Průjem způsobuje porucha funkce střevní sliznice. Jak ho léčit?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V současné době průjem není nic neobvyklého, dokonce je to nejčastější onemocnění trávicího traktu. Původci nezvykle řídké stolice bývají škodlivé bakterie, viry, ba dokonce i paraziti. Bohužel, při infekci dochází k nemalým změnám střevní sliznice, čímž z organismu odchází tekutiny a ionty.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Průjem způsobuje porucha funkce střevní sliznice. Jak ho léčit? | foto: ČTK

Průjmové onemocnění bývá často doprovázeno ještě nepříjemnými křečemi v břiše, mnohdy také nevolnostmi, zvracením, ale i horečkou. Pokud se jedná o závažnější formu infekce, může se ve stolici objevit ještě krev či hlen.

Během průjmového onemocnění je oslaben celý organismus, a proto je nezbytné co nejdříve časté vyměšování řídké stolice zastavit. Průjem se rozděluje na tři hlavní skupiny, přičemž každá vyžaduje pro svou léčbu jiný postup.

  • Osmotický průjem odezní, jakmile přestanete přijímat potravu.
  • Sekreční průjem naopak při zastavení příjmu potravy neustane.
  • Poslední skupinu tvoří průjem způsobený poškozením stěny střeva.

Jaké jsou nejčastější příčiny průjmu?

Průjem má na svědomí celá řada faktorů. První příčinou může být infekce, a to virového, bakteriálního i protozoárního původu, ovšem nejběžnější jsou průjmy způsobené rotaviry a echoviry. Co se týče bakterií, nejčastěji průjem zapříčiňují bakterie z rodů Salmonella, Shigella, Yersinie či Campylobacter jejuni. 

Pokud při průjmovém onemocnění navštívíte lékaře, provede vám výtěr, na jehož základě se zjistí bližší diagnóza, tedy zda se jedná o infekci virovou či bakteriální. Vzápětí lékař stanoví, jak bude probíhat léčba průjmu, aby byla co nejúčinnější.

Průjem však může být pouze projevem příjmu nesprávné stravy. S řídkou stolicí tedy budete bojovat například v případě, že přijmete vyšší množství umělých sladidel anebo potravin s vysokým obsahem fruktózy. Jakmile vysadíte potraviny, jež vám dráždí trávicí systém, průjem odezní.

Pokud si přečtete příbalové letáky k některým lékům, zjistíte, že mnohdy je jedním z nežádoucích účinků průjem. Často jsou to léky s obsahem hořčíku, projímadla, širokospektrá antibiotika a podobně. Jestliže tedy chcete předcházet průjmu, doplňte léky ještě o laktobacily.

Jak dlouho průjem trvá?

Záleží na tom, o jaký druh průjmu se jedná. Akutní průjem, jak už samotný název napovídá, se projevuje náhle. Zpravidla vás z provozu odstaví jen na několik málo dnů. Jakmile vás však řídká stolice trápí dva týdny, už se jedná o perzistentní průjem. V případě, že přetrvává několik týdnů, tak se mluví o chronickém průjmu.

Odborníci doporučují, že děti do tří let a senioři nad sedmdesát let by měli navštívit lékaře, trvá-li průjem déle než 24 hodin, protože u těchto skupin lidí je zvýšené riziko dehydratace. Jinak můžete vyzkoušet nejprve samoléčbu, a to dietou a volně dostupnými přípravky, jako je Hylak forte.


Nejčtenější

Nejpodivnější kryptoměny

Co jsou vlastně ty kryptoměny?

Jaké znáte vedle bitcoinu další kryptoměny? Pojďme se podívat na ty nejpodivnější, které skutečně kolují virtuálním...

Nekvalitní aktovka ničí zdraví vašich dětí

Nekvalitní aktovka ničí zdraví vašich dětí

Děti jsou to nejcennější, co máme. Proto by rodiče každého školáka měli být při výběru školní aktovky nebo batohu...

3 otázky pro Facebook Libru

3 otázky pro Facebook Libru

V červnu letošního roku Facebook oznámil, že zahajuje vývoj své kryptoměny Libra. Podle této sociální sítě je cílem...

Kytice 100 růží: Originální květinový dárek

Kytice 100 růží: Originální květinový dárek

Kytice 100 růží provází výjimečné okamžiky, jakými jsou kulaté narozeniny, výročí, žádosti o ruku nebo vyjádření lásky....

Jednoduchý návod na sušení a lisování květin

Jednoduchý návod na sušení a lisování květin

Je vám líto, že květy z překrásné kytice dříve či později podlehnou zkáze? Co takhle vyzkoušet jednoduché techniky...

Další z rubriky

Projekt Silná a krásná pomůže ženám

Projekt Silná a krásná pomůže ženám

Celkem 133 950 Kč přinesl druhý ročník projektu Silná a krásná. Částka je určená na výrobu paruk na míru z pravých...

Letní scéna Harfa pod širým nebem je v plném proudu

Letní scéna Harfa pod širým nebem je v plném proudu

Nenechte si ujít představení pod nebem plným hvězd! Letní scéna Harfa na střeše Galerie Harfa probíhá až do 1. září. V...

Igelitka k obědu? Zatočte s plasty ve vašem těle

Igelitka k obědu? Zatočte s plasty ve vašem těle

Možná znáte okřídlený vtip o paní, která se v obchodě ptá: „Můžu dostat tu rybu v igelitce?“. A prodavač jí odpoví: „Tu...

Najdete na iDNES.cz