Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Opavské Slezsko je ideální pro sportovce i milovníky kultury

Komerční sdělení   7:25aktualizováno  7:25 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Když přijíždíte ze slezského venkova k Opavě, okolní krajina vás okouzlí. Panuje tu totiž nerušený klid a rozlehlá pole s obilím jsou jako vystřižená z obrazů holandských malířů. O kus dál můžete v lesích putovat za tajemstvím břidlicových štol a honosné zámky zase vyprávějí slavné příběhy zdejší historie

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Opavské Slezsko je ideální pro sportovce i milovníky kultury | foto: Moravian-Silesian Tourism, s.r.o.

Území, kde řeky vytvářejí půvabné záhyby a mokřady mezi loukami, patřilo k velmi vyspělým částem Rakouska-Uherska. Dařilo se tu jak zemědělství, tak umění, stavitelství i vědě. Díky tomu dnes můžeme obdivovat bohatství památek, rozesetých po celém kraji. Patří mezi ně mlýny, venkovské statky, muzea nebo skanzeny. Propojuje je spousta kvalitních cyklistických tras, takže si můžete návštěvy pamětihodností vychutnat i v sedle kola.

Za architekturou a poznáním do Opavy a okolí

Jedním z největších klenotů celé turistické oblasti je samotná Opava. V dřívějším hlavním městě českého Slezska si můžete prohlédnout dvě náměstí a také řadu kulturních a církevních památek. Srdce města tvoří historické centrum se Slezskou univerzitou, radnicí a všestranně zaměřeným Slezským zemským muzeem. Jedinečnou atmosféru doplňují památkově chráněné domy spolu s množstvím útulných kaváren podél pěší zóny.

Opavské Slezsko je ideální pro sportovce i milovníky kultury

Foto: Archiv TO Opavské Slezsko

Svou krásou Opavsko přitahovalo staré šlechtické rody, které na jeho území obývaly okouzlující panská sídla. V Hradci nad Moravicí vás uvítá cihlová vstupní brána Červeného zámku, jejímž vzorem se stala architektura německých hradů. Ke komplexu budov patří také Bílá věž a kolem zámku se rozprostírá obrovský lesopark s okrasnými dřevinami. Komnaty tohoto honosného sídla pamatují také vzácné hosty – pobýval tu Ludwig van Beethoven nebo Ferenc Liszt.

Opavské Slezsko je ideální pro sportovce i milovníky kultury

Foto: Archiv TO Opavské Slezsko

Empírový zámek s velkým hospodářstvím v Raduni sloužil jako letní sídlo slavnému rodu Larisch-Mönnichů. Domácí ruch si tu můžete živě představit, dekorace místností totiž působí tak, jakoby obyvatelé právě odešli. To, co však dává zámku v Raduni nezaměnitelné kouzlo, je park s několika rybníky, který dokonale dokresluje pohled na budovu. Z původních přilehlých hospodářských staveb tu zrekonstruovali ještě zámeckou sýpku a unikátní oranžerii.

Nádech aristokratického přepychu si můžete užít také při návštěvě bohatě zdobeného zámku ve Velkých Hošticích, kde dnes uvidíte archeologickou expozici a za návštěvu stojí také krásné panské sídlo v Kyjovicích. Barokní zámek Kravaře a rezidence Rothschildů v Šilheřovicích se staly elegantními centry slezského golfu.

Opavské Slezsko je ideální pro sportovce i milovníky kultury

Foto: Archiv TO Opavské Slezsko

Od selského života ke krajině břidlice

Opavský venkov má jedinečnou atmosféru a také spoustu tradic. Přesvědčit se o tom můžete například ve vesničce Lipina, kde stojí unikátní památkově chráněné domy. Podařilo se u nich zachovat původní selskou architekturu a pro své obyvatele jsou srdeční záležitostí.

Co obnášel každodenní zemědělský život obyvatel Hlučínska na začátku 20. století vám zase přiblíží Bolatický skanzen lidových řemesel. Tady každý rád vzpomíná, kterou z věcí zahlédl u babičky na půdě a jak uměli být lidé šťastní i bez technických vymožeností. Nostalgii starých časů si můžete připomenout také v muzeu Slezský venkov v Holasovicích a ve skanzenu Malé Hoštice.

Dalším z divů Opavského Slezska, tentokrát přírodním, je arboretum Nový Dvůr. Můžete tu cestovat po celém světě díky 7 000 druhů rostlin z různých koutů země. Ve skleníku se návštěvníci ocitnou v prostředí tropů a čeká tu na ně také zookoutek.

Čistá příroda na Vítkovsku a Budišovsku, obestřená tajemstvím pod povrchem, upoutá všechny romantické duše. Toulky po naučných trasách Břidlicová stezka a Dědictví břidlice vám odhalí příběh významné těžby „černého zlata“. Uprostřed lesů můžete objevovat staré štoly, haldy a bývalá důlní díla. Střešní krytina z Čermné ve Slezsku byla tak kvalitní, že ji použili na střechu Národního divadla. Více zajímavostí o těžbě a zpracování břidlice vám přiblíží Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou. Právě teď se v něm můžete těšit na jedinečnou expozici s interaktivní zahradou.

