Syndrom počítačového vidění častěji postihuje ženy

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Problémy se zaostřením, únava a pálení očí, rozmazané nebo dvojité vidění, slzení očí nebo naopak suché oči, bolesti hlavy, malátnost. Zažili jste někdy při práci na počítači některou z těchto obtíží?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Syndrom počítačového vidění častěji postihuje ženy | foto: VašeČočky.cz

Může jít o projevy syndromu počítačového vidění neboli digitální únavy zraku. Průzkumy ukazují, že už po 2 hodinách denně strávených u počítače je více než 90% pravděpodobnost, že se u vás některé symptomy začnou projevovat. 

Obrazovky oči nekazí, ale...

Syndrom počítačového vidění neboli digitální únava zraku je kombinací problémů očí, které se objevují při používání počítače a dalších elektronických zařízení. „Obrazovky našich přístrojů jako takové oči nekazí, jak nás v dětství strašili rodiče. Na problémy si zaděláváme spíše špatnými návyky, jako je nevhodné osvětlení, odraz světla na displejích, špatné sezení a nesprávná vzdálenost od displeje nebo nekorigované vady zraku,“ vysvětluje Daniel Szarvas, kontaktolog VašeČočky.cz. Důsledkem syndromu počítačového vidění může být pokles pracovní produktivity, fyzická únava nebo zhoršení nálady.

Citlivější oči mají dospívající a ženy

Obyvatelé západních zemí tráví prací na počítači v průměru zhruba 6 hodin denně, mnoho lidí ale kouká do displejů i 10 a více hodin. Přitom už po 2 hodinách strávených u počítače je pravděpodobnost, že se u vás začne projevovat některý z příznaků syndromu počítačového vidění, více než 90%. Častěji pak podle vědců těmito projevy trpí dospívající a ženy. Ty navíc mívají citlivější oči v souvislosti s menstruací, těhotenstvím, kojením nebo menopauzou.

Pomůžou speciální čočky

Ještě větší komplikace je to pro lidi, kteří nosí kontaktní čočky a kteří už tak mají větší riziko syndromu suchých očí. Dobrá zpráva ale je, že výrobci kontaktních čoček se digitální době přizpůsobují a vyvíjí speciální čočky pro lidi, kteří tráví významnou část dne před monitorem.

Syndrom počítačového vidění častěji postihuje ženy

Například čočky Biofinity Energys se od těch klasických liší materiálem (je prodyšnější a lépe udržuje vlhkost) i zpracováním. Jako jediné čočky na trhu totiž využívají pokročilou optiku, která pomáhá zmírnit únavu očí způsobenou zaostřováním na detaily na obrazovce. Tato technologie usnadňuje přecházení zraku z obrazovky mimo ni a zpět a uživatel vidí jasněji.Biofinity Energys seženete na VašeČočky.cz

Pro nositele čoček je vhodný také roztok s obsahem kyseliny hyaluronové, díky které vydrží čočky hydratované po celý den, a lékaři doporučují používat pravidelně zvlhčující kapky.
Pokud tedy korigujete nějakou zrakovou vadu, zkuste čočky pro digitální dobu nebo počítačové brýle. Pokud žádnou vadou netrpíte, měly by vám pomoci zvlhčující kapičky. Obě kategorie by pak měly dodržovat tři hlavní zásady:

  1. Dodržujte správnou vzdálenost
    Při čtení na počítači, telefonu či tabletu mějte text ve vzdálenosti 30–40 centimetrů od očí.
  2. Dbejte na správné osvětlení
    Jas a kontrast na monitoru upravte vzhledem k okolnímu osvětlení - čím více okolního světla, tím vyšší by měl být jas monitoru a naopak. Světlo by se nemělo na monitoru odrážet, stejně tak oči unavuje stín.
  3. Pravidelné pauzy
    Každých dvacet minut si dejte pauzu na dvacet vteřin a zadívejte se na vzdálenost cca 6 metrů. Ideální je udělat si alespoň dvě krátké přestávky za hodinu (stačí 30 až 60 vteřin). Každé dvě hodiny si udělejte patnáctiminutovou přestávku.

Nejčtenější

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Z čeho postavit a jak? Co takhle se zeptat člověka, kterému stavební materiál prochází denně rukama? Majitel rodinného...

Tmavší barvy v interiéru? Rezidence Waltrovka inspiruje vzorovým bytem

Ve Waltrovce se v lednu 2019 otevírá nový vzorový byt. O jeho podobu se...

Nový vzorový byt navrhla designérka Beata Haškovcová, která nás pozvala do Rezidence Waltrovka na jeho návštěvu. Nejvíc...

Plzeň vs. Slavia! Vsaďte si a sledujte živě na TV Tipsport

Plzeň vs. Slavia! Vsaďte si a sledujte živě na TV Tipsport

První z fotbalových vrcholů jara je tady! Viktoria Plzeň vs. Slavia Praha. Souboj prvních dvou klubů tabulky nabídne...

České kluby v jarní části Evropské ligy! Vsaďte si a získejte 150 Kč

České kluby v jarní části Evropské ligy! Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma

Náš fotbal má dva zástupce ve vyřazovacích bojích Evropské ligy! Týmy Slavie a Plzně se utkají v 1. kole play-off s...

Tajemstvím dokonalé cesty jsou štěrkové rohože Nidagravel

Tajemstvím dokonalé cesty jsou štěrkové rohože Nidagravel

Trápí vás terén, do kterého se boří auta, chodci nebo cyklisti? Řešení nabízí štěrkové rohože Nidagravel, které jsou...

Další z rubriky

Sportujte #LikeAGirl

Bára Votíková

Polovina dívek skončí se sportem s příchodem puberty – kampaň Always #LikeAGirl je podporuje, aby se sportu nemusely...

Pět vlastností dobrého obchodního zástupce

Pět vlastností dobrého obchodního zástupce

Jak se pozná spolehlivý a důvěryhodný obchodní zástupce bankovních i nebankovních společností? Poradíme vám, na co se...

Jak dnešní způsoby seznamování ovlivnily sociální sítě?

Jak dnešní způsoby seznamování ovlivnily sociální sítě?

Podat si seznamovací inzerát do novin nebo časopisu a pak čekat, až někdo napíše? Nemyslitelné. Dnes stačí pár vět,...

Najdete na iDNES.cz