Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Operace šedého zákalu je prevencí stařecké demence

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Jsem už starý, nic nepotřebuju, nějak už dožiju. Slyšeli jste i vy podobnou větu z úst vašich rodičů nebo prarodičů? V pokročilém věku, bohužel, stále nebývá výjimkou. Navrácením chuti do života a prevencí životní letargie, osamělosti, ale i demence je podle odborníků odstranění šedého zákalu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Operace šedého zákalu je prevencí stařecké demence. | foto: NeoVize

Představte si osmdesátiletého nebo devadesátiletého člověka, který žije sám. Mohou ho trápit problémy se zrakem, ale i sluchem. „Pokud nemá dostatek podnětů, přestává se hýbat a komunikovat s okolím. Velmi brzy se tak u něho může projevit demence. Mozek udržujeme aktivní jen s pomocí tréninku a dostatku podnětů. Šedý zákal v pokročilém stádiu už značně negativně ovlivňuje zrak, a člověk tak postupně přichází o nejdůležitější zdroj vizuálních informací ze svého okolí. Z pohledu očního lékaře může být operace šedého zákalu také výraznou prevencí atrofie mozku z důvodu stařeckých změn,“ vysvětluje docentka MUDr. Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

Demence nejčastěji postihuje osoby ve věku 60 až 65 let a starší, často bývá spojena s Alzheimerovou chorobou, hypoxií po infarktu myokardu či Parkinsonovou nemocí. Postiženým nejprve odumírají buňky krátkodobého paměťového centra, postupem času je zasažena i dlouhodobá paměť, kterou doprovází porucha reálného myšlení. „Dochází také k poškození zrakově-prostorových funkcí“, které přispívají ke zhoršení orientace a odhadu vzdálenosti. Později se přidružují i změny v emoční oblasti – člověk je náladový, vznětlivý, depresivní, vymýšlí si, projevuje se sobecky a zlomyslně,“ vysvětluje klinický psycholog Mgr. Petr Křenek.

Rostoucí nesamostatnost

Odstranění šedého zákalu úplně bývá výraznou změnou k lepšímu. Starší člověk kvůli slabému zraku přestává být samostatný. Nedokáže si uvařit, postarat se sám o sebe nebo vykonávat základní hygienické návyky. V pokročilém stádiu s sebou šedý zákal přináší několik nepříjemných a mnohdy bezpečných doprovodných příznaků. Patří mezi ně citlivost na světlo, neostré vidění, zamlžený obraz a vidění barev se šedavým nádechem.

Operace šedého zákalu je prevencí stařecké demence.

Zdroj: NeoVize

„Ve věkové skupině nad 65 let je odstranění šedého zákalu nejčastějším chirurgickým zákrokem. Operace katarakty je ale dnes indikována již v mnohem mladším věku a dnešní pacienti očekávají excelentní funkční vidění. V současné době jsme schopni implantací torických nitroočních čoček efektivně redukovat také pooperační astigmatismus, tedy vadu způsobující nepřesné zaostření světla na sítnici, a významně tak snížit nutnost nošení brýlí,“ vysvětluje docentka Skorkovská.

Preloadovaná nitrooční čočka

Preloadovaná asférická čočka je novinkou společnosti Alcon pro operace šedého zákalu a zlepšení vidění za zhoršených světelných podmínek. Čočka je vložená v injektoru (preloadovaná), pohybem pístu se složí a pomocí mikrořezu se vkládá do oka. Díky tomu odpadá nutnost s čočkou ručně manipulovat. Mezi výhody preloadované čočky patří odstranění rizika jejího poškození a také rychlejší a bezpečnější provedení zákroku díky menšímu počtu použitých nástrojů a sadě na jedno použití pro každého jednotlivého pacienta. Oční klinika NeoVize Brno je jednou z prvních v ČR, která preloadované nitrooční čočky používá. Jejich cena je stejná jako u základní asférické čočky, přestože poskytuje vyšší komfort i bezpečí.

Po operaci člověk podle odborníků najednou mentálně ožívá. Vrátí se mu pocit, že opět dokáže vnímat a pozorovat svět. Znovu si může číst a bez problémů sledovat své oblíbené televizní programy. Zkrátka opět přijímá informace pomocí nejdůležitějšího smyslového orgánu. Odstranění šedého zákalu přináší novou radost a energii často i celé rodině.

