Kabelka z Itálie? Odhalte nástrahy nakupování v zahraničních e-shopech

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Toužíte po kabelce, kterou na pultech českých obchodů ne a ne najít? Hltá vaše ratolest komiksy, které se do českých knihkupectví dostávají s nervy drásajícím zpožděním? Není nic jednoduššího než si je objednat. Nakupování v zahraničních e-shopech má ovšem svá úskalí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kabelka z Itálie? Odhalte nástrahy nakupování v zahraničních e-shopech | foto: Pixabay

Popularita nakupování přes internet roste celosvětově a nevyhýbá se ani Česku. Sice nejsme úplnými rekordmany, ale i tak se každý náš desátý nákup uskuteční online. Jak ukazuje například statistika Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, u nás jde elektronika, čisticí prostředky nebo třeba léky ve srovnání s dalšími státy na odbyt náramně.

Jenže nakupování v zahraničních e-shopech má i svá rizika, o kterých je dobré vědět. Stejně jako to, kde vás chrání fakt, že jste občané Evropské unie. Možná jste to zažila, možná o tom jen slyšela: situace, kdy zákazník dopředu zaplatí svůj nákup a zboží nikdy nepřijde. Nebo místo objednané večerní róby dorazí hadr vhodný tak akorát na mytí podlahy. 

Či jiná situace: systém vás diskriminuje. Najdete třeba na italském e-shopu vysněné povlečení, jste ochotná za něj dát peníze, ale systém vám znemožní zaplatit jen proto, že máte českou kreditní kartu. Nemluvě o tom, že vám kvůli jedné objednávce začnou mailovou schránku zahlcovat spamy od firem, kterým vaši adresu bez vašeho vědomí a souhlasu předal obchod, kde jste nakoupili.

Při nakupování v zahraničních e-shopech nás chrání legislativa EU

Jsme občany EU a díky tomu se na nás vztahuje i její legislativa. Ta umožňuje trestat podvodné e-shopy nejen domluvou nebo peněžitým trestem, ale v nejzávažnějších případech i uzavřením e-shopu a smazáním domény. Národní kontrolní úřady sice boj proti „online šmejdům“ znají už dlouho. Ale nyní může Česká obchodní inspekce zasáhnout i proti e-shopu sídlícímu třeba na Kypru, který si od českého zákazníka nechal zaplatit a pak zboží nedodal nebo vědomě poslal závadné. Jsme tak chráněni před celou škálou protiprávního jednání – od zatajování informací až po úmyslné podvody zaměřené na důvěřivé občany jiných zemí, kde je některé zboží nedostatkové.

Kabelka z Itálie? Odhalte nástrahy nakupování v zahraničních e-shopech

Nový zákon přináší větší ochranu

Na začátku prosince, kdy startuje předvánoční nákupní horečka, zase vstoupil v platnost zákon, díky kterému se už nestane, že by vás velký mezinárodní e-shop automaticky vracel na vaši národní verzi. Nehrozí tak, že byste třeba za lístky na koncert ve Vídni zaplatila víc jenom proto, že IP adresa vašeho počítače je v Českých Budějovicích. 

Bezdůvodnou diskriminaci, tzv. neopodstatněný geoblocking, tento zákon totiž po celé Evropě zakazuje. A díky GDPR máte navíc jistotu, že s vašimi osobními údaji nikdo nebude nakládat jinak, než si sami přejete.


Nejčtenější

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Také si dáváte první kafe v práci hned po ránu? Tak si běžte k nadřízeným pro pochvalu. Vědci právě prokázali, že jste...

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Pokud se zajímáte o dřevostavby, možná vás bude zajímat, jak vlastně moderní dřevostavba vzniká, a pokud si ji...

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Potíže s neplatiči nájemného a jejich časté střídání v bytě, devastace nemovitosti a s tím související finanční ztráty...

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Krátké a pravidelné pauzy na kafe jsou v mnoha zemích samozřejmostí. Jako třeba „fika“. Švédská pauza na kafe, která je...

Bydlení ve Vochově - venkovský klid a Plzeň na dosah

Bydlení ve Vochově   - venkovský klid a Plzeň na dosah

Plzeň jako čtvrté největší město republiky přináší spoustu pracovních příležitostí a patří k sídlům, která nabízejí...

Další z rubriky

Nepodceňujte význam vůní v životě

Nepodceňujte význam vůní v životě.

Málokdo si uvědomuje, jak zásadní roli v životě hrají vůně. Jejich role je přitom takřka nenahraditelná. Ať už v roli...

Sluneční ochrana. Co na to lékárník?

Sluneční ochrana. Co na to lékárník?

Přichází léto, s ním spojená záplava slunečních paprsků a naše touha vystavit se jim.

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Krátké a pravidelné pauzy na kafe jsou v mnoha zemích samozřejmostí. Jako třeba „fika“. Švédská pauza na kafe, která je...

Najdete na iDNES.cz