Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Jen třídit už nestačí. Ke slovu se dostává udržitelnost

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Stále častěji slyšíme z různých stran, že je třeba začít dělat víc pro životní prostředí a že pouhé třídění odpadu už dávno nestačí k tomu, aby měl člověk čisté svědomí v otázce ekologie. Téma udržitelnosti už není jen módní trend.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jen třídit už nestačí. Ke slovu se dostává udržitelnost | foto: ROSSMAN, spol. s.r.o.

Dobrou zprávou je, že firmy ani domácnosti před touto výzvou nezavírají oči a naopak nachází stále více způsobů, jak se chovat zodpovědně vůči přírodě.

Prakticky ke každému z nás se bez ohledu na jeho osobní vztah k ekologii a životnímu prostředí v poslední době donesly útržky nepříliš pozitivních zpráv. Plasty a další odpad, které končí každoročně v oceánech a dokonce vytváří celé plovoucí ostrovy. Nebo katastrofické odhady o tom, že do roku 2050 budou oceány obsahovat více plastů než ryb. Pokud nechceme, aby se taková proroctví vážně naplnila, musíme přijmout fakt, že ekologie a udržitelnost už nebudou jenom trend, ale stanou se každodenní realitou.

S obalem do kompostu

Snižovat množství plastů se snaží firmy například v logistice nebo přímo ve výrobě. Řada z nich se snaží při výrobě obalů pro své výrobky plasty v co nejvyšší míře nahrazovat těmi recyklovanými. Některé experimentují také se zapojením přírodních materiálů a doufají, že jednoho dne dospějí technologie tak daleko, že obal od jejich produktu prostě hodíte na kompost a on se bez problémů rozloží.

Například společnost Henkel se zavázala, že nejpozději do roku 2025 budou obaly všech jejích výrobků pracích a čisticích prostředků recyklovatelné, znovu použitelné, nebo kompostovatelné. Do stejného roku chce také zajistit, aby 35 % obalů obsahovalo recyklovaný materiál, což značně převyšuje požadavky EU.

Již několik let vznikají po celé České republice také tzv. bezobalové prodejny a obchody, které zákazníkům prodávají potraviny buď v zálohovaných obalech, nebo přímo do vlastních přinesených nádob a sáčků. První krůčky k využití alternativních obalů začaly v letošním roce podnikat i velké prodejní řetězce především v oblasti prodeje ovoce a zeleniny.

I malý krok se počítá

Více než kdy dřív začíná být důležité také spotřební chování jednotlivců a domácností. To bylo do jisté míry tématem už v minulosti, například pokud různé způsoby úspory energií od šetření vodou a úsporných žárovek až po zateplení domu a snížení tepelných ztrát. V této oblasti byla velkou motivací především finanční stránka věci a možnost ušetřit.

Řada z nás si ale stále neuvědomuje, že udržitelné chování souvisí také s každodenními činnostmi. Začínají být podstatné i zdánlivé drobnosti jako například jaký druh tašky si vezmeme na nákup a jestli místo plastového brčka zvolíme kovové, které se dá opakovaně vymýt a používat. Nebo zda při rýmě sáhneme raději po látkovém kapesníku místo papírového.

Odtud je už pak jen krůček ke snaze snížit množství odpadu, který v domácnosti vyprodukujeme. Právě v souvislosti s odpadem se čím dál častěji skloňuje hnutí zero waste, tedy snaha o nulové nebo minimální množství odpadu nebo právě bezobalové nakupování, které je součástí jeho filozofie. 

Jen třídit už nestačí. Ke slovu se dostává udržitelnost

Nákup bez obalu už i v drogerii

V návaznosti na bezobalový prodej potravin se začíná prosazovat také prodej drogerie bez obalu. V této oblasti nově spojily síly drogerie ROSSMANN a společnost Henkel, které na 10 pobočkách po celé republice zprovoznily první plnící stanice určené k bezobalovému prodeji čisticích prostředků i kosmetiky.

