Na svahu nechte lyžařské helmy na hlavě, prosím

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Na nohou super přezkáče, na těle vychytanou lyžařskou kombinézu, ale co hlava? Jak k tomu vaše drahá mozkovna přijde, že vás má vodit po zasněžených sjezdovkách bez ochrany? Možná se zranění nebojíte, ale ona ano. Buďte té lásky a pořiďte své rodině lyžařské helmy.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Na svahu nechte lyžařské helmy na hlavě, prosím | foto: Happy Ski Sport

Ze statistiky vyplývá, že každou zimu se zraní přes 6 000 lyžařů, přičemž ve více než 1 000 případech se jedná o úraz hlavy. Je pravda, že zákon u nás povinné nošení přileb ukládá jen závodníkům, nikoliv rekreačním lyžařům. Ale tak jako nepotřebujete paragrafy na to, abyste si neublížili pojídáním muchomůrek, jistě se obejdete bez zákonného přikázání i v tomto případě – zvlášť když studie prokazují, že přilba zabraňuje až třem čtvrtinám všech zranění hlavy. Jinak řečeno: riziko lehkých úrazů snižuje až o 50 procent, nebezpečí vážných dokonce až o 90 procent.

Jasně, váš táta celý život lyžoval jen v čepici a nic se mu nestalo. Jenže od té doby se lyžování díky technologiím a materiálům používaným při výrobě lyží podstatně zrychlilo a také přibylo lidí na svahu. Nehledě na to, že carvingové lyže propůjčují i začátečníkovi falešný pocit sebedůvěry, že do mistra světa mu zbývá už jen kousek. Ale i když lyžujete jako Pán Bůh, nikdy nevíte, kdy vám zkříží cestu zdivočelý lyžař nebo záludný pařez.

Vyberte si helmu, kterou budete mít rádi

Například v Itálii jsou lyžařské helmy povinné, a to do 14 let věku dítěte, a v Rakousku to pak platí na děti do 15 let věku. V mnoha zemích EU vsadili na to, že když si v mládí na něco zvyknete, později už to neřešíte. Ostatně přilba je všestranná pomůcka, chrání vaši makovici, ale zároveň k ní nepustí, déšť, mráz, trčící větvi ani kotvu vleku.

„Jenže mně helma nesluší, vypadám v ní blbě,“ protestuje vaše dospívající dcera.
„Bude mi vedro a nebudu nic slyšet,“ odporuje syn.
„Bože, tolik peněz za kus umělé hmoty,“ vzdycháte vy sami.

To všechno jsou argumenty, které lze snadno vyvrátit. Dnes je na trhu takové množství designů, že si vybere i náročná teenagerka, a přilby jsou řešené natolik důmyslně, že se nezhmotní ani synovy obavy. A cena kvalitní helmy? Není tak vysoká, jak si myslíte.

Dejte pozor, do jaké lyžařské helmy strkáte hlavu

Rozhodli jste se přibrat helmu do své lyžařské výbavy? Než se začnete zabývat odpovídající velikostí, vyberte konstrukční typ, který nejvíc odpovídá vaší potřebě:

 • pro pohodáře

Halfshellové neboli poloskořepinové helmy mají v oblasti uší textilní vložku, takže v nich dobře uslyšíte. Tuto vložku lze u některých modelů odepnout, což oceníte zejména v teplém počasí. Halfshellová přilba je ze všech tří typů nejlehčí a rekreačním lyžařům zaručuje dostatečnou ochranu.

 • pro dobrodruhy

Fullshellové neboli celoskořepinové helmy se konstrukčně inspirovaly u závodních helem, takže jsou pevnější a chrání celou hlavu včetně uší. K některým modelům lze připevnit chránič brady a čelistí. Asi jste už pochopili, že tento typ helmy je o něco těžší a zároveň dost bezpečný, aby ochránil milovníky rychlejšího, svižnějšího a ostřejšího stylu jízdy. Méně zdatný lyžař vystačí s výše jmenovaným typem.

Na svahu nechte lyžařské helmy na hlavě, prosím
 • pro závodníky

Integrálníhelmy dostaly svůj název podle toho, že chránič brady a čelistí je neoddělitelnou součástí jejich konstrukce. Váží nejvíc, zato je ocení příznivci extrémní freeride, skikrosaři – a také lyžaři, kteří už nějaké zranění obličeje prodělali a potřebují mít hlavu jako v trezoru.

