Sex přenáší rakovinu. Málo známé důsledky lidských papilomavirů

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Drtivou většinu případů rakoviny děložního čípku, kvůli níž u náš ročně zemře na 400 žen, způsobují lidské papilomaviry (HPV). Tato nejrozšířenější sexuálně přenosná infekce stojí také za většinou rakovin řitního otvoru, vulvy či vaginy a rovněž za genitálními bradavicemi.

Sex přenáší rakovinu. Málo známé důsledky lidských papilomavirů | foto: iStock

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Minimalizovat rizika HPV lze přitom očkováním. Lidské papilomaviry jsou „neviditelné“ – když se jimi nakazíte, nemá to žádné zjevné následky. Mohou v těle přetrvávat i desítky let a nakažený člověk o nich nemá ani ponětí. Jenže pak zničehonic „udeří“ a způsobí vážné zdravotní komplikace, které v některých případech vedou až k úmrtí.

Nebezpečí HPV se někdy podceňuje. Ačkoliv se jimi totiž během života nakazí až 80 procent lidí, u většiny po čase sami zmizí, aniž by způsobily vážné zdravotní komplikace. Jenže pětině lidí s lidskými papilomaviry v těle dříve nebo později nějakým způsobem poškodí zdraví. Je to přitom „loterie“: žádný lékař vám dnes neřekne, který člověk bude nakonec nemocný a který nikoliv.

Zdálo by se, že virus má horší následky pro ženy. To je do značné míry pravda, ovšem i mužů se týkají některé typy rakovin, které jsou sice méně časté, ale opět platí, že dopředu nikdo neví, u koho propuknou. Nehledě na genitální bradavice, jež jsou velmi obtížně léčitelné a značně narušují pohlavní život.

Důvod, proč HPV podceňujeme, tkví v také v tom, že chránit očkováním bychom děti měli už před zahájením sexuálního života, u nás jim je zdravotní pojišťovny hradí mezi 13. a 14. rokem věku. Svádí to k mávnutí rukou: vždyť dítěti ještě pár let nic nehrozí a pak bude stačit používání kondomu a fakt, že se bude „chovat slušně“.

Jde ovšem o omyl. Kondom není úplně optimální ochranou, protože k přenosu HPV dochází i při nekoitálních aktivitách, jako je orální sex či mazlení. A nakazit se lze už od prvního sexuálního partnera.

Očkování proti lidským papilomavirům je unikátní v tom, že spolu s očkováním proti virové hepatitidě B jde o jediná očkování proti rakovině. Jsou druhy rakovin, u kterých hraje role dědičnost či životní styl a životní prostředí, tedy faktory, které neovlivníme vůbec nebo jen částečně. Rakoviny způsobené HPV jsou infekčního původu, bez přítomnosti viru by vůbec nevznikly. Očkování představuje možnost účinné ochrany před těmito viry. Využijete tuto možnost u svých dětí?

Více se dozvíte na www.stop-hpv.cz.

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Dieta, která chutná! Lucie díky ní zhubla 14 kilogramů za 2 měsíce!

Dieta, která chutná! Lucie díky ní zhubla 14 kilogramů za 2 měsíce!

Hubnutí vlastně není žádná věda. Stačí naučit své tělo, aby spalovalo tuky a budovalo svaly. Jenže jak toho dosáhnout?...

Umělá inteligence úspěšně dokončila dílo Antonína Dvořáka

Antonín Dvořák

Dvořákův rozepsaný fragment si nastudovala a úspěšně dokončila umělá inteligence AIVA. Vznikl tak unikátní kulturní...

Tichá tepelná čerpadla vám pohodlí domova nenaruší

Tichá tepelná čerpadla vám pohodlí domova nenaruší

Tepelná čerpadla prošla v uplynulých 20 letech významnými konstrukčními změnami a výrobci vždy dbali především na...

Pokoří Češi v klíčovém boji Němce? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Pokoří Češi v klíčovém boji Němce? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Začínají klíčové chvíle hokejového mistrovství světa. Osm nejlepších týmů se srovnalo do pavouka pro play-off a...

Hrrr na Rakušany! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Hrrr na Rakušany! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Česká reprezentace za sebou na světovém šampionátu na Slovensku už má pět zápasů. Nyní čeká tým trenéra Miloše Říhy...

Další z rubriky

K čemu je těhotenská rolnička?

K čemu je těhotenská rolnička?

Určitě jste o ní už slyšeli nebo ji alespoň viděli. Žena má na krku zavěšený dlouhý řetízek, na jehož konci visí klícka...

Od kdy existuje česká značka Marila? Co ji pojí s herečkami?

Od kdy existuje česká značka Marila? Co ji pojí s herečkami?

V roce 1929 se narodily takové dámy, jakými byly Andrey Hepburnová a Grace Kelly nebo herečka Květa Fialová. V Praze...

Lázně Teplice nad Bečvou otevírají již 466. lázeňskou sezónu

Lázně Teplice nad Bečvou otevírají již 466. lázeňskou sezónu

Jedny z nejstarších moravských lázní, Lázně Teplice nad Bečvou, slavnostně zahájí svou již 466. lázeňskou sezónu, a to...

Najdete na iDNES.cz