Lymfocyty a jejich chování v těhotenství

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V minulém článku jsme si přiblížili fungování imunitního systému a jeho mechanismů. Vysvětlili jsme si, že imunitní systém maminek může reagovat na přítomnost dítěte jako na cizí organismus v těle. Nejdůležitější úlohu při rozhodování o tom, jak se k plodu tělo zachová, hrají mateřské lymfocyty.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

MUDr. Karin Malíčková. Lékařka oddělení alergologie a klinické imunologie MUDr. Karin Malíčková je lékařkou oddělení alergologie a klinické imunologie na klinice GENNET, kde působí od roku 2015. Je autorkou a spoluautorkou více než 100 přednášek a publikací, spoluautorkou 7 monografií, účastnila se řešení řady grantových projektů. Je členkou České společnosti alergologie a klinické imunologie ČLS JEP. | foto: GENNET, s.r.o.

Existuje několik typů lymfocytů. Jedna skupina, které se říká cytotoxické T lymfocyty, má schopnost vyhledávat a zabíjet infikované buňky. Neléčí je, ale pro jistotu je zabíjí jakožto možný zdroj šíření infekce. Tato riskantní strategie je často účinná, ale někdy může napáchat více škody než užitku. Jinou funkci mají tzv. pomocné T lymfocyty – jsou pomocníky pro pohlcovače – fagocyty, regulační T lymfocyty tlumí aktivity ostatních, zvláště potenciálně sebepoškozujících T lymfocytů.

Možné souvislosti těhotenských komplikací s poruchami imunity

V těhotenství musí být matčin imunitní systém schopen tolerance odlišných otcovských znaků, které na sobě plod nese. Činí tak několika důležitými a navzájem propojenými mechanismy, ke kterým patří především:

  • potlačení zabíječských reakcí, např. cytotoxických T lymfocytů
  • přítomnost speciálních molekul tkáňové slučitelnosti (HLA-G), kterými plod „oslepí“ zabijácké schopnosti bílých krvinek
  • útlum tvorby prozánětlivých působků, přesměrování aktivity pomocných T lymfocytů směrem k protizánětlivé odpovědi
  • významné uplatnění policejního dozoru regulačních T lymfocytů nad tím, aby se všechny složky imunity chovaly k plodu slušně a tolerovaly jej.

Normální zdravé těhotenství není v žádném případě sdruženo se zvýšeným rizikem vzniku infekčních chorob. Protiinfekční procesy jsou však více zaměřeny na vrozené imunitní mechanismy.

Všechny výše popsané mechanismy jsou ve spolupráci a v rovnováze. Celý systém si můžeme představit jako sestavu tisícovek složitě seřazených dominových kostiček. A bohužel někdy stačí nesprávné postavení či pohyb jedné jediné kostičky, aby se celý systém dal do pohybu v nesprávnou chvíli a nesprávným způsobem.

Možné souvislosti těhotenských komplikací s poruchami imunity

Spouštěčem této dominové kaskády může být chybění některé složky imunitního systému. V těhotenství jsou velice významné zejména složky vrozeného imunitního systému, například komplement. Existují poměrně běžné vrozené poruchy některých složek komplementu, které člověka mimo těhotenství nijak zásadně neohrožují, nositelé těchto poruch o nich často vůbec nevědí, protože jim nečiní žádné obtíže. V graviditě se však situace může změnit a chybějící složka komplementu již může mít za následek zpočátku spící zánět, který následně může vést ke spuštění mechanismů předčasného porodu.

Chybění nebo snížené hladiny obranných protilátek např. proti původcům infekčních chorob (tzv. hypogamaglobulinémie) mohou mít podobný dopad: v těhotenství „posílá“ matka přes placentu své ochranné protilátky dítěti a v její krvi hladina protilátek klesá. Pokud žena vstupuje do gravidity s nízkými hladinami protilátek, nemusí jejich množství postačovat pro řádnou ochranu těhotné, následkem mohou být atypicky probíhající infekce, které mohou vést k předčasnému porodu.

Možné souvislosti těhotenských komplikací s poruchami imunity

Mladé ženy jsou nejvíce ohroženou skupinou lidí, u kterých může dojít ke vzniku tzv. autoimunitních chorob. To jsou nemoci, kdy imunitní systém nesprávně rozeznává své vlastní struktury jako cizí a spouští nekontrolované zánětlivé reakce v postižených orgánech a tkáních. Je jasné, že když takto likvidačně imunita působí na své vlastní tkáně, jsou z poloviny cizorodé znaky dítěte rovněž v ohrožení. Problémem však je především onen neinfekční zánět – ten je tou první dominovou kostičkou, která může dát do pohybu například mechanismy vedoucí k předčasnému porodu.

  • Nejčtenější

O2 na výročí sametové revoluce rozezvoní všechny budky

Operátor O2 v rámci projektu Svoboda není samozřejmost rozezvoní všechny telefonní budky. Veřejné automaty postupně...

Vyzkoušejte si vysněnou pergolu pomocí aplikace ve vašem telefonu

Jaká pergola se bude ve vašem exteriéru nejlépe vyjímat? V minulosti platilo, že dokud vám pergola nebude stát na...

Nošovické SUV Hyundai Tucson v zimní limitované edici IceBreaker

Vlajková loď značky Hyundai, populární model Tucson, se stále těší velkému zájmu zákazníků. Rodinné SUV z Nošovic u...

Úklid a údržba podlahy před Vánocemi

Přehled mopů, čističů a prostředků pro kvalitní čištění a údržbu podlah.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TV s technologií NanoCell posouvají domácí zábavu na další úroveň

Díky umělé inteligenci starající se o maximální kvalitu obrazu a zvuku, podpoře zvukového formátu Dolby Atmos,...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Bezfalcové bezpečnostní dveře NEXT jsou krásné a zaručeně odolné

Elegantní design a maximální bezpečnost. Co více si od vchodových dveří přát? I ty nejnáročnější požadavky splní...

Ketogenní dieta? Ano nebo ne?

Mnoho z nás čas od času bojuje s nějakým kilem navíc. V létě chceme shodit do plavek, po Vánocích zase kila nabraná z...

4 tipy, jak z dětí vychovat zdatné čtenáře

Čtení má pozitivní dopad na naši inteligenci, paměť, kreativitu a pozornost a rozvíjí slovní zásobu a všeobecný...

Udělejte radost nádherným stříbrným šperkem české výroby

Snad každá žena má ráda kvalitní šperky, které vydrží krásné i po letech. Aby mohl šperk dokonale sloužit a zářit v...

Najdete na iDNES.cz