Vždy bezpečné, ale některé ustojí jen jeden náraz

Co se týče technologie výroby, lyžařská přilba má v podstatě dvě vrstvy. Ke vnější, tvrdé skořepině přiléhá vnitřní, měkčí vrstva, jejímž úkolem je zachytit energii při nárazu.

 • pro ty, co chtějí za málo peněz hodně muziky

In-mold helmy se vyrábějí vtlačením polystyrenu do tvrdé, nárazuvzdorné, plastové skořepiny. Jsou lehké (350-400 gramů), ale v porovnání s dalším typem méně odolné proti nárazům, a též příliš nevětrají. Výhodou je jejich cenová dostupnost, nevýhodou fakt, že je třeba helmu po větším nárazu vyměnit za novou.

 • pro ty, co si připlatí za kvalitu

Helmy s injected technologií vznikají vstřikováním speciální pěny do vnější, velmi pevné, plastové skořepiny. Helma je ve výsledku těžší (450-550 gramů), ale má výrazně vyšší životnost. Je totiž pevnější a lépe odolá nárazu, protože energie se „opře“ do celé plochy helmy.

Petr Křivánek ze sítě prodejen a půjčoven Happy Sport však připomíná: „Přilby vyrobené injected technologií sice umí rozložit sílu nárazu po celé ploše, ale i tak raději po případné nehodě proberte jejich stav s odborníkem.“ Jak dodává, obecně se nedoporučuje jezdit v helmě po bouračce ani v takové, která je starší pěti let – s ohledem na stárnutí materiálu.

 • pro dlouhovlasé holky (a kluky)

Konstrukčně jsou tyto přilby stejné, ale v zadní části jsou vykrojené přesně na míru culíku nebo copu.

Poslední výkřiky módy

Vývoj však jde dopředu a výrobci testují další materiály, dále vylepšující funkčnost přileb. U skořepin používají například karbon nebo sklolaminát, ve vnitřní části přilby kevlar. Některé typy lyžařských helem mají vnitřek zhotovený z materiálu schopného přizpůsobit se tvaru vaší hlavy. Chcete-li, aby vám helma padla jako ulitá, systém VACO Autofit, který se jako první objevil na přilbách značky Amplid, se postará o její vakuové vytvarování. A pozoruhodné je, že podle potřeby dokáže zformovat přilbu i opakovaně.

Švédská firma POC zase zkusila nahradit polystyrenovou pěnu v přilbách polypropylenem. Ten se po nárazu nedeformuje napořád, ale vrací se do původního tvaru, tudíž helmy s tímto materiálem lze používat i po opakovaných nárazech. Stejná firma pak v loňském roce představila systém Spin, který díky gelovým bodům propojujícím skořepinu s výstelkou přilby umožňuje hlavě „uhnout“ a tím odvádí velkou část energie nárazu. Společnost tak navázala na systém MIPS z roku 1996 založený na stejném principu.

Vyberte pro svou myslivnu tu správnou

Co všechno byste měli při výběru vzít v potaz? Správnou helmu není tak těžké vybrat, ale chce to dostatek času. V obchodě v ní pár minut poseďte a sledujte, jestli vás po čase nezačne svírat.

 • Musí sednout jako zadek na hrnec

Berte v potaz především obvod své hlavy (při měření dejte pozor, abyste vedli metr ve výšce zhruba centimetr nad obočím, nikoliv přes uši), ale také tvar. Pokud by helma přesně neseděla, nemohla by plnit ochrannou funkci.

Jak poznáte, že vám model sedí? Petr Křivánek vysvětluje: „Nezapínejte pásek pod bradou a předkloňte se. Jestli vám přilba sklouzla, sáhněte po menší. Nepokoušejte se zachránit situaci stahovacím páskem. A otestujte více značek, protože co výrobce, to trochu jiný vnitřní tvar helmy.“

Nenechte se zmást, když u některého výrobku neobjevíte číslo velikosti, ale celé rozpětí. Tento typ helmy je v zadní části vybavený regulačním kolečkem, jež dovoluje upravovat velikost.

