Syndrom počítačového vidění častěji postihuje ženy

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Problémy se zaostřením, únava a pálení očí, rozmazané nebo dvojité vidění, slzení očí nebo naopak suché oči, bolesti hlavy, malátnost. Zažili jste někdy při práci na počítači některou z těchto obtíží?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Syndrom počítačového vidění častěji postihuje ženy | foto: VašeČočky.cz

Může jít o projevy syndromu počítačového vidění neboli digitální únavy zraku. Průzkumy ukazují, že už po 2 hodinách denně strávených u počítače je více než 90% pravděpodobnost, že se u vás některé symptomy začnou projevovat. 

Obrazovky oči nekazí, ale...

Syndrom počítačového vidění neboli digitální únava zraku je kombinací problémů očí, které se objevují při používání počítače a dalších elektronických zařízení. „Obrazovky našich přístrojů jako takové oči nekazí, jak nás v dětství strašili rodiče. Na problémy si zaděláváme spíše špatnými návyky, jako je nevhodné osvětlení, odraz světla na displejích, špatné sezení a nesprávná vzdálenost od displeje nebo nekorigované vady zraku,“ vysvětluje Daniel Szarvas, kontaktolog VašeČočky.cz. Důsledkem syndromu počítačového vidění může být pokles pracovní produktivity, fyzická únava nebo zhoršení nálady.

Citlivější oči mají dospívající a ženy

Obyvatelé západních zemí tráví prací na počítači v průměru zhruba 6 hodin denně, mnoho lidí ale kouká do displejů i 10 a více hodin. Přitom už po 2 hodinách strávených u počítače je pravděpodobnost, že se u vás začne projevovat některý z příznaků syndromu počítačového vidění, více než 90%. Častěji pak podle vědců těmito projevy trpí dospívající a ženy. Ty navíc mívají citlivější oči v souvislosti s menstruací, těhotenstvím, kojením nebo menopauzou.

Pomůžou speciální čočky

Ještě větší komplikace je to pro lidi, kteří nosí kontaktní čočky a kteří už tak mají větší riziko syndromu suchých očí. Dobrá zpráva ale je, že výrobci kontaktních čoček se digitální době přizpůsobují a vyvíjí speciální čočky pro lidi, kteří tráví významnou část dne před monitorem.

Syndrom počítačového vidění častěji postihuje ženy

Například čočky Biofinity Energys se od těch klasických liší materiálem (je prodyšnější a lépe udržuje vlhkost) i zpracováním. Jako jediné čočky na trhu totiž využívají pokročilou optiku, která pomáhá zmírnit únavu očí způsobenou zaostřováním na detaily na obrazovce. Tato technologie usnadňuje přecházení zraku z obrazovky mimo ni a zpět a uživatel vidí jasněji.Biofinity Energys seženete na VašeČočky.cz

Pro nositele čoček je vhodný také roztok s obsahem kyseliny hyaluronové, díky které vydrží čočky hydratované po celý den, a lékaři doporučují používat pravidelně zvlhčující kapky.
Pokud tedy korigujete nějakou zrakovou vadu, zkuste čočky pro digitální dobu nebo počítačové brýle. Pokud žádnou vadou netrpíte, měly by vám pomoci zvlhčující kapičky. Obě kategorie by pak měly dodržovat tři hlavní zásady:

  1. Dodržujte správnou vzdálenost
    Při čtení na počítači, telefonu či tabletu mějte text ve vzdálenosti 30–40 centimetrů od očí.
  2. Dbejte na správné osvětlení
    Jas a kontrast na monitoru upravte vzhledem k okolnímu osvětlení - čím více okolního světla, tím vyšší by měl být jas monitoru a naopak. Světlo by se nemělo na monitoru odrážet, stejně tak oči unavuje stín.
  3. Pravidelné pauzy
    Každých dvacet minut si dejte pauzu na dvacet vteřin a zadívejte se na vzdálenost cca 6 metrů. Ideální je udělat si alespoň dvě krátké přestávky za hodinu (stačí 30 až 60 vteřin). Každé dvě hodiny si udělejte patnáctiminutovou přestávku.

Nejčtenější

Příjem televizního vysílání bez stále rostoucích poplatků? Jde to!

Příjem televizního vysílání bez stále rostoucích poplatků?

Poplatky za příjem televizního vysílání přes satelit zdražují, taková zpráva zastihla diváky už po několikáté za...

Zrzavý, Šíma, Procházka - aukční událost sezóny v Mánesu

Hlava – Zrzavý

V pražské výstavní síni Mánes se 28. dubna od 14 hodin uskuteční prestižní aukce uměleckých děl, kterou pořádá lídr...

Kotlíkové dotace potřetí a naposledy: Až 127 500 korun na nový kotel

Kotlíkové dotace potřetí a naposledy: až 127 500 korun na nový kotel

Vytápíte dům starým uhelným kotlem? Za tři roky začne platit zákaz starých kotlů na tuhá paliva a čeká vás investice do...

Vyražte na Volkswagen Maraton Praha a získejte běžeckou bundu adidas

Vyražte na maraton a získejte běžeckou bundu

Volkswagen Maraton Praha slaví 25 let, dárek ale dostanou běžci, a to v podobě kvalitní adidas bundy. Ta bude všem...

Finále Tipsport extraligy je tady! Vsaďte si a sledujte bitvu o Masarykův pohár živě na TV Tipsport!

Finále Tipsport extraligy je tady! Vsaďte si a sledujte bitvu o Masarykův pohár...

Hokejová sezona 2018/19 se blíží ke svému konci, na řadu přichází souboj o mistra extraligy. Poputuje pohár pod Ještěd...

Další z rubriky

Tipy, jak se obléknout na první rande

Tipy, jak se obléknout na první rande

Chystáte se na první rande? Určitě chcete zanechat výborný první dojem. Co byste si tedy při této příležitosti měli...

Detoxikační zelené smoothie proti nedostatku energie

Detoxikační zelené smoothie proti nedostatku energie

Chlorella, spirulina, mladá pšenice, zelený ječmen a špetka máty peprné. Silná kombinace zelených superpotravin pro...

Minimalistické velikonoční dekorace vás zaručeně okouzlí

Minimalistické velikonoční dekorace vás zaručeně okouzlí

Dny začínají být delší, alergici přestávají dýchat a ve vzduchu je cítit něco zvláštního. Všem je jasné, že přicházejí...

Najdete na iDNES.cz