Kabelka z Itálie? Odhalte nástrahy nakupování v zahraničních e-shopech

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Toužíte po kabelce, kterou na pultech českých obchodů ne a ne najít? Hltá vaše ratolest komiksy, které se do českých knihkupectví dostávají s nervy drásajícím zpožděním? Není nic jednoduššího než si je objednat. Nakupování v zahraničních e-shopech má ovšem svá úskalí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kabelka z Itálie? Odhalte nástrahy nakupování v zahraničních e-shopech | foto: Pixabay

Popularita nakupování přes internet roste celosvětově a nevyhýbá se ani Česku. Sice nejsme úplnými rekordmany, ale i tak se každý náš desátý nákup uskuteční online. Jak ukazuje například statistika Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, u nás jde elektronika, čisticí prostředky nebo třeba léky ve srovnání s dalšími státy na odbyt náramně.

Jenže nakupování v zahraničních e-shopech má i svá rizika, o kterých je dobré vědět. Stejně jako to, kde vás chrání fakt, že jste občané Evropské unie. Možná jste to zažila, možná o tom jen slyšela: situace, kdy zákazník dopředu zaplatí svůj nákup a zboží nikdy nepřijde. Nebo místo objednané večerní róby dorazí hadr vhodný tak akorát na mytí podlahy. 

Či jiná situace: systém vás diskriminuje. Najdete třeba na italském e-shopu vysněné povlečení, jste ochotná za něj dát peníze, ale systém vám znemožní zaplatit jen proto, že máte českou kreditní kartu. Nemluvě o tom, že vám kvůli jedné objednávce začnou mailovou schránku zahlcovat spamy od firem, kterým vaši adresu bez vašeho vědomí a souhlasu předal obchod, kde jste nakoupili.

Při nakupování v zahraničních e-shopech nás chrání legislativa EU

Jsme občany EU a díky tomu se na nás vztahuje i její legislativa. Ta umožňuje trestat podvodné e-shopy nejen domluvou nebo peněžitým trestem, ale v nejzávažnějších případech i uzavřením e-shopu a smazáním domény. Národní kontrolní úřady sice boj proti „online šmejdům“ znají už dlouho. Ale nyní může Česká obchodní inspekce zasáhnout i proti e-shopu sídlícímu třeba na Kypru, který si od českého zákazníka nechal zaplatit a pak zboží nedodal nebo vědomě poslal závadné. Jsme tak chráněni před celou škálou protiprávního jednání – od zatajování informací až po úmyslné podvody zaměřené na důvěřivé občany jiných zemí, kde je některé zboží nedostatkové.

Kabelka z Itálie? Odhalte nástrahy nakupování v zahraničních e-shopech

Nový zákon přináší větší ochranu

Na začátku prosince, kdy startuje předvánoční nákupní horečka, zase vstoupil v platnost zákon, díky kterému se už nestane, že by vás velký mezinárodní e-shop automaticky vracel na vaši národní verzi. Nehrozí tak, že byste třeba za lístky na koncert ve Vídni zaplatila víc jenom proto, že IP adresa vašeho počítače je v Českých Budějovicích. 

Bezdůvodnou diskriminaci, tzv. neopodstatněný geoblocking, tento zákon totiž po celé Evropě zakazuje. A díky GDPR máte navíc jistotu, že s vašimi osobními údaji nikdo nebude nakládat jinak, než si sami přejete.


Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Udělejte něco pro sebe, pořiďte si infrasaunu

Infrasauna Rowen pro 4 osoby nabízí saunování pro celou rodinu. Má 11...

Ta je skvělá nejen pro parádní relaxaci v teple, což přijde v zimních měsících opravdu vhod, ale pečuje i o zdraví. A...

Cesty začínají na veletrzích Go a Regiontour, za poznáním i za jídlem

Cesty začínají na veletrzích, za poznáním i za jídlem

Na brněnském výstavišti se ve dnech 17.–20. ledna odehrají veletrhy cestovního ruchu GO a Regiontour. První den patří...

Další z rubriky

Jste to co pijete

Jste to co pijete

Lidské tělo tvoří ze tří čtvrtin voda, tuto informaci do sebe nasává každý žák základní školy. Víme ale přesně, CO je...

Přivýdělek k důchodu: Až 25 000 Kč měsíčně

Přivýdělek k důchodu: Až 25 000 Kč měsíčně

Zajímavá odměna, méně pracovních hodin, žádné dojíždění. Nebojte se v důchodu začít s novou prací a zjistěte, jaké to...

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

S tatínky si děti užijí spoustu legrace.

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození druhého syna skončil v zaměstnání, aby se mu...

Najdete na iDNES.cz