Sex přenáší rakovinu. Málo známé důsledky lidských papilomavirů

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Drtivou většinu případů rakoviny děložního čípku, kvůli níž u náš ročně zemře na 400 žen, způsobují lidské papilomaviry (HPV). Tato nejrozšířenější sexuálně přenosná infekce stojí také za většinou rakovin řitního otvoru, vulvy či vaginy a rovněž za genitálními bradavicemi.

Sex přenáší rakovinu. Málo známé důsledky lidských papilomavirů | foto: iStock

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Minimalizovat rizika HPV lze přitom očkováním. Lidské papilomaviry jsou „neviditelné“ – když se jimi nakazíte, nemá to žádné zjevné následky. Mohou v těle přetrvávat i desítky let a nakažený člověk o nich nemá ani ponětí. Jenže pak zničehonic „udeří“ a způsobí vážné zdravotní komplikace, které v některých případech vedou až k úmrtí.

Nebezpečí HPV se někdy podceňuje. Ačkoliv se jimi totiž během života nakazí až 80 procent lidí, u většiny po čase sami zmizí, aniž by způsobily vážné zdravotní komplikace. Jenže pětině lidí s lidskými papilomaviry v těle dříve nebo později nějakým způsobem poškodí zdraví. Je to přitom „loterie“: žádný lékař vám dnes neřekne, který člověk bude nakonec nemocný a který nikoliv.

Zdálo by se, že virus má horší následky pro ženy. To je do značné míry pravda, ovšem i mužů se týkají některé typy rakovin, které jsou sice méně časté, ale opět platí, že dopředu nikdo neví, u koho propuknou. Nehledě na genitální bradavice, jež jsou velmi obtížně léčitelné a značně narušují pohlavní život.

Důvod, proč HPV podceňujeme, tkví v také v tom, že chránit očkováním bychom děti měli už před zahájením sexuálního života, u nás jim je zdravotní pojišťovny hradí mezi 13. a 14. rokem věku. Svádí to k mávnutí rukou: vždyť dítěti ještě pár let nic nehrozí a pak bude stačit používání kondomu a fakt, že se bude „chovat slušně“.

Jde ovšem o omyl. Kondom není úplně optimální ochranou, protože k přenosu HPV dochází i při nekoitálních aktivitách, jako je orální sex či mazlení. A nakazit se lze už od prvního sexuálního partnera.

Očkování proti lidským papilomavirům je unikátní v tom, že spolu s očkováním proti virové hepatitidě B jde o jediná očkování proti rakovině. Jsou druhy rakovin, u kterých hraje role dědičnost či životní styl a životní prostředí, tedy faktory, které neovlivníme vůbec nebo jen částečně. Rakoviny způsobené HPV jsou infekčního původu, bez přítomnosti viru by vůbec nevznikly. Očkování představuje možnost účinné ochrany před těmito viry. Využijete tuto možnost u svých dětí?

Více se dozvíte na www.stop-hpv.cz.


Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Nudíte se? Zkuste rande bez závazků

Nudíte se? Zkuste rande bez závazků

Tajné erotické fantazie žen se stále častěji stávají skutečností na platformách nezávazného seznamování. Dámy zde mohou...

Další z rubriky

Zahřívající čaje: zajímavý nápad s pepřem nebo papričkou

Zahřívající čaje

Teplý nápoj zahřeje už sám o sobě, ale je dobré zvolit čaje, které jsou obohaceny o přírodní zahřívací složky. Tyto...

Pět vlastností dobrého obchodního zástupce

Pět vlastností dobrého obchodního zástupce

Jak se pozná spolehlivý a důvěryhodný obchodní zástupce bankovních i nebankovních společností? Poradíme vám, na co se...

Přivýdělek k důchodu: Až 25 000 Kč měsíčně

Přivýdělek k důchodu: Až 25 000 Kč měsíčně

Zajímavá odměna, méně pracovních hodin, žádné dojíždění. Nebojte se v důchodu začít s novou prací a zjistěte, jaké to...

Najdete na iDNES.cz