 • Zapíná se lusknutím prstů

Nošení přilby vám může otrávit i fakt, že si při jejím zapínání či rozepínání, zvlášť v zimě a mrazu, div nezkřivíte prsty. Pokud budete se zapínací přezkou zápolit už v obchodě, jaké to pak bude venku a v rukavicích?

 • Umí udělat pořádný vítr

Zpocené vlasy jsou samozřejmě zvlášť v zimě nepříjemné. Prevencí je odvětrávání, buď pasivní, kdy větrací otvory nelze zavírat, a tudíž ani ovlivnit intenzitu odvětrávání, nebo aktivní, u lepších modelů netřeba při regulaci helmu sundávat.

 • Rozumí si s brýlemi

Je pravda, že na cedulce u většiny lyžařských brýlí si přečtete, že jsou helmet compatible. Nedejte na to (ani v případě, že jde o výrobky stejné značky) a raději vyzkoušejte, jestli půjdou brýle s helmou dohromady. Mezi horním rámečkem brýlí a helmou by nemělo být moc místa (bude vám zima), ale zároveň ani málo (ucpávala by se ventilace brýlí).

Mimochodem, lyžaře s dioptrickými brýlemi jistě potěší fakt, že výrobci nyní soustředili pozornost na zorníky přileb a v nabídce se stále častěji objevují helmy s integrovaným štítem.

 • Má na bezpečnost papír

Helma musí mít atest podle evropské normy EN 1077, jehož česká verze ČSN EN 1077 zahrnuje třídu A, jež chrání větší plochu hlavy a znamená tak vyšší stupeň ochrany, a třídu B, kam patří helmy s lepším větráním, jež dovolují lepší slyšení.

Přibalte si chytré technologie

Nechce se vám při každém zazvonění telefonu sundávat rukavice? Pořiďte si přilbu s vestavěným mikrofonem a Bluetooth. Pohybujete se na lyžích v terénu, kde byste se mohli setkat s lavinou? Pak je užitečné mít v přilbě integrovaný RECCO systém, v jehož popisu práce je lokalizovat a nalézt osoby uvězněné v lavině. Jste hudební maniaci? Pro vás je tu helma sezabudovaným mp3 přehrávačem a s reproduktory přímo v ušnicích, tudíž se obejdete bez kabelu a sluchátek.

Na svahu nechte lyžařské helmy na hlavě, prosím

Jde ale o to, nakolik jste s ušima plnýma hudby schopni vnímat, co se děje okolo vás? Čímž se znovu dostáváme k bezpečnosti. Než si zoufale držet hlavu v dlaních, protože jste se nestihli včas vyhnout smrku, raději si na ni narazte kvalitní a vychytanou lyžařskou přilbu. Vaše „chytrá hlavička“ si to zaslouží.


Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Udělejte něco pro sebe, pořiďte si infrasaunu

Infrasauna Rowen pro 4 osoby nabízí saunování pro celou rodinu. Má 11...

Ta je skvělá nejen pro parádní relaxaci v teple, což přijde v zimních měsících opravdu vhod, ale pečuje i o zdraví. A...

Cesty začínají na veletrzích Go a Regiontour, za poznáním i za jídlem

Cesty začínají na veletrzích, za poznáním i za jídlem

Na brněnském výstavišti se ve dnech 17.–20. ledna odehrají veletrhy cestovního ruchu GO a Regiontour. První den patří...

Další z rubriky

Dělejte časosběrné fotky dětí stylově – využijte milníkové kartičky

Dělejte časosběrné fotky dětí stylově – využijte milníkové kartičky

Ještě jste o nich neslyšeli? Tyto grafické kartičky umí posloužit jako dokonalá dekorace důležitých fotografií s naším...

Zahřívající čaje: zajímavý nápad s pepřem nebo papričkou

Zahřívající čaje

Teplý nápoj zahřeje už sám o sobě, ale je dobré zvolit čaje, které jsou obohaceny o přírodní zahřívací složky. Tyto...

Nosíte své doklady všude po kapsách a občas nějaké ztratíte?

Nosíte své doklady všude po kapsách a občas nějaké ztratíte?

Nedbalost, či neznalost? Dle zákona ani jedno neomlouvá.

Najdete na iDNES.cz