Prevence úrazů

Dobrý zrak bývá také prevencí nejrůznějších úrazů. Právě kvůli zhoršenému a rozmazanému vidění jako přes zamlženou clonu, které je běžným příznakem šedého zákalu, ztrácejí starší lidé orientaci, zamotávají se nebo padají. Přicházejí tak k nešťastným úrazům či zlomeninám končetin. „Operace šedého zákalu je podle nás jistou prevencí zlomenin krčku. Když člověk hůř vidí, nevšimne si schodu nebo jiné nerovnosti na zemi. Snadno klopýtne, spadne a mnohem hůře se mu hojí zlomeniny. Zejména v případě zlomenin kyčelních kloubů, které pacienta připoutají na lůžko, nejednou následuje do půl roku zápal plic a stav, který je jen obtížně léčitelný,“ vysvětluje docentka Skorkovská.

Podobný stav „zrakové nejistoty“ může starší člověk zažívat třeba na přechodu pro chodce. Zejména při ostrém světle má člověk se šedým zákalem před okem mléčný film, vše ostatní vnímá rozmazaně a zamlženě. Často si nevšimne, že se na něj z některé strany řítí auto. Teoreticky tak operace šedého zákalu může v některých případech seniorům zachránit život.

Na operaci bez otálení

Jedinou možností léčby šedého zákalu je operace, při které oční chirurg odstraní zakalenou čočku a nahradí ji novou. Starý mýtus, že zákal musí před operací nejdříve dozrát, už dávno neplatí. Naopak, čím dříve zákrok podstoupíte, tím méně komplikací riskujete. Zákrok by měl přijít už ve chvíli, kdy se projeví první známky zhoršeného vidění, bez ohledu na věk. Během operace oční chirurg odstraní z pouzdra čočky zakalenou hmotu a nahradí ji čočkou umělou.

Zákrok může chirurg vykonávat manuálně, anebo laserem. Při laserové operaci šedého zákalu femtosekundovým laserem nepoužívá oční chirurg skalpel či jiné ostré nástroje. Ty nahrazuje „robot“, precizní laserový paprsek řízený počítačem a kontrolovaný chirurgem. Celá laserová procedura probíhá úplně bez dotyku lidské ruky a je šetrnější.

„Zájem o tuto šetrnou metodu celosvětově roste a brzy bude dostupná i pacientům brněnské NeoVize,“ doplňuje docentka Skorkovská.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sakura mezi šestnácti nejlepšími stavbami světa

Sakura mezi šestnácti nejlepšími stavbami světa

Rezidence Sakura skupiny T.E se probojovala mezi 16 nejlepších staveb světa v kategorii Residential – Future Project...

Deset důvodů, proč jsou datovky lepší než maily a dopis

Deset důvodů, proč jsou datovky lepší než maily a dopis

Jen málokdo z nás si libuje v komunikaci se státní správou. Úředníci bývají často přehlceni a na jejich odpověď se...

S O2 TV se přechodu na DVB-T2 bát nemusíte.

S O2 TV se přechodu na DVB-T2 bát nemusíte.

Těšit se můžete i na větší množství sportu.

Kdo ovládne finále? Vsaďte si na MS a získejte 1 000 Kč zdarma

Francie vs. Chorvatsko

Je tady netrpělivě očekávaný vrchol! Kdo ovládne finále MS 2018? Vstupte do největší komunity sázkařů a vyzvedněte si...

Top nápady, díky kterým vytvoříte perfektní kancelář

Top nápady, díky kterým vytvoříte perfektní kancelář

V práci trávíme minimálně třetinu života. Právě proto byste měli klást důraz na to, abyste se v práci cítili co...

Další z rubriky

Hledáte ubytování v Brně? Penzion Integrity předčí vaše představy

Hledáte ubytování v Brně? Penzion Integrity předčí vaše představy

Chystáte se do Brna a poohlížíte se o příjemném ubytování, kde budete mít klid na spaní a zároveň se odtamtud snadno...

Festival přinese do Znojma hudební hvězdy i gastronomické zážitky

Patron festivalu Pavel Šporcl si zahrál s Cimbálovou muzikou Antonína Stehlíka...

Hudební festival Znojmo již počtrnácté promění Znojmo a okolí v dějiště jednoho z nejoblíbenějších festivalů klasické...

Dobrý zaměstnanec nad zlato? Vychovejte si schopné řemeslníky podle svého

Duální vzdělávání, tedy systém spolupráce mezi odbornými školami a firmami je v...

Sháníte kvalitní zaměstnance pro vaši firmu? Jak získat dobré řemeslníky, aniž byste je museli shánět v zahraničí nebo...

Najdete na iDNES.cz