. Navrácením chuti do života a prevencí životní letargie, osamělosti, ale i demence je podle odborníků odstranění šedého zákalu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Operace šedého zákalu je prevencí stařecké demence. | foto: NeoVize

Představte si osmdesátiletého nebo devadesátiletého člověka, který žije sám. Mohou ho trápit problémy se zrakem, ale i sluchem. „Pokud nemá dostatek podnětů, přestává se hýbat a komunikovat s okolím. Velmi brzy se tak u něho může projevit demence. Mozek udržujeme aktivní jen s pomocí tréninku a dostatku podnětů. Šedý zákal v pokročilém stádiu už značně negativně ovlivňuje zrak, a člověk tak postupně přichází o nejdůležitější zdroj vizuálních informací ze svého okolí. Z pohledu očního lékaře může být operace šedého zákalu také výraznou prevencí atrofie mozku z důvodu stařeckých změn,“ vysvětluje docentka MUDr. Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

Demence nejčastěji postihuje osoby ve věku 60 až 65 let a starší, často bývá spojena s Alzheimerovou chorobou, hypoxií po infarktu myokardu či Parkinsonovou nemocí. Postiženým nejprve odumírají buňky krátkodobého paměťového centra, postupem času je zasažena i dlouhodobá paměť, kterou doprovází porucha reálného myšlení. „Dochází také k poškození zrakově-prostorových funkcí“, které přispívají ke zhoršení orientace a odhadu vzdálenosti. Později se přidružují i změny v emoční oblasti – člověk je náladový, vznětlivý, depresivní, vymýšlí si, projevuje se sobecky a zlomyslně,“ vysvětluje klinický psycholog Mgr. Petr Křenek.

Rostoucí nesamostatnost

Odstranění šedého zákalu úplně bývá výraznou změnou k lepšímu. Starší člověk kvůli slabému zraku přestává být samostatný. Nedokáže si uvařit, postarat se sám o sebe nebo vykonávat základní hygienické návyky. V pokročilém stádiu s sebou šedý zákal přináší několik nepříjemných a mnohdy bezpečných doprovodných příznaků. Patří mezi ně citlivost na světlo, neostré vidění, zamlžený obraz a vidění barev se šedavým nádechem.

Operace šedého zákalu je prevencí stařecké demence.

Zdroj: NeoVize

„Ve věkové skupině nad 65 let je odstranění šedého zákalu nejčastějším chirurgickým zákrokem. Operace katarakty je ale dnes indikována již v mnohem mladším věku a dnešní pacienti očekávají excelentní funkční vidění. V současné době jsme schopni implantací torických nitroočních čoček efektivně redukovat také pooperační astigmatismus, tedy vadu způsobující nepřesné zaostření světla na sítnici, a významně tak snížit nutnost nošení brýlí,“ vysvětluje docentka Skorkovská.

Preloadovaná nitrooční čočka

Preloadovaná asférická čočka je novinkou společnosti Alcon pro operace šedého zákalu a zlepšení vidění za zhoršených světelných podmínek. Čočka je vložená v injektoru (preloadovaná), pohybem pístu se složí a pomocí mikrořezu se vkládá do oka. Díky tomu odpadá nutnost s čočkou ručně manipulovat. Mezi výhody preloadované čočky patří odstranění rizika jejího poškození a také rychlejší a bezpečnější provedení zákroku díky menšímu počtu použitých nástrojů a sadě na jedno použití pro každého jednotlivého pacienta. Oční klinika NeoVize Brno je jednou z prvních v ČR, která preloadované nitrooční čočky používá. Jejich cena je stejná jako u základní asférické čočky, přestože poskytuje vyšší komfort i bezpečí.

Po operaci člověk podle odborníků najednou mentálně ožívá. Vrátí se mu pocit, že opět dokáže vnímat a pozorovat svět. Znovu si může číst a bez problémů sledovat své oblíbené televizní programy. Zkrátka opět přijímá informace pomocí nejdůležitějšího smyslového orgánu. Odstranění šedého zákalu přináší novou radost a energii často i celé rodině.

