Pět vlastností dobrého obchodního zástupce

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Jak se pozná spolehlivý a důvěryhodný obchodní zástupce bankovních i nebankovních společností? Poradíme vám, na co se zaměřit a jakým chybám se rozhodně vyvarovat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pět vlastností dobrého obchodního zástupce | foto: www.pexels.com

Kdo je obchodní zástupce a jaká je jeho náplň práce?

Jednoduše řečeno: Obchodní zástupce je člověk, který reprezentuje a zastupuje společnost při jednání s klienty. K jeho práci patří například poradenství ohledně investování, spoření, ale i správného hospodaření s penězi. Ve zkratce jde o to sestavit pro klienty vhodné řešení jejich finančních potřeb.

Pět vlastností dobrého obchodního zástupce

Jak je to u nás? Obchodní zástupci Providentu oslovují nové zákazníky, poskytují půjčky a obstarávají také výběry splátek. Jednou za týden pak práci za uplynulých sedm dní vyúčtují a ve středu se setkají s manažerem na nejbližší pobočce, aby společně vyhodnotili uplynulé dny.

Obchodní zástupce vs. poradce

Proč některé společnosti nazývají tuto pozici obchodní zástupce a jiné používají označení poradce? A liší se nějak tato označení? Hlavní rozdíl spočívá v tom, že obchodní zástupce zastupuje většinou pouze jednu firmu a nabízí klientům pouze její produkty, kdežto finanční poradce poskytuje klientům finanční produkty od různých firem napříč celým trhem.

Pět vlastností, bez kterých se dobrý obchodní zástupce neobejde

 1. Vlídné jednání s klienty
  Tato vlastnost by se mohla zdát samozřejmá, ale mnohdy není. Obchodní zástupce by se měl ke všem svým klientům chovat korektně, s respektem a pochopením – bez ohledu na únavu, denní dobu nebo zkušenosti z předchozích schůzek. Nejdůležitější je navázání dobrého vztahu už od první schůzky. Pokud klient ví, že na něm obchodnímu zástupci opravdu záleží, bude mu důvěřovat a cítit se při komunikaci uvolněně. Jestliže tomu tak není, může klient z obavy například zamlčet problémy se splácením půjčky.
 2. Projevení upřímného zájmu
  Ten, kdo neustále spěchá, nechce vám nic vysvětlit a nenaslouchá vám, nejspíš nebude obchodní zástupce, kterého byste doporučili svým blízkým. Podle průzkumu firmy Fast connect je pro 82 % lidí důležité vysvětlení všech pro i proti jejich půjčky a nevnucování věci, o které nemají zájem. Úplné tabu je potom vnucování dražší půjčky, než o jakou klient žádá.
 3. Dochvilnost
  Pozdní reakce na e-maily, telefonáty, a dokonce pozdní příchody na schůzku? To opravdu není dobrá vizitka. I podle dochvilnosti můžete odhadnout dobrého obchodního zástupce. Samozřejmě se může přihodit náhlá změna plánu, ale nemělo by to být na denním pořádku.
 4. Jednání ve vašem zájmu
  Jen opravdový profesionál dokáže poradit, jak z peněz, které jsou k dispozici, vytěžit co nejvíce příležitostí (ale také jak pokrýt co nejvíce rizik – třeba nečekaný nákup nezbytných domácích spotřebičů, ztrátu zaměstnání atd.). Dobrý obchodní zástupce doporučí pouze takové finanční produkty, které jsou pro klienta výhodné.
 5. Srozumitelnost
  Pokud obchodní zástupce neustále používá pouze odborné termíny, riskuje, že mu klient neporozumí a podepíše smlouvu o zápůjčce, kterou nebude moci splácet. V případě, že se klient doptá na význam, ale odpovědi se mu nedostane, jde o velice špatného obchodního zástupce. Dobrý zástupce by měl totiž mluvit co nejsrozumitelněji a v případě, že požívá odborné termíny, by je měl sám od sebe ihned vysvětlit. Jen tak může klient dobře porozumět tomu, co sjednává.

V Providentu nám na našich klientech opravdu záleží a jednáme s nimi vždy eticky. Víte, že naši obchodní zástupci mají dokonce svůj etický kodex? Všichni naši Obchodní zástupci a zaměstnanci:

 • se zdrží donucování nebo vyvíjení tlaku na zákazníky, aby zakoupili produkt, který nechtějí, nepotřebují, nebo který si nemohou dovolit,
 • informují zákazníky o všech podmínkách Smlouvy o zápůjčce včetně práva na odstoupení od smlouvy,
 • informují zákazníky o tom, kam se obrátit s dotazy či stížnostmi.

Jak poznat špatného obchodního zástupce?

Varovných signálů je hned několik. Patří mezi ně například očividný nezájem, snaha prodat co nejvíce finančních produktů, které ve skutečnosti nejsou pro daného klienta užitečné, nebo kritizování konkurenční nabídky na trhu bez důkazů a argumentů.


Nejčtenější

Tmavší barvy v interiéru? Rezidence Waltrovka inspiruje vzorovým bytem

Ve Waltrovce se v lednu 2019 otevírá nový vzorový byt. O jeho podobu se...

Nový vzorový byt navrhla designérka Beata Haškovcová, která nás pozvala do Rezidence Waltrovka na jeho návštěvu. Nejvíc...

Držitelé karet Mastercard platí v Česku pomocí služby Apple Pay

Držitelé karet Mastercard platí v Česku pomocí služby Apple Pay

Uživatelé platebních karet Mastercard a mobilů Apple mohou od 19. února platit pomocí Apple Pay. K dispozici je...

Plzeň vs. Slavia! Vsaďte si a sledujte živě na TV Tipsport

Plzeň vs. Slavia! Vsaďte si a sledujte živě na TV Tipsport

První z fotbalových vrcholů jara je tady! Viktoria Plzeň vs. Slavia Praha. Souboj prvních dvou klubů tabulky nabídne...

České kluby v jarní části Evropské ligy! Vsaďte si a získejte 150 Kč

České kluby v jarní části Evropské ligy! Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma

Náš fotbal má dva zástupce ve vyřazovacích bojích Evropské ligy! Týmy Slavie a Plzně se utkají v 1. kole play-off s...

Tajemstvím dokonalé cesty jsou štěrkové rohože Nidagravel

Tajemstvím dokonalé cesty jsou štěrkové rohože Nidagravel

Trápí vás terén, do kterého se boří auta, chodci nebo cyklisti? Řešení nabízí štěrkové rohože Nidagravel, které jsou...

Další z rubriky

Nejlepší kyselku najdete v Teplicích nad Bečvou

Nejlepší kyselku najdete v Teplicích nad Bečvou

Lázně Teplice nad Bečvou jsou zaměřeny na léčení kardiovaskulárních onemocnění, což je léčba srdce a cév. Základem jsou...

Lyžařská výbava: Zimní popelky s královským posláním

Lyžařská výbava: Zimní popelky s královským posláním

Kvalitní lyžařská bunda a kalhoty jsou základ vybavení na lyže, ale stejnou péči je třeba věnovat i rukavicím, helmě či...

Dělejte časosběrné fotky dětí stylově – využijte milníkové kartičky

Dělejte časosběrné fotky dětí stylově – využijte milníkové kartičky

Ještě jste o nich neslyšeli? Tyto grafické kartičky umí posloužit jako dokonalá dekorace důležitých fotografií s naším...

Najdete na iDNES.cz