Opavské Slezsko je ideální pro sportovce i milovníky kultury

Foto: Archiv TO Opavské Slezsko

Na návštěvě mezi technickými památkami

Na sklonku 19. století se Carl Weisshuhn, dědeček spisovatelky Joy Adamsonové, která se proslavila příběhem lvice Elsy, rozhodl založit papírnu v Žimrovicích. Později k ní vybudoval náhon od řeky Moravice, aby měl dostatek vody pro výrobu elektrické energie i plavení dřeva. Unikátní Weisshuhnův kanál s vodními tunely je dnes plně funkční technickou památkou. Stejná technická dokonalost byla nutná pro stavění mlýnů, kterých se na Opavsku zachovalo mnoho. Byly to především mlýny větrné nebo vodní a řadu z nich můžete dnes navštívit.

Abyste si mohli co nejlépe prohlédnout slezskou krajinu, bude nejlepší vystoupat na některou z rozhleden. Kousek od Hradce nad Moravicí stojí dřevěná rozhledna Šance v Jakubčovicích, ze které se můžete krásně rozhlížet po Jeseníkách i Beskydech. Stejně zajímavý pohled je odsud na nedalekou Opavu. Z rozhledny na nádvoří zříceniny hradu Vikštejn zase můžete obdivovat vyhlídku do údolí řeky Moravice.

Sport a koupání je nejlepší kombinace

Na Opavsku si přijdou na své také příznivci cyklistiky a in-line bruslení. Celým regionem prochází dálková cyklostezka Slezská Magistrála č. 55, která propojuje Jeseníky s Hlučínskem a pokračuje dále do Ostravy. Na ní navazují jednotlivé menší cyklostezky.

Kromě toho se dají trasy na kole plánovat tematicky. Krásný výlet vznikne propojením zámků nebo se můžete vydat údolím řeky Moravice k přehradě Kružberk. Další možností je zajet se podívat z Opavy na areály československého opevnění do Milostovic nebo do Darkoviček u Hlučína a připomenout si tak dramatickou historii naší země za 2. světové války.

Opavské Slezsko je ideální pro sportovce i milovníky kultury

Foto: Archiv TO Opavské Slezsko

Horké letní dny lákají k příjemnému osvěžení někde u vody. Opavsko může turistům nabídnout mnoho krásných koupališť a bazénů – mezi nejoblíbenější patří například koupaliště v Bolaticích nebo stylové koupaliště ze 30. let v Opavě. Kousek za městem se nachází také Stříbrné jezero. Krásu přírodního koupání a čistou vodu najdete v zatopeném břidlicovém lomu ve Svobodných Heřmanicích.

Nenechte si ujít ani známou rekreační oblast Hlučínské jezero, které je rájem sportů všeho druhu. Napříč jezerem vede dlouhý vlek pro vodní lyže a vyzkoušet tu můžete třeba jachting nebo windsurfing. Travnaté pláže okolo vody jsou ideální pro tenis, plážový volejbal a další aktivity.

Opavské Slezsko je ideální pro sportovce i milovníky kultury

Foto: Archiv TO Opavské Slezsko

Jak je vidět, v Opavském Slezsku nuda nehrozí. Turisté tu mají bohaté možnosti poznání, sportu i odpočinku, takže si každý najde to své. Vydejte se prozkoumat jeden z nejzajímavějších regionů české historie!

Opavské Slezsko je ideální pro sportovce i milovníky kultury

Foto: Archiv TO Opavské Slezsko

ROP pro Moravian-Silesian Tourism, s.r.o.

ROP pro Moravian-Silesian Tourism, s.r.o.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Objevte krásy přírody a pohádkového světa se značkou PANDORA

Objevte krásy přírody a pohádkového světa se značkou PANDORA

Šperkařský dům PANDORA letos na podzim představuje hned dvě nové kolekce šperků s názvy Zrnka života a Královské...

Další z rubriky

Světový vývoj senzorů pro automotive v Ostravě

Světový vývoj senzorů pro automotive v Ostravě

Zajímá Vás vývoj produktů v automobilovém průmyslu? Vývojové centrum senzorů pro automobilový průmysl s celosvětovou...

ODISky prvňáčkům zdarma

ODISky prvňáčkům zdarma

Dopravní podnik Ostrava (DPO) nabízí podobně jako v loňském roce letošním prvňáčkům jejich první ODISku (kartu pro...

Na silnicích Moravskoslezského kraje se bude pracovat do konce října

Kraj má na opravy silnic přes miliardu korun, opravy skončí v říjnu

Téměř 105 milionů korun ze svého rozpočtu, 215 milionů od státu a 941 milionů korun z evropských fondů dá letos...

Najdete na iDNES.cz