Při příchodu do prodejny si zákazník vybere prázdnou láhev libovolného výrobku a naskenuje její kód přímo v plnicí stanici. Ta mu po naplnění láhve zároveň vygeneruje etiketu, která zákazníka informuje o datu spotřeby daného produktu. Pak už zbývá lahev zašroubovat a za výrobek zaplatit. Stejnou lahev pak mohou zákazníci používat znovu a znovu při nákupu daného produktu a celkově tak snížit množství plastů ve své domácnosti.

Spolu se zahájením pilotního bezobalového prodeje spustily obě společnosti také výzvu na sociálních sítích s hashtagem #denbezobalu. Ta má motivovat širokou veřejnost k tomu vyzkoušet si alespoň jeden den bez použití jednorázových obalů. Není přitom podstatné, zda při nákupu kávy použijí vlastní termohrnek, navštíví bezobalový obchod nebo si natočí šampon do znovu naplnitelného obalu.

Hlavním cílem je změnit alespoň částečně myšlení zákazníků a ukázat jim, že nakupovat se dá i jinak. „Jsem strašně ráda, že takové projekty vznikají a berou nám výmluvy, že je bezobalový přístup náročný,“ uvedla na svém Instagramu Česká Miss World 2016 Natálie Kotková, která je také patronkou výzvy.

Víme, že se přes 8 milionů tun plastů dostává do oceánů každý rok. Jen 14 % ze všech plastových obalů používaných celosvětově se shromažďuje k recyklaci.

Odhaduje se, že do roku 2050 oceány budou obsahovat více plastů než ryb. Největší dopad na životní prostředí v současné době má spotřeba a způsob nakládání s odpady. Není to jen „móda“, ale nutnost. Často skloňované spojení „zero waste“ značí snahu o nulové nebo minimální množství odpadu.

Zodpovědná spotřeba domácností

Třídit zodpovědně nestačí. Kdo chce opravdu udělat krůček správným směrem, podívá se také na to, jakou stopu zanechávají činnosti, které denně provozujeme. „Lednice není televize“ – učí mimo jiné děti základních škol zaměstnanci firmy Henkel při návštěvách v rámci programu Ambasadoři udržitelnosti. Za cíl si stanovili, že každé dítě, které programem projde, bude ve svých rodinách a svém okolí šířit osvětu dál.

  • Nejčtenější

Pět tajemství Miss, jak udržet pleť i v zimě krásnou a zdravou

Zimní počasí příliš nesvědčí pleti. Chlad a vítr obličej poškozují a vysušené pokožce chybí živiny, které je třeba...

6 největších mýtů o avivážích a proč je aviváž Lila Fashion oblíbená

Znáte aviváže Dedra? Pokud jste žena od 30 do 50 let, tak určitě. Právě jsme se setkali s manažerem společnosti, který...

Originální architektura na jedinečném místě

Jak těžké je najít architektonicky oceňovaný dům obklopený přírodou? A aby měl zázemí města a skvělou dostupnost do...

Jak ušetřit? Na Výlovu zaplatíte při koupi 3 věcí jen za 2

Pokud se právě poohlížíte po vánočních dárcích a snažíte se ušetřit každou korunu, Výlov je ta pravá akce pro vás....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zahřejte se nejen v zimě řeckým sluncem s klenotem METAXA 12*

Představujeme vám neodolatelný jantarový nápoj METAXA 12*, který vám přinese hřejivý dotek prosluněného Řecka i během...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Mechové stěny dopřejí vašemu interiéru harmonický kousek přírody

Pohled na květiny uklidňuje, navozuje pocit pohody a celý prostor zútulní. Mechové stěny objevili i špičkoví architekti...

Před čtyřmi lety zazářil na Startovači. Jak se jeho firmě daří teď?

Měl pověst frajírka a flákače, chtěl žít život naplno, dělat něco kreativního a prospěšného. A také potřeboval...

Pět tajemství Miss, jak udržet pleť i v zimě krásnou a zdravou

Zimní počasí příliš nesvědčí pleti. Chlad a vítr obličej poškozují a vysušené pokožce chybí živiny, které je třeba...

Když kávu, tak českou! Nejchutnější je z České Sibiře

Votice, městečko v jihozápadní části okresu Benešov, bylo významným obchodním centrem na solné stezce. Dnes je i v...

Najdete na iDNES.cz