Prevence úrazů

Dobrý zrak bývá také prevencí nejrůznějších úrazů. Právě kvůli zhoršenému a rozmazanému vidění jako přes zamlženou clonu, které je běžným příznakem šedého zákalu, ztrácejí starší lidé orientaci, zamotávají se nebo padají. Přicházejí tak k nešťastným úrazům či zlomeninám končetin. „Operace šedého zákalu je podle nás jistou prevencí zlomenin krčku. Když člověk hůř vidí, nevšimne si schodu nebo jiné nerovnosti na zemi. Snadno klopýtne, spadne a mnohem hůře se mu hojí zlomeniny. Zejména v případě zlomenin kyčelních kloubů, které pacienta připoutají na lůžko, nejednou následuje do půl roku zápal plic a stav, který je jen obtížně léčitelný,“ vysvětluje docentka Skorkovská.

Podobný stav „zrakové nejistoty“ může starší člověk zažívat třeba na přechodu pro chodce. Zejména při ostrém světle má člověk se šedým zákalem před okem mléčný film, vše ostatní vnímá rozmazaně a zamlženě. Často si nevšimne, že se na něj z některé strany řítí auto. Teoreticky tak operace šedého zákalu může v některých případech seniorům zachránit život.

Na operaci bez otálení

Jedinou možností léčby šedého zákalu je operace, při které oční chirurg odstraní zakalenou čočku a nahradí ji novou. Starý mýtus, že zákal musí před operací nejdříve dozrát, už dávno neplatí. Naopak, čím dříve zákrok podstoupíte, tím méně komplikací riskujete. Zákrok by měl přijít už ve chvíli, kdy se projeví první známky zhoršeného vidění, bez ohledu na věk. Během operace oční chirurg odstraní z pouzdra čočky zakalenou hmotu a nahradí ji čočkou umělou.

Zákrok může chirurg vykonávat manuálně, anebo laserem. Při laserové operaci šedého zákalu femtosekundovým laserem nepoužívá oční chirurg skalpel či jiné ostré nástroje. Ty nahrazuje „robot“, precizní laserový paprsek řízený počítačem a kontrolovaný chirurgem. Celá laserová procedura probíhá úplně bez dotyku lidské ruky a je šetrnější.

„Zájem o tuto šetrnou metodu celosvětově roste a brzy bude dostupná i pacientům brněnské NeoVize,“ doplňuje docentka Skorkovská.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Co muže více potěší nežli lahev nejoceňovanější whisky na světě?

Co muže více potěší nežli lahev nejoceňovanější whisky na světě?

Nejedna žena před Vánocemi přemýšlí, čím by potěšila svůj mužský protějšek. Přeci jenom – rozzářené mužské oči u...

Češi na internetu riskují a ztrácejí kontrolu nad svými online daty

Češi na internetu riskují a ztrácejí kontrolu nad svými online daty

Češi si na internetu se svými údaji počínají neopatrně, zjistili odborníci z Kaspersky Lab. Navíc skoro třetina rodičů...

Tato zima bude bez propadlých kanálů a výmolů

Tato zima bude bez propadlých kanálů a výmolů

Firma POKLOPSYSTEM s.r.o. přináší dobrou zprávu pro řidiče. V letošní zimě nemusí nikde být výmoly a propadlé nebo...

Jak na nejlepší řízky

Jak na nejlepší řízky

Štědrý den je den, kdy vrcholí všechny přípravy vánočních svátků. Dárky jsou koupené, zabalené, výzdoba je hotová,...

Skutečně dokonalé domácí kino už není utopie

Skutečně dokonalé domácí kino už není utopie

Sledování televize je pro většinu Čechů jedním z hlavních způsobů relaxace, a o Vánocích to platí dvojnásob. Jak...

Další z rubriky

Pro naše oči je podzim velmi náročné období

Pro naše oči je podzim velmi náročné období!

Zrak je nejdůležitějším lidským smyslem, přesto mnoho z nás nevěnuje svým očím patřičnou pozornost. Přitom oční choroby...

Hemoroidy nebo řitní trhliny – trápení mnoha lidí.

Konec s hemoroidy a fissurami – řitními trhlinami!

V květnu 2002 společnost ON CLINIC, s.r.o. – ProctoClinic, která má sídlo v centru Prahy, otevřela pobočku i v centru...

Lukáš Haramach vaří v restauraci Hnízdo moderní českou gastronomii

Lukáš Haramach vaří v restauraci Hnízdo moderní českou gastronomii.

Krásné prostředí a také vynikající jídlo si mohou přijít vychutnat hosté do restaurace Hnízdo ve Slatině. O to, aby zde...

Najdete na iDNES.cz